Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Powrót na święta do domu z Niemiec, Holandii lub Belgii

Okres świąteczny to czas, w którym wielu z nas oczekuje na przyjazd swoich bliskich, znajomych i przyjaciół z zagranicy. Najczęściej nasi bliscy za granicą mieszkają w Niemczech, Holandii, Belgii. U wielu osób wyjazd do domu na święta będzie pierwszym od kilku lat. To wszystko za sprawą pandemii, która ze względu na obostrzenia, testy i kwarantanny uniemożliwiła powrót naszym rodakom na święta z Niemiec do Polski. W tym roku Polacy mają w planie tłumnie ruszyć w kierunku ojczyzny. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę, planując przedświąteczną podróż do Polski.

Utrudnienia w podróży z Polski do Niemiec

Najczęściej zakorkowane są okolice niemieckiej autostrady A4, na odcinku od Chemnitz przez Drezno aż do Zgorzelca. Po polskiej stronie autostrada A4 stoi od granicy najczęściej do Katowic, Krakowa.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż przez wspomniany odcinek autostrady A4 wracają nie tylko osoby z Niemiec, Holandii czy Belgii a praktycznie z całego zachodu Europy. Ponadto na trasie tej często występują remonty a poprzez brak pobocza na dolnośląskim odcinku A4, niejednokrotnie zdarzają się kolizje i wypadki. Także nie bez znaczenia jest wzmożony ruch ciężarówek, których kierowcy także wracają na święta do domu.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy naszym adresem docelowym jest środkowa lub północna Polska. Przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie są także mocno zakorkowane przez samochody osobowe, auta ciężarowe oraz busy z jadące z Niemiec do Polski. Na trasie możemy także spotkać przewozy do Niemiec, lecz nie będzie ich za wiele.

Kiedy najlepiej wracać do Polski?

Warto przemyśleć termin, w którym będziemy planować nasz przewóz z Niemiec do Polski. Jest to na tyle istotne, że najwięcej osób wraca w tym samym czasie. Zapytaliśmy o najlepszy termin, w którym warto wracać do Polski właściciela jednej z firm świadczących przewozy busami do Niemiec, której busy codziennie w przedświątecznym okresie wracają z pasażerami do Polski:

“Ze względu na ograniczoną przewidywalność sytuacji na drodze, trudno jednoznacznie wskazać termin, w którym najlepiej wracać do Polski. Jednakże corocznie jest kilka dni w których odradzałbym podróż do domu. W tym roku jest to piątek 16 grudnia wieczorem, gdyż zagraniczne firmy, w których niejednokrotnie pracują nasi rodacy zaczynają przerwę świąteczną już od poniedziałku 19 grudnia. Kolejny dzień, w którym nie warto wyjeżdżać w trasę do Polski jest kolejny piątek 23 grudnia. W ten dzień będą wracać wszyscy którzy kończą pracę. Znamy przypadki, w których osoby, które zdecydowały się wracać w ostatni przedświąteczny dzień, nie zdążyły na wigilię. Godziny w których jest najmniejszy ruch na newralgicznych, przygranicznych odcinkach autostrady A4, to godziny przedpołudniowe i popołudniowe. Jest to mniej więcej od 10:00 do 16:00. Zatem jeśli ktoś mieszka w Dortmundzie, polecam wyjechać około godziny 3-4 nad ranem. Powinniśmy wtedy zdążyć przejechać przygraniczny odcinek przed szczytem. Życzę wszystkim przede wszystkim bezpiecznej i sprawnie pokonanej drogi.”

~ Radosław Holona, właściciel firmy oferującej busy do NiemiecBHtransport

Rady na drogę

Oprócz korków na drogach może nas zaskoczyć wzmożony ruch na przydrożnych stacjach paliw. Aby uniknąć czekania w kolejce do dystrybutora lub automatu do kawy, wybierajmy stacje nie przy samej autostradzie. Oprócz zaoszczędzonego czasu, uchronimy także nasz budżet, gdyż w okresie przedświątecznym Niemcy podnoszą drastycznie ceny paliw, szczególnie na stacjach przy autostradzie. Różnica pomiędzy ceną na stacji na tzw. autohofie, a stacją oddaloną kilkaset metrów od autostrady to nieraz 30 centów na litrze!

Jak znaleźć stację paliw blisko autostrady?

Stacje paliw znajdujące się blisko autostrady znajdziemy m.in dzięki nawigacji Google Maps. Większość z nas i tak korzysta z tej aplikacji podczas każdej podróży. Gdy nawigacja prowadzi nas w stronę domu wystarczy kliknąć na czas pozostały do celu, następnie “Szukaj na trasie” -> Stacje paliw. Możemy przybliżyć i wybrać stację, która znajduje się blisko autostrady.

Jeśli ktoś chce znać cenę paliwa przed wybraniem danej stacji, z pomocą przychodzi aplikacja DKV. W tej apce możemy zobaczyć aktualne ceny paliw ze stacji paliw w promieniu, który sobie wybierzemy. Jest to bardzo przydatna aplikacja, która pomoże nam oszczędzić czas i pieniądze.

Podsumowując, aby sprawnie i bezpiecznie dostać się do domu na święta wybierajmy czas, w którym wraca jak najmniej innych osób. A gdy już staniemy w korku zamiast się denerwować, posłuchajmy pięknych polskich kolęd. Szerokiej drogi!

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adamin
adamin
1 rok temu

Jeździmy na spokojnie, przez Czechy. Na autostradach nie ma takiej nerwówki, winieta kosztuje kilka Eur.

Anatol
Anatol
1 rok temu
Reply to  adamin

To racja ale tylko jak jedziesz z południa niemiec…