Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Powiat bielski już z budżetem na 2022 rok

Andrzej Płonka. Fot. Marcin Kałuski

Władze powiatu bielskiego uchwaliły wczoraj budżet na 2022 rok. Dokument uzyskał poparcie wszystkich radnych. Jak analizuje starosta Andrzej Płonka, przed samorządem kolejny niełatwy rok.

– Mam na myśli ciąg dalszy pandemii Covid-19, inflację oraz rosnące ceny prądu i gazu. Tylko za ten ostatni będziemy płacili od stycznia o 300 procent więcej! Tak rozstrzygnął się przetarg dla grupy zakupowej, w której jesteśmy. Nałóżmy na to niższe dochody bieżące, spowodowane zmianami w podatkach, likwidacją niektórych opłat komunikacyjnych oraz niższą subwencją oświatową. Szacujemy, że w sumie to o około 4 mln zł mniej niż w obecnym roku – mówił szef powiatu podczas sesji Rady Powiatu Bielskiego.

Budżet na 2022 rok zakłada prawie 151 mln zł dochodów i 171 mln zł wydatków. Dziurę budżetową ma załatać zaplanowany kredyt. Starosta przypomniał, że podobnie było w ostatnich latach, ale ostatecznie udawało się nie zaciągać dodatkowych zobowiązań.

– Mieszkańców ucieszyć może fakt, że na inwestycje w nowym roku zaplanowano prawie 63 mln zł! Nie jest to ostateczna kwota, ponieważ pracownicy starostwa zabiegają o kolejne środki zewnętrzne. Jak wyjaśnia starosta, to efekt strategii inwestycyjnej, budowanej w powiecie od lat – wskazuje Magdalena Fritz, rzecznik starostwa. – Istotne jest, że stać nas na dołożenie części własnej do kolejnych przedsięwzięć – zaznacza Andrzej Płonka.

Najwięcej środków trafi na komunikację i transport. To oznacza kolejne modernizacje na powiatowych drogach. – Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargów na ul. Dolną w Starej Wsi i Dankowicach oraz ul. Rudzicką w Rudzicy. To są rzeczy, które się właśnie rozpoczynają. Wysoko na listach rankingowych mamy ul. Oświęcimską w Dankowicach oraz ul. Węglową w Czechowicach-Dziedzicach. Nie odpuszczamy budowy mostu nad Sołą w Porąbce, który okazał się droższy niż zakładaliśmy. Kolejne zadanie to – w Wilkowicach – ul. Bielska od Mesznej w stronę nowego ronda, wybudowanego przez marszałka województwa śląskiego. Od tego roku to nasza droga. Będzie tam ścieżka rowerowa. Na sesji była mowa o bezpieczeństwie ruchu drogowego – będziemy angażować się w „wyniesione” przejścia dla pieszych oraz ich doświetlanie – wylicza starosta.

W przyszłym roku ruszyć ma wyczekiwana budowa sali gimnastycznej przy czechowickiej „Resortówce”. – Od dwóch lat nie udaje nam się pozyskać środków na ten cel, ale nadal zabiegamy o dofinansowanie. Jesteśmy jednak zdecydowani, by sfinansować to przedsięwzięcie z własnych pieniędzy. Obiekt przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, w którym od tego roku szkolnego mamy połączone dwie placówki jest koniecznością – mówi samorządowiec.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander L
Aleksander L
6 miesięcy temu

Brawo i życzę dalszych sukcesów

Hermenegilda
Hermenegilda
6 miesięcy temu

Cieszymy się, to dobra wiadomość.