Wydarzenia Cieszyn

Po rodzinie czas na zdrowie. Gmina Istebna zaprasza na bezpłatne badania

Fot. Pixabay.com

Marzec w gminie Istebna to miesiąc badań profilaktycznych i okazja ku temu, by zadbać o swoje zdrowie i sprawdzić jego stan. Lokalny samorząd zaprasza górali na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców do skorzystania z tej wyjątkowej okazji i wzięcia udziału w badaniach. Pamiętajmy, że regularne kontrole zdrowia są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej – mówi Łucja Michałek-Chudecka, wójt gminy Istebna. To z jej inicjatywy i na mocy uchwały podjętej przez Radę Gminy Istebna rok 2024 został ustanowiony Rokiem Promocji Zdrowia w Gminie Istebna. Poprzedni, przypomnijmy, był w Trójwsi Beskidzkiej Rokiem Rodziny.

– „Lepiej zapobiegać niż leczyć”- to stara maksyma, która wpisuje się w zamysł ustanowienia roku 2024 Rokiem Promocji Zdrowia w Gminie Istebna. Profilaktyka zdrowotna pozwala wcześniej wykryć choroby i umożliwia podjęcie leczenia, które często ratuje życie wielu pacjentom. Każdy człowiek we wszystkich okresach życia powinien dbać o swoje zdrowie. Zdrowie pozwala nam osiągnąć nasze cele, satysfakcję i spełnienie w życiu. Stan naszego zdrowia zależy od stylu życia, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, eliminowania lub minimalizowania czynników sprzyjających różnym chorobom. Promocja zdrowia jest więc procesem zmierzającym do zachowania zdrowia – podkreśla Łucja Michałek-Chudecka.

W najbliższym miesiącu zaplanowano szereg działań profilaktycznych. 2 marca w poradni medycznej Adomed 2 w Istebnej Leśniczówce mężczyźni mogą przejść badania krwi w kierunku prostaty, a 9 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Istebnej zaplanowano spotkania z dermatologiem oraz badania urologiczne. Do 4 marca można się zapisać na przesiewowe badania wzroku oraz płuc, które odbędą się 12 marca w tzw. wzrokobusie i spirobusie na parkingu pod Grapą. 16 marca wszystkie panie mogą przejść darmową cytologię płynną w poradni medycznej Adomed 2 w Istebnej Leśniczówce. Zapisy również do 4 marca. Do 11 marca z kolei można zapisać się na badania w dermobusie i osteobusie. Pojazdy pojawią się 24 marca na parkingu pod Grapą. Dodatkowo dla uczniów szkół podstawowych zostaną zorganizowane badania pod kątem wad postawy.

Zapisy na badania prowadzone w Urzędzie Gminy w Istebnej pod numerem telefonu 33 855 65 00.

google_news