Wydarzenia Bielsko-Biała

Podpisano umowę z Solarisem na zakup 26 autobusów do bielskiego PKS-u

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Dzisiaj w siedzibie bielskiego PKS-u podpisano umowę na zakup 26 nowych solarisów napędzanych gazem ziemnym.

W tym wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Płonka – starosta bielski, Radosław Ostałkiewicz – prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego i wójt Jaworza, Jacek Kaliński – wójt Kóz i Paweł Zemanek – wójt Porąbki. Pod umową podpisy złożyli Marek Machała – prezes PKS-u w Bielsku-Białej i Rafał Zajas – dyrektor sprzedaży regionu południowego w spółce Solaris Bus & Coach.

Pierwszych trzynaście pojazdów PKS otrzyma prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2020 roku, a kolejnych trzynaście – pod koniec tego samego roku. To 12-metrowe niskopodłogowe solarisy, napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG). – Mówimy o nowoczesnych pojazdach, bardzo komfortowych dla pasażerów, w tym osób starszych i niepełnosprawnych. Są ciche i wygodne oraz bogato wyposażone, choćby w ładowarki USB. Co więcej, mają ekologiczny napęd CNG. Realizując ten zakup, musimy jednocześnie wycofać z użytku siedemnaście starych diesli – komentuje Radosław Ostałkiewicz. Jak dodaje, uzupełnieniem nowego taboru będzie budowa pod koniec roku stacji CNG przy ulicy Legionów.

Przetarg na dostawę 26 autobusów wygrała spółka Solaris Bus & Coach. Tylko ona zdecydowała się na złożenie oferty, co dziwi szefa BZPG, gdyż inne firmy też spełniały wymagania. Cieszy się jednak, że zwycięzca przetargu ustalił cenę na poziomie niższym od zakładanego. Co ważne, zakup autobusów w 70 procentach zostanie pokryty ze środków unijnych.

Obecnie w BZPG rozważa się zakup kolejnych pojazdów zasilanych CNG, jednak używanych, które w dobrym stanie można zakupić w zachodniej Europie.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o