Kultura i rozrywka Żywiec

Podopieczni aktywni

Fot. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej

Szerząca się pandemia koronawirusa i idące za tym obostrzenia i ograniczenia spowodo-wały, że od 26 marca zawieszona została między innymi działalność środowiskowych domów samopomocy. Jak w nowej rzeczywistości radzą sobie te placówki oraz ich podopieczni?

Środowiskowe domy samopomocy to placówki pobytu dziennego, których zadaniem jest rehabilitacja i poprawa społecznego funkcjonowania osób niepełnosprawnych intelektualnie, przy jednoczesnym umożliwieniu pozostania w ich naturalnym środowisku. Na Żywiecczyźnie od 1996 istnieje i działa Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej (ma pod swoją opieką 35 osób), a w styczniu 2019 roku powstała placówka „Pod skrzydłem anioła” w Radziechowach. Robert Słonka, terapeuta zajęciowy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej podkreśla, że zagrożenie epidemiczne dotyka wszystkich i wpływa na ich życie w niemal każdej dziedzinie.

Dotyczy to szczególnie osób, które same nie potrafią poradzić sobie w trudnych sytuacjach i potrzebują wsparcia innych. Osoby niepełnosprawne są wyjątkowo narażone na stres związany z obowiązkowym odosobnieniem, dlatego tak ważna jest opieka nad nimi. Decyzją wojewody śląskiego działalność środowiskowych domów samopomocy, których uczestnikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, została czasowo zawieszona. Dlatego należało wspomóc wszystkich, którzy tego potrzebują. Nasz Środowiskowy Dom Samopomocy niezwłocznie wdrożył zatem program „Jesteśmy w kontakcie – Pracujemy w domu” – tłumaczy Robert Słonka.

Pod hasłem tym kryje się praca zdalna z podopiecznymi.

Nasi terapeuci są w stałym kontakcie telefonicznym z uczestnikami, służą radą, pomocą i wsparciem każdego dnia. Podopiecznym dostarczono wszystkie potrzebne materiały do wykonywania domowych prac oraz ogłoszono liczne konkursy. W efekcie osoby niepełnosprawne aktywnie pracują w swoich domach, wykonując prace plastyczne i zadania edukacyjne, a następnie prezentują je na stronie internetowej naszego ośrodka – dodaje Robert Słonka.

Podkreśla, że cały czas podopieczni i ich opiekunowie mają dostęp do aktualnej wiedzy prawnej poprzez stronę internetową placówki oraz mogą korzystać z porad psychologa. Pracownicy ośrodka ułatwiają im uzyskanie wszelkiej pomocy oraz środków dla podopiecznych i ich rodzin, między innymi z programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pracę zdalną prowadzi również Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod skrzydłem anioła” w Radziechowach.

W czasie zawieszenia zajęć terapeutycznych proponujemy dla naszych uczestników różne formy aktywności w ramach prowadzonych pracowni, zamieszczając je na naszym portalu społecznościowym pod hasłem „Trening w domowym zaciszu”. To propozycje naszych terapeutów na ciekawe spędzanie wolnego czasu, a także propozycje aktywności fizycznej, by nasi podopieczni byli sprawni i wrócili do nas w dobrej formie. Nasi podopieczni przysyłają nam zdjęcia z tych zajęć. Terapeuci są dostępni dla uczestników i ich opiekunów pod telefonami. Z naszej strony staramy się być w stałym kontakcie, aby sprawdzać, jak czują się nasi podopieczni – informują pracownicy ośrodka w Radziechowach.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments