Wydarzenia Bielsko-Biała

Potężna inwestycja zakończona. Znamy datę otwarcia jedynej takiej atrakcji w Polsce – foto

Oficjalnie zakończyła się oczekiwana inwestycja, jaką jest budowa OKA czyli Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. PINB wydał już pozwolenie na użytkowanie nowego budynku. Władze Studia Filmów Rysunkowych szykują się do hucznego otwarcia, które nastąpi końcem maja.

Do wykonania zostały już tylko prace porządkowe. Przed oficjalnym otwarciem, które zaplanowano na 25 maja, odbędą się testy wystaw, na które zaproszone zostaną pierwsze grupy i będzie to możliwość przedpremierowego zwiedzenia potężnej inwestycji.

Planujemy weekend otwarcia, w czasie którego odbędzie się wiele atrakcji. Szczegółów jeszcze nie zdradzamy, będą ujawniane stopniowo na naszej stronie internetowej. Na teraz możemy powiedzieć, że szykujemy dużą premierę animacji związanej z Bielskiem-Białą. Jak na tego typu inwestycję cała budowa przebiegała bardzo sprawnie – usłyszeliśmy dziś w SFR.

Budowa OKA trwała ponad dwa lata. Pochłonęła 41 mln zł, na co złożyły się fundusze norweskie, dotacja z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz środki z budżetu miasta. Gmina pod budowę przekazała także działkę. W ubiegłym tygodniu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał SFR pozwolenie na użytkowanie nowego budynku.

Będzie to pierwsze takie centrum animacji w Polsce. W środku znajdziemy m.in. kino studyjne z 116 fotelami, w którym odbywać się będą przeglądy filmowe i spotkania z twórcami. Cały budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dopełnienie stanowi dziedziniec z amfiteatrem, na którego widowni zmieści się 350 osób. Planowane są tutaj wydarzenia plenerowe, ogródek kawiarniany, a na elewacji budynku wyświetlane będą filmy animowane.

Kluczowe w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji będą dwa elementy – multimedialna wystawa edukacyjna oraz zabawa w tworzenie własnej animacji. W tym aspekcie odwiedzający poznają cały proces tworzenia bajek, dowiedzą się jak powstaje postać czy dźwięk. Studio Filmów Rysunkowych mocno stawia tutaj na multimedia i interaktywne rozwiązania. Samo zwiedzanie ma trwać ok. 2 godzin.

 

google_news
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
23 dni temu

Ta gęba nad artykułem jest potrzebna……?!!!

Paweł
Paweł
23 dni temu

Inicjatywa Centrum ciekawa ale obiekt ręce opadają …. najwyższe piętro stylowej kamienicy też jakieś dziwnie wyglądające . Mamy piękne miasto a taka kiczowata nowoczesna architektura tylko psuje jego wizerunek.

SPITFIRE
SPITFIRE
23 dni temu

Super, A komentarze bełkotliwe, No cóż…

Hermenegilga
Hermenegilga
23 dni temu
Reply to  SPITFIRE

Poza komentarzem SPITFIRE, bądźmy uczciwi przynajmniej na Święta.

Stokrotka
Stokrotka
23 dni temu

Ludzie czepiacie się. Wystarczy walnąć logo InPosta i każdy będzie zadowolony. Polska paczkomatem stoi. Świebodzin ma ogromny pomnik a Bielsko giga paczkomat. Powinniśmy się cieszyć.

Michal
Michal
24 dni temu

Paczkomat 🙂

M3F1K
M3F1K
24 dni temu

Patoka woli zasrane zaułki i gnój

Damar
Damar
24 dni temu

Pierwsza myśl : świetny pomysł, kolejna atrakcją w naszym mieście. Druga myśl : A gdzie był miejski architekt/konserwator/ktokolwiek odpowiedzialny za wygląd Bielska-Białej? Przecież Sfera już
lata temu pokazała, że nowoczesną bryłę można zakryć pasującą architektonicznie do sąsiedniego budynku fasadą .

Ojtamojtam
Ojtamojtam
24 dni temu
Reply to  Damar

Każdy polak jest najlepszym architektem, no nie?

Last edited 24 dni temu by Ojtamojtam
Pwl
Pwl
24 dni temu

Co za eklektyczne raczysko, wygląda jakby z tego pięknego, starego budynku wyrósł nie pasujący nowotwór… Kompletnie to nie pasuje…

Fxs
Fxs
24 dni temu

W końcu coś ciekawego się pojawiło, a dla odwiecznych jęczał polecam zachwycać się blaszanym budynkiem sklepu monopolowego, który codzienne odwiedzacie i logo pewnej sieci z owadem.

Andrzej Stwora
Andrzej Stwora
24 dni temu

Piękny budynek i wspaniała funkcja. Na pewno nie spodoba się okolicznej patologii.

M3F1K
M3F1K
24 dni temu
Reply to  Andrzej Stwora

No tak Cieszyńska. Ale dobrze że coś się dzieje

Ottojvvbn
Ottojvvbn
25 dni temu

Ohyda! Drugi Kętrzyn!!

nie wiadomo
nie wiadomo
25 dni temu

Przewiązka została zrobiona do starego budynku czyli też niepasujący na cele OKA. W nim biura?

Van Mell
Van Mell
25 dni temu

Rzygać się chce od waszego narzekania.
Coś się dzieje i jest to krok do przodu.
Jeśli nie robicie tego wy tylko ktoś.inny to znaczy że jesteście w tym niekompetentni.
Narzekajcie dalej

tak to leci
tak to leci
25 dni temu
Reply to  Van Mell

Jeśli się przejadłeś wczoraj, nie zwalaj na komentujących, którzy mają prawo wyrazić opinie krytyczne. Faktem jest, że budynek pasuje z zewnątrz jak pięść do oka obok zabytkowego. Co nie oznacza, że nie będzie funkcjonalny i postępowy.

Ja2
Ja2
25 dni temu

Mieszkam w okolicy i jestem przerażona widokiem tego budynku. Obok znajduje się zabytkowy budynek wytwórni filmów rysunkowych i czy naprawdę nie można było zaprojektować budynku OKA w takim starym stylu. A tak powstał bunkrowaty klocek w starej dzielnicy nie pasujący do niczego.

Tośka
Tośka
25 dni temu

Droga hała!

Ewa z Halcnowa
Ewa z Halcnowa
25 dni temu

Brawo, wreszcie coś, co ożywi tamtą cześć miasta i życie zacznie toczyć się nie tylko w okolicach Sfery.

Aniellka
Aniellka
25 dni temu

Piękna betonowa…
Co to bunkier atomowy?
Dziecko będzie się bało tam wejść, serio wszyscy zadowoleni..??

totalne bezguście i chłam
totalne bezguście i chłam
25 dni temu
Reply to  Aniellka

Ten dostawiony betonowy kloc żywcem kojarzy się z bunkrami kosmodromu NASA na przylądku Canaveral. To paskudztwo przynajmniej od frontu można było przyozdobić płaskorzeźbami z wizerunkiem bajkowych postaci. A jeśli nie płaskorzeźby to może warto opomysleć o kolorowym ozdobnym muralu.

gusta
gusta
25 dni temu

Nie pasuje bryła do budynku obok.