Wydarzenia

Poczuć się jak żołnierz. 120 osób wzięło udział w szkoleniu w cieszyńskich koszarach

Fot. mat. pras. 13. ŚBOT

W 133. batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie odbyła się 4. edycja ogólnopolskiego programu pod hasłem “Trenuj z wojskiem – sam i w grupie”. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Śląska. W szkoleniu udział wzięło ponad 120 osób.

Dużą grupę uczestników stanowiły zorganizowane grupy z zakładów pracy, szkół, stowarzyszeń czy urzędów. W cieszyńskich koszarach szkolili się między innymi pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach czy ratownicy z 13. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Orzesza. Pojawili się także uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego ze Szkoły Kadetów MAGO w Bielsku-Białej.

– Ćwiczenia mają na celu nie tylko charakter promocyjny, zachęcający do wstąpienia w szeregi armii. To przede wszystkim dobry sposób na zdobycie umiejętności, które mogą się przydać każdemu, nie tylko w sytuacjach zagrożeń, ale również w życiu codziennym. Czas spędzony w jednostce wojskowej to „robienie czegoś dla siebie i bliskich”. Każdy może przez ten czas poczuć się jak żołnierz. Instruktorzy pokazują, jak działa wojsko i jaki mamy sprzęt – podkreśla ppłk Daniel Baron, dowódca 133. batalionu lekkiej piechoty z Cieszyna.

Fot. mat. pras. 13. ŚBOT

Projekt „Trenuj z Wojskiem – sam i w grupie” jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie oraz pytania kierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek wojskowych, dotyczące jednodniowych szkoleń w zakresie obrony oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Celem ośmiogodzinnego szkolenia jest nabycie przez jego uczestników podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością.

– Chciałam po prostu zobaczyć, jak wygląda taka jednostka wojskowa od wewnątrz, bo na co dzień nie ma takiej możliwości. A jednocześnie zastanawiam się, czy nie wstąpić na przykład do Wojsk Obrony Terytorialnej. Generalnie podoba mi się klimat wojskowości. Myślę, że taka akcja to bardzo ciekawa propozycja dla cywilów. Na przykład podstawy survivalu można wykorzystać w praktyce, nawet będąc na wycieczce w lesie, gdy się zgubimy. Samo obcowanie z bronią jest bardzo ciekawe, żeby w razie czego wiedzieć, co z nią zrobić – dodaje studentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. mat. pras. 13. ŚBOT

W ramach zajęć uczestnicy poznali tajniki budowy i obsługi broni palnej, nauczyli się rzucać granatem ćwiczebnym, posługiwać maską przeciwgazową. Nieodłącznym elementem szkolenia były także podstawy sztuki walk, nauka przetrwania w terenie oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy z elementami medycyny wojskowej.

– Przyszedłem tu głównie ze względu na to, co dzieje się na naszych granicach i w Ukrainie. Fajnie byłoby wiedzieć, jak się zachować w kryzysowych sytuacjach. Jeśli kiedyś będę musiał stanąć w obliczu sytuacji kryzysowej, chcę wiedzieć, jak sobie poradzić. A na “Trenuj z wojskiem” taką wiedzę można zdobyć od ekspertów. Instruktorzy prowadzący zajęcia byli bardzo życzliwi i dokładnie tłumaczyli nam wszystko od podstaw – mówi pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Mieszkańcy województwa śląskiego, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekruterem 13. ŚBOT ze swojego powiatu.

Fot. mat. pras. 13. ŚBOT

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
a w szkole?
a w szkole?
6 miesięcy temu

Panie na zdjęciach lewo i praworęczna do pary muszą być bez winy