Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Pracowity rok w Szpitalu Pediatrycznym. Ponad 8 tys. pacjentów

W 2023 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej hospitalizowano łącznie ponad 8 tysięcy pacjentów. To wyjątkowo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że przed pandemią średnia roczna liczba hospitalizacji wynosiła ok. 6,5 tysiąca.

W okresie pandemii z oczywistych powodów wyraźnie zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych w oddziałach Szpitala Pediatrycznego oraz spadła liczba porad udzielanych w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. Po prostu część rodziców i opiekunów dzieci, w obawie przed koronawirusem, rezygnowała z planowych zabiegów oraz z tych wizyt u lekarzy specjalistów, które nie wydawały się im konieczne.

W 2023 roku Szpital Pediatryczny pracował już w normalnych warunkach i pracy tej było wyjątkowo dużo. Dość powiedzieć, że łączna liczba ubiegłorocznych hospitacji wyniosła aż 8 175, podczas gdy przed pandemią (na przykład w latach 2018 i 2019) było to około 6,5 tysiąca hospitalizacji rocznie.

Dane statystyczne dla poszczególnych oddziałów wyglądają następująco: Oddział Pediatryczny – 2 993 hospitalizacji, Oddział Chirurgii Dziecięcej – 2 380, Oddział Niemowlęcy – 1 226, Oddział Otolaryngologii Dziecięcej – 1 146, Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży – 368, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci – 62.

– Na tę najwyższą od lat liczbę hospitalizacji w naszym szpitalu wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze, zamknięta została pediatria w szpitalu w Cieszynie co sprawiło, że zwiększyła się u nas liczba pacjentów z powiatu cieszyńskiego. Po drugie, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zwiększyliśmy liczbę zabiegów planowych. Ma to związek z pandemią, gdyż część rodziców i opiekunów rezygnowała wówczas z takich zabiegów, chcąc chronić dzieci przed koronawirusem. Teraz mają możliwość, aby ten planowy zabieg został wykonany – mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Zwiększoną liczbę wykonywanych zabiegów dobrze oddają dane statystyczne. I tak, w 2019 roku (czyli jeszcze przed pandemią), u pacjentów Oddziału Chirurgii Dziecięcej przeprowadzono 1 451 zabiegów operacyjnych, a u pacjentów Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej 471, podczas gdy w ubiegłym roku było to odpowiednio 1 917 i 822.

Rok 2023 był również bardzo pracowity w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych, gdzie łącznie udzielono 46 047 porad (w rozbiciu na poszczególne poradnia wygląda to następująco: poradnia chirurgii ogólnej – 15 400 porad, alergologiczna – 6 144, kardiologiczna – 5 682, otolaryngologiczna – 4 596, chirurgii urazowo-ortopedycznej – 4 520, endokrynologiczna – 3 749, logopedyczna – 1 967, nefrologiczna – 1 534, preluksacyjna – 937, neurologiczna – 812, rehabilitacyjna – 706). W szpitalnej Izbie Przyjęć udzielono łącznie 22 861 porad, w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – 3 957, a w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielono 12 444 porad.

Źródło: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Won do biedry na kasę
Won do biedry na kasę
1 miesiąc temu

Zlikwidować ten syf z bezczelnymi paniusiami!

Jacobs
Jacobs
1 miesiąc temu

O widzę że ludzie z ujemnym IQ komentują, brawo brawo. Długo myślałeś nad komentarzem?

Mama na cały etat
Mama na cały etat
1 miesiąc temu

Na szczęście oddział noworodkowy już dawno za nami. Było koszmarnie. W rzadnym innym szpitalu nie spotkałam się z tak niemiłym personelem. Natomiast góra (oddział pediatryczny) bardzo się stara o miła atmosferę i dobre podejście do pacjenta i rodziców.