Wydarzenia Żywiec

Po paszport do Żywca?

Fot. obywatel.gov.pl

Poseł Kazimierz Matuszny (PiS) wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozważenia powołania punktu paszportowego w Żywcu.

Jak podkreśla, chociaż na wyjazd do krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, wyrobieniem paszportu zainteresowanych jest wiele osób.

Bo sporo z nich wyjeżdża na wakacje do Egiptu, Turcji, Tunezji, Izraela, Albanii czy Macedonii Północnej. A tam wymagane jest posiadanie paszportu. Wielu mieszkańców Żywiecczyzny zwróciło mi uwagę, że najbliższy punkt, gdzie można wyrobić paszport, znajduje się w Bielsku-Białej. Jak się okazuje, są tam ogromne kolejki zarówno dla tych, którzy składają wnioski, jak i dla odbierających paszporty. Nieraz przychodzi czekać nawet po dwie, trzy godziny. Wszystko to wiąże się z dwukrotną wyprawą do Bielska-Białej. Niektórzy mieszkańcy południowej części powiatu żywieckiego mają do Bielska ponad 40 kilometrów, a nawet 50-60. Oznacza to całodzienną wyprawę i w takich przypadkach osoby jadące złożyć wniosek i odebrać paszport muszą brać dwa dni urlopu – tłumaczy poseł Kazimierz Matuszny, który zaproponował MSWiA, aby w Żywcu utworzono filię takiego punktu.

Wystarczy, gdyby działała nawet dwa razy w tygodniu. Już byłoby to znakomitym odciążeniem dla mieszkańców. Gdyby okazało się, że istnieją jakieś przeszkody, chcę zaproponować, aby w Żywcu był przynajmniej punkt przyjęć wniosków o wydanie paszportu. To też byłoby dobrym rozwiązaniem – uważa poseł.

Jeszcze kilkanaście lat temu możliwość złożenia wniosku i odebrania paszportu istniała w większości gmin w powiecie żywieckim. Potem, gdy zaczęto wprowadzać tak zwane paszporty biometryczne, na cały powiat istniał tylko Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Miejskim w Żywcu, gdzie można było jedynie złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Zarówno w 2011, jak i w 2012 roku zgłosiło się do niego po ponad 1 100 osób. Punkt został jednak zlikwidowany w styczniu 2013 roku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
1 rok temu

Ja dwa razy sie wróciłam okropne kolejki tak powinno być w Żywcu choć 2 razy w tygodniu

Idzie Wiosna
Idzie Wiosna
1 rok temu

Jak się to posły budzom na wiosne i przed wyborami.

Michał
Michał
1 rok temu

A to w takim razie w Cieszynie też taki punkt powinien istnieć

Przemo
Przemo
1 rok temu

Jestem za.Chciałbym żeby Panu posłowi udało sie to zrobić jeszcze w tym roku.

Jkj
Jkj
1 rok temu

Zmieni to tylko to, że będziecie czekać 2-3 godziny w Żywcu, a nie w Bielsku…

Martna
Martna
1 rok temu
Reply to  Jkj

Lepiej czekać w Żywcu niż w Bielsku…

Anna
Anna
1 rok temu

Popieram

Jacek
Jacek
1 rok temu

Bardzo dobrze popieram.

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł popieram w 100%

Alice
Alice
1 rok temu

Brawo Panie Pośle, to by znacznie ułatwiło sprawę paszportu