Wydarzenia Bielsko-Biała

Poparzony 13-letni Mikołaj z Bystrej potrzebuje pomocy. Lekarze muszą pokryć jego ciało skórą zastępczą

Fot. z archiwum rodziny

Rodzina 13-letniego Mikołaja z Bystrej walczy z czasem. W sobotę młody chłopak uległ wypadkowi. Podczas nieostrożnej zabawy z młodszym bratem płynem do dezynfekcji, zapaliły się jego ubrania. Niestety uszkodzone zostało aż 40 procent jego ciała. Żeby go uratować lekarze muszą pokryć jego ciało skórą zastępczą. Do soboty 17 lipca potrzebnych jest 250 tysięcy złotych, aby nie dopuścić do nieodwracalnych zmian uszkodzonych tkanek i mięśni! Rodzina prosi o pomoc. O wypadku pisaliśmy TUTAJ.

Mikołaj 2 tygodnie temu obchodził 13 urodziny, chciał zostać inżynierem – cieszył się, że zaczęły się wreszcie wakacje. Sobotni wieczór 10 lipca zmienił wszystko. Wspólnie z 10-letnim bratem mieli grać w gry, ale dziecięca ciekawość doprowadziła do zabawy łatwopalną substancją, która wybuchła w rękach Mikołaja, zapalając się na jego ciele i ubraniu. Ogień zajął koszulkę i bluzę chłopca, spalił włosy. Brat Mikołaja szczęśliwie nie doznał uszczerbku, zachował się bohatersko, powiadamiając dorosłych i ratując palącego się brata.

– Zbieramy na zabieg innowacyjnym “opatrunkiem”, zastępującym usuniętą skórę chłopca. Głęboko wierzymy, że chłopiec może wyjść z ciężkiego stanu i mieć jeszcze normalne życie. W wyniku tragicznego wypadku Mikołaj znajduje się obecnie w stanie śpiączki farmakologicznej, aż 40% jego ciała jest poparzone. Doszło do poparzeń najgorszego, III stopnia, tym samym zniszczona skóra musiała zostać chirurgicznie usunięta. Odsłonięte ciało bez skóry jest narażone na infekcje oraz niesamowicie trudny proces gojenia się i oszpecające blizny przerostowe. W najgorszym stanie była ręka chłopca, ale wspaniała lekarka zajmująca się Mikołajem zdobyła materiał zastępujący skórę i poprawiła szansę na sprawność manualną kończyny. Żeby poprawić szanse na zagojenie się reszty ciała, potrzeba znacznie więcej tego materiału. Materiał  Integra DRT – innowacyjna błona zastępująca skórę pacjenta na czas wyhodowania skóry z komórek macierzystych oraz wspomagająca procesy regeneracji skóry właściwej – mówi Maciej Leszczyński, wujek chłopca.

Pokrycie ciała Mikołaja Integrą to pierwszy krok do kolejnych przeszczepów skóry, wtedy lekarze będą mogli zaplanować stopniowe przywracanie tkanek, zaczynając od najbardziej uszkodzonych obszarów ciała. Mikołaja czekają liczne operacje, w późniejszym czasie zabiegi rekonstrukcji ciała oraz wieloletnia rehabilitacja przywracająca mu sprawność ruchową oraz czuciową.

Zbiórkę na portalu siepomaga.pl można znaleźć TUTAJ.

google_news