Wydarzenia Cieszyn

Polscy lekarze z Ukrainy znaleźli pracę w cieszyńskim Szpitalu. Placówka przyjmie kolejnych

Jak się okazuje, jeszcze na długo przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Czesław Płygawko dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, otwarty był na możliwość zatrudniania tamtejszych lekarzy w cieszyńskiej placówce.

Jednym z czynników, który okazuje się być w tej sytuacji decydujący  jest  niedobór fachowców wśród Polaków. Kolejnym zaś są osoby, które uciekały z terenów objętych walkami. Także szpital w Cieszynie chętnie przyjmuje do pracy lekarzy z Ukrainy. Przed 24 lutego przyjęto do pracy czterech lekarzy. Potrzebne było przeprowadzenie całej procedury związanej z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu.

Po zapoczątkowaniu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, w Szpitalu Śląskim w Cieszynie pojawiło się kolejnych sześciu lekarzy. Na początku było to dla tamtejszej placówki sporym zaskoczeniem, jednak  po kolejnych rozmowach było już wiadomo, że tak musiało być.

fot. Szpital Śląski w Cieszynie

To Polacy, obywatele Ukrainy, którzy mogą pochwalić się świetną znajomością języka polskiego. Posiadają kartę Polaka. Cieszyńską placówkę medyczną wybrali, ponieważ uważają, że od wojny dzieli ich wystarczająca odległość. Uciekali przed wojną, przed możliwymi represjami ze strony wojsk okupacyjnych. Wszystko, co było dla nich ważne, zabrali ze sobą do Cieszyna. Wraz ze swoimi rodzinami, świetnie adaptują się w mieście i nowym miejscu pracy. Lekarze z Ukrainy reprezentują następujące specjalności – neurologię, psychiatrię, urologię i ginekologię. W ekipie jest także dwóch pediatrów.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie łatwiej?
nie łatwiej?
11 dni temu

Pielęgniarek mamy wystarczającą ilość w szpitalu w Cieszynie?

Drdrdr
Drdrdr
11 dni temu

brać każdego kto biegle włada naszym językiem i zda wszystkie egzaminy wymagane dla polskich lekarzy po U.M. i polskim prawem.
Analogicznie jak polscy lekarze na zachodzie.
Reszta felczerów itp – do kliniki rządowej, do leczenia polityków i ich rodzin.

przynieś wynieś
przynieś wynieś
11 dni temu
Reply to  Drdrdr

muszą być i pielęgniarki

Herr
Herr
11 dni temu

tak jest SiostroHermino.
Z niemaskowanym uśmiechem najlepiej!

Herrka
Herrka
8 dni temu
Reply to  Herr

a jeśli nie do śmiechu? – trzeba maskować nieszczery uśmiech.

coś nie poszło
coś nie poszło
11 dni temu

“Po zapoczątkowaniu konfliktu zbrojnego na Ukrainie” czyli od kiedy. “jednak po kolejnych rozmowach było wiadomo, że tak musiało być” czyli co.