Sport Żywiec

Półmaraton Żywiecki z nowym rekordem trasy! – WIDEO | ZDJĘCIA

Aż 2177 zawodników stanęło na starcie dzisiejszego (17 marca) 23. PKO Półmaratonu Dookoła Jeziora Żywieckiego. W tej stawce bezkonkurencyjny okazał się Ezekiel Kipkorir z Kenii, biegający w barwach węgierskiego Benedek Team, który „wyśrubował” nowy rekord trasy z czasem 1 godzina 3 minuty i 1 sekunda!

Półmaraton odbywa się na dystansie 21,0975 km. Trasa Półmaratonu Żywieckiego, jak co roku, rozpoczynała i kończyła się na Rynku w Żywcu. Biegacze najpierw biegli w stronę Zarzecza, a następnie przez zaporę w Tresnej i Żywiec Oczków. W tym roku do Półmaratonu Żywieckiego zapisało się aż 2630 zawodników, z których na starcie pojawiło się 2177, a bieg ukończyło 2173 (438 – kobiet i 1735 mężczyzn). Co warto podkreślić byli reprezentanci aż z 12 krajów. Oprócz Polski z Austrii, Republiki Czeskiej, Irlandii, Kenii, Korei Południowej, Litwy, Słowenii, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Wenezueli.

Zwycięzcą 23. Półmaratonu Żywieckiego został Kenijczyk Ezekiel Kipkorir (Benedek Team), który osiągnął czas 1:03:01!

– To nowy fantastyczny rekord tej trasy! Poprzedni został ustanowiony w 2022 roku przez Tomasza Grycko z UKS Bliza Władysławowo i wynosił 1:05:54. Czyli nowy rekord jest lepszy o blisko 3 minuty! – podkreśla Mirosław Dziergas, dyrektor biegu i zarazem dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Żywcu, które było głównym organizatorem imprezy.

Drugi na mecie był Shedrack Kiptoo Kimaiyo z Kenii z czasem 1:04:45, a trzeci Laban Cheruiyo, również z Kenii – 1:06:34, obaj także z węgierskiego Benedek Team. Na czwartym miejscu był pierwszy z Polaków Mateusz Mrówka z Radlina (1:08:25). Ostatni z zawodników z Warszawy miał 2173. miejsce i 2:12:14 straty do zwycięzcy.

Wśród kobiet wygrała Mercy Chemutai z Kenii (Benedek Team) z czasem 1:17:47.

– W przypadku pań rekord trasy nie został pobity od 2016 roku, gdy ustanowiła go Barsosi Stellah Jepnegetich z Kenii wynikiem 1:14:15 – przypomina dyrektor Mirosław Dziergas.

Druga była Sheila Chebet z Kenii (Benedek Team) z czasem 1:18:00, a trzecia najlepsza z Polek Anna Pawlikowska (Czarnecki Run Team z Kielc) – 1:24:34.

W klasyfikacji mieszkańców powiatu żywieckiego pierwszy był Tomasz Fijak (MKS Żywiec) z rezultatem 1:13:34, który na metę wbiegł jako siódmy zawodnik.

– To był mój pierwszy półmaraton i cieszę się, że znalazłem się w jego czołówce – powiedział nam młody lekkoatleta z Żywca, który dodał, że nie zamierza porzucać swoich biegów długodystansowych na rzecz półmaratonu i maratonu.

Drugie miejsce spośród zawodników z Żywiecczyzny zajął Stanisław Piela (MKL Cięcina – 1:14:47 – ogólnie dziewiąty), a trzecie Andrew Kurowski z Żywca (Husaria Race Team – 1:15:59 – 12.). Wśród kobiet z Żywiecczyzny najlepszą okazała się Wioleta Mieszczak z Żywca (1:39:42, wśród kobiet – 25, a ogólnie – 369.) Druga lokata przypadła Laurze Zbylut z Żywca (1:44:25, wśród kobiet 43 i ogólnie 583.), a trzecie Kindze Bugajskiej (1:44:36, wśród kobiet – 46 i ogólnie – 592.).

W ogólnej klasyfikacji drużynowej wygrał węgierski Benedek Team przed MKL Cięciną i KB MCKiS Jaworzno.