Bielsko-Biała KontaktB24

Zbudują satelitę wielkości puszki po napoju i go wystrzelą!

Czy można zmieścić całego satelitę w metalowej puszce po napoju? Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku-Białej twierdzą, że tak. Co więcej, już dostali się do międzynarodowego konkursu CanSat organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, Edukacyjny Wydział Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce.

– Jesteśmy jedną z 25 drużyn z całej Polski wybraną spośród 70 zgłoszonych, które przeszły etap kwalifikacji do konkursu krajowego. Naszym zadaniem jest budowa pełnoprawnego satelity, z tą różnicą, że w bardzo ograniczonej przestrzeni – wielkości puszki po napoju – opowiada Bartek Źrebiec, członek zespołu.

Drużyna Space Hedgehogs składa się z czterech uczniów Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku-Białej. Tomek Gawlas, Szymon Fryczkowski, Maksymilian Maślanka oraz Bartek Źrebiec wraz z opiekunem wicedyrektorem mgr inż. Jakubem Rudolfem planują przeprowadzić pomiary meteorologiczne w czasie lotu CanSata, a także zbadać zachowanie cieczy nieniutonowskiej.

– Głównym wyzwaniem w konkursie jest przestrzeń puszki, a raczej jej brak. Dodatkowo będziemy musieli przeprowadzić sporo prób związanych z systemem odzysku satelity – mówi Tomek Gawlas, członek zespołu.

W czasie finałów 10 puszko-satelitów najpierw wynoszonych jest rakietą na wysokość około 3 km gdzie zostają wyrzucone z zasobników, rozkładają się ich spadochrony bądź inne systemy odzysku i zaczyna się kilkuminutowy etap opadania, w czasie którego każda puszka przeprowadza badania naukowe.

– Podczas całego lotu satelitą wykonamy szereg pomiarów temperatury i ciśnienia – sprawdzimy zmiany tych parametrów wraz ze zmianą wysokości. Planujemy przeprowadzić także wcześniej wspomniane badania nad cieczą nieniutonowską – wspomina Maksymilian Maślanka.

– Dużym wyzwaniem będzie oprogramowanie misji począwszy od systemu komputera pokładowego, modułu komunikacji, skończywszy na oprogramowaniu stacji naziemnej i analizie danych które będą spływały podczas całej misji – mówi Szymon Fryczkowski.

– Ciekawostką jest, że cała dokumentacja projektowa z poszczególnych etapów prac będzie tworzona w języku angielskim, dotyczy to także prezentacji przed jury konkursu. Będzie to stanowiło dodatkowe wyzwanie dla uczniów, którzy będą musieli wykazać się znajomością języka technicznego – wspomina opiekun Jakub Rudolf.

Czwarta edycja konkursu CanSat, organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska będzie trwać do kwietnia 2019 roku. Drużyna, która przeprowadzi najciekawsze badania i wygra polski finał CanSat 2019, będzie reprezentować kraj na zawodach międzynarodowych.

Postępy prac zespołu można śledzić na Facebook’u drużyny “Space Hedgehogs”.

google_news