Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Po głośnej zbiórce na “nowe seicento dla 21-latka”. Prokuratura wznowiła umorzone postępowanie

Niczym bumerang wraca sprawa pieniędzy, jakie drogą internetową zbierał pochodzący z Suchej Beskidzkiej Rafał Biegun, a które miały być wydane na kupienie Sebastianowi Kościelnikowi „nowego” fiata seicento. Wielka kasa jaką udało się zgromadzić trafiła na zupełnie inne cele…

Owiana już sławą zbiórka zorganizowana przez Rafała Bieguna miała związek z jeszcze głośniejszym wypadkiem z udziałem byłej premier Beaty Szydło. Kilka dni po nim przebywający wówczas na wyspach suszanin na popularnej internetowej platformie crowdfoundingowej, służącej do zbierania pieniędzy na dowolny cel, ogłosił zbiórkę na zakup fiata seicento dla Sebastiana Kościelnika (oświęcimian nie ukrywa swojej tożsamości), czyli oświęcimianina oskarżonego obecnie o spowodowanie wypadku, w którym ucierpiała ówczesna szefowa rządu.  I cel osiągnął. W krótkim czasie zebrał nie 5 tys. zł, a ponad 150,6 tys. zł.

Po upłynięciu terminu zakończenia zbiórki (serwis wymaga jego zaznaczenia) Biegun zadeklarował, że pieniądze przeleje na konto oświęcimianina. Ten przekazał, że nie chce się wzbogacić. Do czasu zakończenia toczącego się podstępowania (od wypadku minęły już dwa lata, a proces trwa) pieniądze miały być zdeponowane na koncie i dopiero potem miała zapaść decyzja na jaki cel zostaną spożytkowane. Sebastian Kościelnik chciał przeznaczyć „nadwyżkę” na cele charytatywne.

Tyle tylko, że w ubiegłym roku Rafał Biegun powiadomił Prokuraturę Rejonową w Krakowie-Podgórzu, że został przymuszony do przekazania ich swojej żonie na spłatę czynszu i bieżące wydatki, a część kwoty zajął… komornik. Już wtedy usiłowaliśmy uzyskać od niego komentarz w tej sprawie, ale nie odpisał na naszą wiadomość, choć gdy organizował zbiórkę to chętnie się kontaktował. Śledczy uznali jednak, że nie doszło do złamania prawa, gdyż regulamin zbiórki jednoznacznie mówi, iż prowadzący ją może przeznaczyć zgromadzone środki na dowolny cel i to niekoniecznie ten, na jaki oficjalnie zbierał pieniądze. Przekazanie pieniędzy żonie uznali jedynie za moralnie naganne.

Na tym sprawa zbiórki się nie zakończyła. Na decyzję prokuratury zażalenie złożył Władysław Pociej, adwokat reprezentujący Sebastiana Kościelnika. Jak przekazał nam krótko rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej Janusz Hnatko zażalenie zostało uwzględnione,  sprawę ponownie prowadzi Prokuratora Rejonowa w Krakowie-Podgórzu. Podkreśla, że na razie jest ono postępowaniem w sprawie, a nie przeciwko jakiejś osobie. Dodaje, że trzeba wyjaśnić co się stało z pieniędzmi i czy wpłacający je nie czują się pokrzywdzeni. A z internetowych statystyk wynika, że mniejsze lub większe kwoty wpłaciło w sumie ponad 8 tys. osób. Część z nich nie mieszka w Polsce, wiec prokuratura korzystać będzie z międzynarodowej pomocy prawnej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
2 lat temu

A prawda jest pewnie taka że dogadali się z żoną że podnajmuje i łyknęli legalnie pieniądze. Szkoda wpłacających bo przez takich cwaniaków przestajemy ufać zbiórką nawet dla osób potrzebująch.

Aneta
Aneta
2 lat temu

Aha, czyli moge zorganizowac zbiorke, napisac, ze na chore dziecko/psy/bezdomnych, a pozniej moge zmienic zdanie i kupic sobie za to najnowsza torebkę LV??? Co za absurd

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu
Reply to  Aneta

Oczywiście że możesz – musisz tylko napisać że jesteś anty-pis i podać nr konta. Potem już leci, a może nawet soros się zainteresuje to grube baniecki lecą… Nie wiedziałaś?!?

OJ NAIWNI,NAIWNI
OJ NAIWNI,NAIWNI
2 lat temu

Pamiętam jak lewactwo cieszyło się jacy to oni są dobrze zorganizowani, jacy ofiarni, jak utarli zbiórką nosa pisiorom. Okazało się jednak poniewczasie, że znalazł się cwaniak, który skorzystał z ich naiwnego zacietrzewienia i skubnął ich bezczelnie na kasę.

Pedagog
Pedagog
2 lat temu

Każda zbiórka to żerowanie na naiwnych????

Jan
Jan
2 lat temu

No cóż, cwaniaków nie brakuje, a naiwniaków jest mnóstwo!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Jan

Gdyby nie ci naiwniacy, żaden piękny cel zbiórki nie miałby miejsca. A są takie.

AB
AB
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Każda zbiórka ogłoszona przez osobę prywatną powinna dawać do myślenia, ale niestety tak nie jest.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  AB

Bywało przecież i tak, że nie tylko zbiórki ogłaszane przez osoby prywatne okazywały się “nietrafione. Może coś z prawem jest nie tak, że nieuczciwi organizatorzy znajdują miejsce. Wykryli tutaj przekręt i nie ma paragrafu.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Słusznie, trzeba wziąć pd uwagę, że poszkodowanymi są wpłacający. Wpłacali nie na dowolny cel lecz na cel określony.

maurycy
maurycy
2 lat temu

Należy wyciągnąć wniosek, o co w tym wszystkim chodzi.

Ewa
Ewa
2 lat temu

Żeby to była zbiórka dla oborowej beci to by zaraz wyjaśnili takie to prawo w pandzie ZERA.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Trudno mi uwierzyć że tam ktokolwiek coś wypłacił…. Kto wpłaca kasę na takie coś ? ……

taka prawda
taka prawda
2 lat temu
Reply to  Łukasz

Pożytecznych idiotów u nas nie brakuje.

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu
Reply to  Łukasz

Chłopie powiedz tylko że jesteś anty-pis i podaj konto… Potem już leci

Gość
Gość
2 lat temu

To że lewactwo kradnie i kręci to nic nowego , ale nie rozumiem jak można głosować na ludzi z POważnymi zarzutami udającymi senatorów niezależnych. Wstyd

Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek
Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek
2 lat temu

Jest hipoteza dlaczego tak dużo jeleni dało się nabrać spryciarzowi. Otóż tzw. „młodzi, wykształceni z wielkich miast” cierpią na specyficzną jednostkę chorobową zwaną lemingozą. Lemingoza przejawia się w budowaniu własnego wizerunku przez tworzenie antagonistycznych relacji z tymi, z którymi wydaje się im, że takie antagonistyczne relacje wypada mieć. W ten sposób realizują potrzebę głęboko zakorzenioną w naturze ludzkiej – potrzebę prestiżu. Zawsze idą za tym, co modne. Są „cool” i „trendy”.

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

Powiedzcie mi dlaczego lewactwo zawsze kradnie? Kiedy lewactwo opowiada o “tolerancji, prawach człowieka etc.” to należy zapytać co właśnie zostało zayumane i skąd? Ten kolo od zbiórki, kijowski, owsiak… Przykłady można by mnożyć.

Gość
Gość
2 lat temu

Trafna diagnoza JOHNY

Kri_
Kri_
2 lat temu

A prawactwu “po prostu się należy” i wystarczy nie kraść. mam do ciebie pytanie prawaku: powstałeś już z kolan?

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu
Reply to  Kri_

Raczej :D:D:D Może spotkanko? Słowo ustaweczka tak was przeraża lewackie karaluchy że oficjalnie z niego rezygnuje 😀 To co? Może spotkanko? Pokażę ci jak bardzo wstałem z kolan.

andy pendy
andy pendy
2 lat temu

a na tych kolankach ssanko ??? prawaczku lubicie to tyłkowłazy

Tylko tyle
Tylko tyle
2 lat temu
Reply to  andy pendy

Tak z ciekawości to na marszach lgbt maszerują lewacy czy prawacy? Odpowiedź jest oczywista więc wiesz co lubisz….

Kri_
Kri_
2 lat temu

Tak szukasz doznań erotycznych? Sorry, ale jestem hetero. Nie wiem co wy prawi robicie sobie na tych ustaweczkach. Może nagraj i opublikuj na YouTube?

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

Jest na You Tube wystarczająco materiału żebyś się zapoznał – zresztą myślę że doskonale wiesz. Widzę, że tylko internet fighting jak zwykle u lewaczków – no może coś tam jeszcze nocą pobazgrzecie po murach… Żenada. Dajcie znać gdzie i kiedy DZIEWCZYNY :D:D:D