W Polsce żyje około 9 milionów seniorów, którzy stanowią blisko jedną czwartą społeczeństwa. Spora część z nich wymaga stałej, kompleksowej i profesjonalnej opieki. Podobnie jest z młodymi ludźmi, którzy stracili zdrowie i sprawność w wyniku wypadku czy nagłej choroby. O problemach i wsparciu dla tych osób oraz dla ich opiekunów z Dorotą Łabudą, dyrektor Centrum TriVita w Porąbce rozmawia Dagmara Galczak.
– Problem ze sprawnością w związku z podeszłym wiekiem mają też mieszkańcy Podbeskidzia i Śląska?
– Ze względu na wiek ze sprawnością i zdrowiem mają też problemy mieszkańcy naszego regionu. To oczywiste. Wielu z nich, to schorowane osoby, którymi opiekuje się zazwyczaj najbliższa rodzina. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem opiekunowie muszą łączyć opiekę względem seniora z obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi. Bywa, że opiekunowie rezygnują nawet z pracy, żeby zająć się swoimi rodzicami. Zaniedbują relacje z małżonkami i dziećmi, nie mówiąc już o potrzebach codziennego życia, takich jak na przykład remont, czy wyjazd na urlop. Takie samo obciążenie dotyka rodziny, które opiekują się niepełnosprawnymi bliskimi – bywa, że młodymi ludźmi – którzy stracili zdrowie i sprawność w efekcie chorób lub nagłych zdarzeń losowych.
Malowniczo usytuowany w Beskidzie Małym ośrodek Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki w Porąbce oferuje:
– komfortowe pokoje, w pełni przystosowane do potrzeb osób niesamodzielnych, z łazienką, wyjściem na własny taras, wyposażone w TV i WIFI
– Odpowiedzią na te poważne problemy są rozwiązania proponowane przez profesjonalne ośrodki opiekuńcze takie jak Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita w Porąbce?
– Jednym z nich są oferowane przez nasze Centrum pobyty wytchnieniowe. Jest to całkowicie nowa jakość w dziedzinie usług opiekuńczych – nie tylko w naszym regionie, ale też w całej Polsce. Pobyty wytchnieniowe polegają na tym, że przyjmujemy na określony czas osoby, które na co dzień nie są w stanie samodzielnie funkcjonować – są mało aktywne ze względu na wiek czy choroby. To również osoby niepełnosprawne fizycznie, z neurologicznymi chorobami przewlekłymi takimi jak choroba Huntingtona czy Parkinsona, osoby po udarach, wylewach, wypadkach komunikacyjnych czy innych nagłych zdarzeniach, które spowodowały niepełnosprawność i konieczność zabezpieczenia stałej opieki. To dla nich mamy ofertę spędzenia czasu w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita w Porąbce, w rodzinnej, przyjaznej atmosferze i w otoczeniu osób, które borykają się z podobnymi problemami. Pobyty u nas oznaczają dla tych osób wytchnienie od codziennego trudu życia, a niekiedy i od samotności. Procedura przyjęcia na pobyt wytchnieniowy nie jest skomplikowana. Wymagane jest tylko zaświadczenie lekarskie o chorobach, z którymi boryka się chory oraz informacja o przyjmowanych lekach.
Pobyty wytchnieniowe to dedykowany system opieki nad osobą zależną, który pozwala rodzinom i opiekunom na wytchnienie i odpoczynek od codziennego trudu i opieki nad bliską osobą, wymagającą pełnej pielęgnacji i opieki
– Jak sprawić, by rodziny miały poczucie, że bliska osoba jest pod dobrą opieką?
– W czasie pobytu wytchnieniowego zapewniamy oddanym pod naszą pieczę osobom profesjonalną opiekę i pielęgnację. Dzięki nam rodzina zyskuje wsparcie oraz może mieć pewność, że jej członek znajdzie się w bezpiecznym miejscu i że nie zostanie zamknięty w czterech ścianach. Jak sama nazwa wskazuje jesteśmy też wytchnieniem w momencie, kiedy bliscy – często pozbawieni fachowej wiedzy i właściwego sprzętu – nie radzą sobie z opieką nad chorym. Najkrótszy możliwy pobyt wytchnieniowy w naszym Centrum to doba, najdłuższy – tutaj nie ma ograniczeń, wszystko zależy od oczekiwań, możliwości psychicznych oraz finansowych. Bardzo ważną cechą TriVity jest to, że swoją ofertę tworzymy w oparciu o zasadę indywidualności. Oznacza to, że zarówno usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, jak i zabiegi rehabilitacyjne, porady specjalistów oraz terapie zajęciowe i inne elementy tej oferty dobieramy indywidualnie, pod kątem potrzeb i możliwości konkretnej osoby.
Procedura przyjęcia na pobyt wytchnieniowy nie jest skomplikowana. Wymagane jest tylko zaświadczenie lekarskie o chorobach, z którymi boryka się chory oraz informacja o przyjmowanych lekach
– Często zdarza się, że rodzina powierzająca swojego bliskiego opiece spotyka się z negatywną oceną, iż bezdusznie umywa ręce i pozbywa się problemu?
– Chcemy ten stereotyp przełamywać. Jesteśmy po to, aby być dla rodzin i opiekunów oparciem, a nie tylko wyręką. Osoby korzystające z pobytów wytchnieniowych mogą przy okazji skorzystać z poradni specjalistycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Łączenie usług opiekuńczych z rehabilitacją dotyczy zwłaszcza osób po udarach, wylewach i wypadkach. Centrum w Porąbce pomaga swoim podopiecznym po nagłych zdarzeniach w oswojeniu się z nową sytuacją wynikającą z choroby i utraty sprawności. W procesie tym obecni są psychologowie, wspierający naszych pacjentów w krytycznych momentach. Odnalezieniu się w nowej rzeczywistości pomaga także terapia zajęciowa zachęcająca do wzajemnej integracji i utrzymania kontaktu ze światem zewnętrznym, między innymi: dogoterapia, hipoterapia, taniec z uwzględnieniem potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz różnego rodzaju zajęcia manualne.
Profesjonalna opieka, którą Centrum TriVita otacza swoich klientów, miła atmosfera oraz urokliwa lokalizacja w sercu Beskidu Małego powodują, że pobyty wytchnieniowe często zmieniają się w pobyty długoterminowe i na stałe.
– Nie da się również ukryć, że rodziny obawiają się m.in. tego, że w placówce ich bliska osoba będzie się źle czuć?
– Trudno nam się rozstać z domem rodzinnym, to tkwi w naszej mentalności, nieprzypadkowo mówi się w odniesieniu do osób starszych, że starych drzew się nie przesadza. Pobyt może się też kojarzyć tym osobom z ostatnim etapem życia. Uświadamiamy im, że jest to absolutną nieprawdą. Pokazujemy w Centrum, że osoby chore, starsze, niepełnosprawne mogą być jeszcze aktywne w życiu. Dlatego podczas pobytu staramy się utrzymywać podopiecznym relacje z otoczeniem organizując wycieczki albo wyjazdy do kina czy teatru. Zapewniamy przy tym własny transport. Nasze pojazdy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wycieczka dla poruszających się na wózkach nie stanowi problemu. Odwiedzają nas Koła Gospodyń Wiejskich, Uniwersytet Trzeciego Wieku, wpadają dzieci z miejscowej szkoły z występami. Dzięki temu nasi podopieczni nie odczuwają izolacji, integrują się między sobą i ze środowiskiem zewnętrznym. Mało tego, przy okazji zachodzi integracja międzypokoleniowa. Zapewniamy też opiekę duszpasterską i msze święte z pozycji łóżka.
Czas podopiecznych wypełniony jest szeregiem atrakcji obejmujących zajęcia: rękodzielnictwo, terapię manualną, choreoterapię, hortiterapię, silvoterapię, muzykoterapię, hipoterapię, dogoterapię, zajęcia kulinarne, terapię stymulującą procesy poznawcze i pamięciowe.
– Co jeszcze, poza pobytami wytchnieniowymi, placówka w Porąbce ma do zaoferowania?
– Usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, do których zaliczają się pobyty wytchnieniowe, to jeden z trzech głównych filarów. Dwa pozostałe to Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Medyczne z kilkunastoma specjalistycznymi poradniami. W ramach pierwszego z nich TriVita oferuje rehabilitację neurologiczną, ortopedyczną oraz przeciwobrzękową. Rehabilitacja neurologiczna kierowana jest do pacjentów z dysfunkcjami układu nerwowego, wymagającymi długotrwałej, indywidualnej i kompleksowej terapii – po udarach, wylewach, z Huntingtonem, Parkinsonem czy stwardnieniem rozsianym. Rehabilitacja ortopedyczna dotyczy pacjentów po wypadkach, operacjach, urazach i ze zwyrodnieniem stawów, natomiast przeciwobrzękowa ma na celu likwidację obrzęków limfatycznych pierwotnych i wtórnych – wrodzonych i nabytych. W Centrum Medycznym lekarze specjaliści przyjmują w poradniach endokrynologicznej, ginekologicznej, kardiologicznej, laryngologicznej, logopedycznej, neurologicznej, ortopedycznej, chirurgicznej, neurochirurgicznej, urologicznej oraz psychologicznej i zdrowia psychicznego.
Podopieczni mogą uczestniczyć we wszelkich okazjonalnych uroczystościach organizowanych w TriVicie, obchodzić w miłej atmosferze święta, czy spędzić sylwestra. Mają opiekę duszpasterską oraz mszę świętą z pozycji łóżka. A podczas melancholijnych dni mieć zorganizowany czas wolny. Wszystko pod profesjonalną opieką.
– Zalety Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita w Porąbce?
– Ośrodek w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niesamodzielnych. Cały budynek nie ma barier architektonicznych, schodów. Pokoje są bardzo duże, każdy z nich ma wyjście na taras i ogródek. Gwarantujemy opiekę przez 24 godziny na dobę, cały czas na miejscu są wykwalifikowane opiekunki i pielęgniarki. Nasz ośrodek leży nie tylko w pięknym zakątku Beskidu Małego – jest tu specyficzny mikroklimat – ale i jest doskonale położony komunikacyjnie. Jesteśmy blisko lotnisk czy dróg szybkiego ruchu. Dodatkowo Centrum posiada własny punkt poboru badań laboratoryjnych oraz bogate zaplecze sprzętowe w postaci między innymi holterów, EKG, USG i dopplera. Z tego powodu jesteśmy w stanie wykonać, w każdym momencie, badania laboratoryjne oraz „małą” diagnostykę w zakresie chorób serca – ale też innych schorzeń.