Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Po co sprawdzać nieznane numery?

Żyjemy w czasach, w których mamy niesamowicie rozwiniętą technologię. Daje nam ona sporo możliwości – możemy sprawdzać wszystko w Internecie, zamiast biegać do biblioteki. Możemy załatwiać swoje biznesowe sprawy za pomocą telefonu, siedzieć w social mediach, czytać wiadomości, oglądać filmy i słuchać muzyki. Wszystko mieści się w jednym, małym urządzeniu, jakim jest telefon. Nadal jednak ma ono swoje główne zastosowanie – służy do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Ale rozwój technologiczny to nie tylko blaski, ale również cienie. I tych cieniach i jak z nimi walczyć dzisiaj słów kilka.

Nieznane numery to często zagrożenie

Każdy z nas chociaż raz otrzymał połączenie z nieznanego numeru. W najlepszym wypadku po drugiej stronie słuchawki odezwał się telemarketer. Można powiedzieć, że to niezłe szczęście. Czasami bowiem odezwać może się ktoś znacznie gorszy. Oszuści telekomunikacyjni prężnie działają w ostatnich latach i ostrzega się przed nimi niemal nieustannie. Najgłośniej jednak robi się o nich wtedy, kiedy dojdzie do jakiegoś spektakularnego oszustwa, które wzburza opinię publiczną. Później temat nieco ucicha. Nie można jednak bagatelizować tego zagrożenia wtedy, kiedy się o nim głośno nie mówi, bo ono nadal istnieje. Oszuści tacy działają z fałszywymi SMS-ami, połączeniami w których podają się za kogoś innego, mają pełno technik, z których często korzystają. Są więc bardzo ciężko wykrywalni, a kiedy dojdzie do oszustwa – można szukać wiatru w polu. Całe szczęście można się przed takimi zagraniami bronić.

Jak się bronić przed oszustwami?

Przed takiego rodzaju oszustwami można bronić się bardzo prosto, bo tak naprawdę wystarczy… sprawdzać nieznane numery. A jak to działa? Wchodzimy na specjalną stronę, na której można sprawdzać numery. Jest takich stron całkiem sporo, działają od wielu lat, wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać takie frazy jak np. “czyj to numer” albo “kto dzwoni”. Wybieracie taką, jaka podoba się wam najbardziej, a następnie w określone na stronie miejsce przepisujecie nieznany wam numer. Dostajecie w odpowiedzi raport z opiniami i ocenami, jakie wystawiają inni internauci, którzy mieli styczność z osobą po drugiej stronie słuchawki. Od razu widać, jakiego rodzaju jest to numer.

Jeśli jednak to rozwiązanie wydaje się wam zbyt czasochłonne – możecie zdecydować się na zainstalowanie specjalnej aplikacji, która za was sprawdzi każdy numer, już na etapie, kiedy do was dzwoni. Często aplikacje mają również dodatkowe funkcje, które mogą usprawnić proces odbierania i odrzucania połączeń.

To niewiele zaangażowania, aby pozostać bezpiecznym i uniknąć oszustwa.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
osiołek teraz zgłupiał
osiołek teraz zgłupiał
1 miesiąc temu

Niezrozumiałe, najpierw namawia się aby nie oddzwaniać a później aby sprawdzać.