Wydarzenia Bielsko-Biała

Pomimo pandemii. Inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim

Zabieg ablacji dostępny także w Szpitalu Wojewódzkim. mat. prasowe

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zrealizował większość planów na rok 2020. W ubiegłym roku zainwestował 11 milionów złotych. – Udało się to osiągnąć pomimo pandemii – podkreśla Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych placówki.

Szpital Wojewódzki na prace modernizacyjne i budowlane wydał 2,3 mln złotych. Na zakup sprzętu i aparatury medycznej przeznaczył 8,5 mln złotych. Na realizację tych zadań placówka pozyskała 9,9 mln złotych dotacji.

– Największy procent stanowią pieniądze otrzymane z Województwa Śląskiego. To ponad 5,5 mln złotych. Z unijnych funduszy pozyskaliśmy ponad 3 mln złotych. Z budżetu państwa dostaliśmy 1,3 mln złotych. Nasz własny udział w tych wszystkich inwestycjach wyniósł natomiast 800 tysięcy złotych – wyjaśnia Łukasz Matlakiewicz.
Dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego podkreśla, że największym wyzwaniem dla realizacji inwestycji w dobie pandemii są prace budowlane związane ze zmianą lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej, a także neurologii.

– Inwestycja ruszyła z pewnym opóźnieniem. Baliśmy się, że w ogóle nie uda się jej rozpocząć – przyznał dyrektor.

Prace budowlane prowadzone są z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Przed remontem oddział neurologii liczył 37 łóżek. Po dokonaniu przebudowy znajdzie się tam 50 łóżek. Przebudowa ma zakończyć się w lutym. Z dotacji Województwa Śląskiego bielska placówka kupiła m.in. sprzęt do walki z SARS –CoV-2.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił również wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Sprzęt kosztował 1 mln 50 tysięcy złotych. Województwo Śląskie przekazało na ten cel 1 mln 40 tysięcy złotych. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. Nowoczesne aparaty do RTG i USG pomogą w leczeniu pacjentów
kardiologicznych. Aparat RTG z ramieniem C umożliwia zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Sprzęt trafił do pracowni elektrokardiografii i elektrofizjologii, gdzie wykonuje się m.in. zabiegi ablacji. Z USG korzystać będą pacjenci leczeni w poradni kardiologicznej.

– Oba urządzenia kupione zostały dzięki dofinansowaniu z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego Polkard na lata 2017-2020. Na RTG z ramieniem C urządzenie udało się uzyskać z Ministerstwa Zdrowia 744 tys. zł. Kolejne 240 tys. szpital otrzymał na aparat do USG – informuje Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Brawo za zakup nowoczesnego mikroskopu, 20 lat w technologii to wielka różnica, sprzęt musi być odnawiany, unowocześniany zwłaszcza w szpitalach wojewódzkich.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Prosze pisac bo nie wiem co mam mowic.Wiem wszystko.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Pozdrawiam fana podszywacza. Tutaj nie trzeba wiedzieć wszystko, wystarczy zdemaskować słaby spryt. Co ma do powiedzenia podszywacz w sprawie artykułu? Nic? – kiepsko. Mógłby podszywać błysnąć np. komentując sprawę zakupu wysokiej klasy mikroskopu. Nie wie wszystko?