Porady i inspiracje

Pompa ciepła z fotowoltaiką – czy to dobre połączenie?

Bardzo często, kiedy mowa jest o montażu pompy ciepła, uwzględnia się także instalację paneli fotowoltaicznych. Ma to związek z oszczędnością energii i zmniejszeniem kosztów związanych z ogrzewaniem. Czy jest to dobre połączenie? Czy w każdym przypadku jest konieczna inwestycja w fotowoltaikę, podczas montażu pompy ciepła? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Pompa + panele fotowoltaiczne

W większości przypadków, kiedy mowa o pompie ciepła, zaleca się także rozważyć opcję montażu paneli fotowoltaicznych. Nie dla wszystkich taka propozycja jest dobrą opcją, a to ze względu na dodatkowy koszt w związku z zakupem i montażem PV. Sam koszt związany z montażem pompy ciepła potrafi już pociągnąć za kieszenie, choć nie ukrywajmy, cena pomp na przestrzeni lat znacznie spadła, co sprawia, że korzystanie z takiej opcji jest znacznie bardziej realne. Koszt związany z panelami fotowoltaicznymi, które mają być montowane wraz z pompą ciepła, by zredukować koszty związane z użyciem energii elektrycznej, może być dość duży. Szacowany koszt w związku z montażem pompy, jak i paneli fotowoltaicznych może rozciągnąć się do kwoty nawet 80 tys. zł. Co nie stanowi małej sumy. Dla niektórych to potężna inwestycja. Czy oby na pewno się sprawdzi? Na temat wydajności i jakości paneli fotowoltaicznych wiedzę zgłębimy na stronie https://www.woltair.pl/fotowoltaika, gdzie dowiemy się, jakie modele warto wybierać i czy odpowiada to potrzebom w związku z montażem pompy ciepła.

Pomimo dużego kosztu montażu obydwóch urządzeń, uznaje się, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ma ogromny wpływ na wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem zarówno domu, jak i wody użytkowej. Ponadto korzystanie z PV oznacza, że wytworzoną z energii słonecznej energię elektryczną możemy wykorzystywać niemal w całości bez obaw o dodatkowe koszty magazynowania nadwyżki. Pompa ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to para energooszczędna, która w dodatku dba o środowisko. Korzystamy wówczas z odnawialnego źródła energii, a przy tym mamy ciepły dom, ciepłą wodę i dodatkową energię elektryczną. Koszty związane z ogrzewaniem znacznie maleją, kiedy wybieramy pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, a przy tym korzystamy z niezależnego źródła energii.

Odnawialne źródło energii

Wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych jest metodą na znacznie zmniejszenie kosztów związanych z energią. Wiadome, że do obsługi urządzenia, jakim jest pompa ciepła, potrzeba dużo energii. W związku z tym instalacja paneli fotowoltaicznych w momencie, kiedy decydujemy się na pompę ciepła, jest jak najbardziej słuszną decyzją. Mimo tego, że początkowy koszt zakupu i montażu wydaje się dość wysoki, po pewnym czasie będzie można dostrzec wyraźną różnicę w kosztach związanych z ogrzewaniem i energią elektryczną w naszym domu. Na temat utrzymania i kosztów instalacji więcej dowiemy się z artykułu dostępnego na stronie https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/cena-pompy-ciepla-koszty-instalacji-i-utrzymania, poznamy także koszty związane z wykorzystywaniem urządzenia.

Wybierając pompę ciepła, kiedy do tej pory używaliśmy ogrzewanie gazowe, możemy dostrzec, że rachunki w związku z ogrzewaniem na dany rok stanowczo zmaleją. Wyraźną różnicę będzie można dostrzec także w momencie zmiany ogrzewania elektrycznego na pompę ciepła, jak również, gdy zmieniamy kocioł węglowy. Przy tym ostatnim, gdzie w ostatnim roku ceny opału węglowego wzrosły kilkukrotnie, w szczególności można dostrzec wyraźną różnicę między ogrzewaniem węglowym a pompą ciepłą. Mało tego, nie tylko kwestia zmniejszenia rachunków za ogrzewanie domu czy wody jest kwestią ważną do poruszenia. Istotne jest to, że przy wyborze pompy ciepła korzystamy z niezależnego źródła ciepła. Nie trzeba martwić się, że nagle na rynku zabraknie opału, jak to miało miejsce w ostatnim roku albo jego cena z dnia na dzień wzrośnie o 100%,200% czy nawet więcej. Na ten temat możesz uzyskać więcej informacji tutaj https://www.woltair.pl/pompy-ciepla.

Bycie niezależnym, a przede wszystkim spokój związany z ogrzewaniem domu i to, że nie trzeba się bać, że tej zimy nie uda nam się ogrzać domu, wydaje się najważniejszą zaletą instalacji pompy ciepła. Jeśli w dodatku można liczyć na odnawialne źródło energii elektrycznej, dzięki instalacji PV, wówczas tym bardziej można zachować spokój w czasach, kiedy koszty zarówno opału, jak i energii elektrycznej podbijają szczyty możliwości. Energooszczędny dom, w którym zamontowano pompę ciepła, a także panele fotowoltaiczne to dom niezależny, którego koszty związane z energią i ogrzewaniem są na jednakowym poziomie.

Podsumowaniem tego będzie fakt, że połączenie paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła jest najlepszym rozwiązaniem dla energooszczędnych, ale także i dla tych, którzy cenią sobie niezależność i dbają o środowisko. Nie w każdym przypadku konieczny jest montaż PV, bo pompa ciepła nie generuje aż tak dużych kosztów, jeśli jest odpowiednio dobrana, ale zawsze to dodatkowe źródło energii, które pochodzi z odnawialnego źródła.

google_news