Bielsko-Biała E-edukacja

Porąbka: Rosną nowi Kopernicy

W 544 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w Porąbce wylądowały ufoludki. Widziano je w rynku, w urzędzie i okolicznych instytucjach. Zielone stworki zadawały wszystkim kosmiczne pytania…

Okazało się, że „przyleciały” do nas ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Porąbce, która w tym tygodniu świętuje Tydzień Patrona. W ramach tego tygodnia uczniowie wzięli udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez ratowników medycznych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

W środę odbył się uroczysty apel poświęcony słynnemu polskiemu astronomowi. Podczas przedstawienia przygotowanego przez uczniów z klasy V b zostały przypomniane najważniejsze fakty z życia patrona szkoły. Apel uświetnił występ Kariny Skwarczyńskiej, szkolnego chórku oraz grupy tanecznej KlasMix. Po przedstawieniu odbył się szkolny konkurs wiedzy „Świat się kręci” na temat życia i odkryć naukowych Mikołaja Kopernika. Laureatkami konkursu zostały: Marianna Walusiak i Paulina Soj. W czwartek wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach astronomicznych, przeprowadzonych przez astronomów – pasjonatów. W pierwszej części prowadzący zabrali uczniów w kosmiczną podróż po Wszechświecie opowiadając o wspaniałościach nocnego nieba. W części drugiej wszyscy mogli spojrzeć na Księżyc, gwiazdy i planety przez teleskopy i dotknąć okruchów meteorytów znalezionych w różnych częściach świata.

W piątek na lekcjach języka polskiego uczniowie z klas 4-6 mogli sprawdzić praktycznie swoją wiedzę o patronie szkoły. W tym dniu został również przeprowadzony konkurs na najlepsze przebrania za ufoludka oraz kosmiczny happening. Przeprowadzono także konkursy plastyczne: „Najpiękniejszy toruński piernik”, „Historia z życia Kopernika”. Przez cały tydzień wszyscy uczniowie wykonywali okolicznościowe laurki i kartki urodzinowe z okazji 544 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Na koniec pozostaje nam wszystkim mieć nadzieję, że tak jak śpiewa Irena Santor „…wśród nas rosną nowi Kopernicy”.

google_news