Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Pogorskie Kolędowanie edycja dwunasta. Gwiazdą wieczoru “Arka Noego”!

Fot. Arka Noego / Facebook

Łączą kolędowanie z pomaganiem, zapraszając do Pogórza coraz to nowych artystów. Wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego wyczekuje tego wydarzenia, bo chce poczuć wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia, a przy okazji zrobić coś dobrego dla słabszych i chorych, dla tych którzy gorzej się mają. Data 12. Pogorskiego Kolędowania, o którym mowa, jest już znana. To 29 grudnia, godzina 17.00.

Kiedy po raz pierwszy pojawiła się myśl o zorganizowaniu kolędowego koncertu w Pogórzu, przyświecała mu idea miłego spędzenia czasu wśród przyjaciół. – Na początku stworzyliśmy nawet zespół, który kolędował. Dzieci miały wtedy artystyczny zapał, bardzo przeżywały ten występ. To miał być jeden koncert, który jak się potem okazało od razu odbył się w kościele, dzięki otwartości proboszcza ks. Ignacego Czadera. Dziś to już zupełnie inny wymiar. Tym bardziej serce rośnie, że kolędnicza rodzina tak bardzo się rozrosła, a przy bożonarodzeniowym żłóbku gościliśmy już tak wielu artystów. Cieszymy się, że to także okazja, by szerzyć dobro. By dzielić się z innymi nie tylko Dobrą Nowiną – mówi Dariusz Kupka, pomysłodawca i główny organizator koncertu.

W jedenastu edycjach Pogorskiego Kolędowania wystąpili m.in. Stachura Mirecki Trio, Mała Jetelinka, Grojcowianie, Kapela Stela, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Retrospekcja, Antonina Kraszewska, Chór Albatesso, Wesoła Nowina, Zespół Dzwonków, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Halina Frąckowiak, Aleksandra Nykiel, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Magda Steczkowska, Golden String Quartet, Paulina Grochowska, Kuba Jurzyk, Viola Brzezińska.

Fot. z arch. organizatorów

– Każde dotychczasowe kolędowanie było jedyne w swoim rodzaju. Organizacja koncertów to trwający prawie cały rok wysiłek wielu osób. To dzięki pracy i poświęceniu tych ludzi, każdy koncert miał wyjątkową oprawę, a przez to z roku na rok gromadził co raz to większe rzesze widzów. Zwyczajowo koncert związany jest ze zbiórką charytatywną. Tym razem zebrane pieniądze chcemy przeznaczyć na doposażenie działającej przy naszej parafii wypożyczani sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych będących po leczeniu szpitalnym i przebywających w domach. Wypożyczalnia służy nie tylko mieszkańcom Pogórza, ale również osobom potrzebującym z innych miejscowości – opowiada ks. Ignacy Czader, proboszcz Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu.

Tegoroczną gwiazdą Pogorskiego Kolędowania będzie “Arka Noego”, zespół który powstał jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. To autorzy takich przebojów jak „Tato (Nie boję się gdy ciemno jest)” czy „Święty, święty uśmiechnięty”. Uczestnicy koncertu będą mogli usłyszeć zarówno te przeboje, jak i kolędniczy program zespołu. I w tym roku będzie możliwość skorzystania z transmisji koncertu on-line.

12. Pogorskie Kolędowanie odbędzie się 29 grudnia o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu. Wstęp jest wolny. Podczas koncertu zostanie zebrana ofiara na rzecz zakupu sprzętu do rehabilitacji do wypożyczalni działającej przy parafii.

google_news