Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

Posprzątaj góry. Dla ojczyzny

W zeszłym roku lokalni miłośnicy górskich wędrówek wzięli udział w akcji „100 szczytów na stulecie niepodległości”. Teraz akcja obejmie 101 szczytów, które nie tylko zostaną zdobyte, ale i wysprzątane. Fot. Organizatorzy

Miłośnicy gór chcą w szczególny sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Posprzątają aż 101 górskich szczytów w całej Polsce, w tym 18 w naszym regionie.

Akcję sprzątania gór zaplanowano na dni od 9 do 11 listopada. Szkoły przeprowadzą ją już 8 listopada.

– Zrobimy coś bardzo pożytecznego. Nie tylko pojawimy się na 101 wierzchołkach, ale również je posprzątamy z odpadków pozostawionych przez nieroztropnych turystów. Każdy ze szczytów posiada swojego szefa, który nadzoruje lokalnie akcję i ustala dokładne punkty odbioru śmieci z odpowiednimi gminami, parkami czy schroniskami. Można zdecydowanie powiedzieć, że jesteśmy świetnie zorganizowani. Niektórzy przygotowali dla uczestników worki i rękawiczki oraz ciekawe niespodzianki – opowiadają organizatorzy z facebookowego profilu „Aktualne warunki w górach”. Tamże można zapisać się na akcję, organizowaną na konkretnym szczycie.

W Beskidzie Śląskim akcja zostanie zorganizowana na Skrzycznem, Klimczoku, Stożku, Baraniej Górze, Czantorii i Trzech Kopcach Wiślańskich, w Beskidzie Małym – na Żarze, Czuplu, Magurce Wilkowickiej, Leskowcu i Chrobaczej Łące, w Beskidzie Żywieckim – na Babiej Górze, Pilsku, Policy, Wielkiej Raczy, Wielkiej Rycerzowej, Krawcowym Wierchu i Jałowcu.

Jak mówi Krzysztof Wiewióra zaangażowany w inicjatywę na Skrzycznem, włączył się w nią Szczyrk. – Miasto udostępni nam kontenery na śmieci, a także rękawice i worki. A na koniec zorganizuje ognisko dla sprzątających. Pomoc logistyczną i miejsce na kontenery udostępni nam ponadto szczyrkowski COS – wylicza. Dodaje, że uczestnicy zamierzają posprzątać nie tylko sam szczyt, ale jak największą ilość szlaków prowadzących na Skrzyczne. Jednocześnie społecznicy, którzy wybiorą się na Skrzyczne i Klimczok, angażują się w akcję charytatywną. Będą zachęcać do wsparcia leczenia dwóch dziewczynek – Zuzi i Hani, cierpiących na chorobę Battena.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o