Wydarzenia Bielsko-Biała

Pracował na budowach, teraz wreszcie leczy

Fot: Kuba Jarosz

Od kilkunastu dni Ilia Bebko, ukraiński lekarz rodzinny, może w końcu przyjmować pacjentów. Czekał na tę chwilę trzy długie lata, w czasie których pracował na budowach, w hurtowniach i organizacjach pomocowych.

Ilia, to sympatyczny, skromny człowiek. Przyjechał do Polski trzy lata temu razem z rodziną – trzema córkami i żoną, też lekarką. Mówi, że zobaczył sporo miast w Polsce, ale w Bielsku-Białej się zakochał.

– To piękne miasto i takie przyjazne – podkreśla. – Spotkało mnie tu samo dobro. Napisz to – prosi. – Może miałem szczęście, a może wy wszyscy tacy jesteście, że chcecie pomagać innym.
Ilia nie ma zbyt dużo czasu na rozmowę. Cały dzień przyjmuje pacjentów, więc spotykamy się w jego gabinecie lekarskim, przy Cechowej 19. Adres jest ważny, bo Ilia chce w ten sposób dotrzeć do jeszcze większej ilości swoich rodaków, którzy osiedli w ostatnich tygodniach w Bielsku-Białej i nie wiedzą, gdzie się leczyć.

– Przyjmuję średnio do trzydziestu pacjentów dziennie – mówi. – Z tego ponad połowa, to Ukraińcy.

Fakt, że mogą leczyć swoje choroby u rodaka, jest niezmiernie ważny. Chociażby ze względu na dokumentację medyczną opisaną, rzecz jasna, cyrylicą.
– Trafiają do mnie różne przypadki – tłumaczy Ukrainiec. – Najgorsze to te, które dotyczą psychiki. Wiesz, zburzony przez bomby dom da się w końcu odbudować. To tylko kwestia pieniędzy i czasu. Ale ze zrujnowaną psychiką już tak łatwo nie jest. A mam tu ludzi i z Buczy i z Mariupola, i innych miejsc, gdzie toczy się wojna. Ona zostawia ślady na długo, często do końca życia. Ludzie wtedy nie są już tymi, którymi byli przed.

Strach o przyszłość


Ilia sam pochodzi z miasta, które zdążyło już być zbombardowane. Razem z rodziną mieszkał w Winnicy, dużym mieście w środkowej Ukrainie. Dzisiaj tłumaczy, że jego i rodziny decyzja o wyjeździe nie miała podłoża finansowego.

– W Ukrainie był już, wbrew pozorom, przyzwoity poziom życia – mówi. – Domy, samochody, wycieczki, to nie była rzadkość dla wielu. Ale po roku 2014 żyło się u nas w coraz większym strachu. Czuło się zbliżającą się katastrofę. To po prostu wisiało w powietrzu. Sam mam paru przyjaciół, którzy w tym czasie zwyczajnie zaginęli. Chcieliśmy spokojnego, bezpiecznego życia dla naszych dzieci. Normalnej przyszłości. Dlatego postanowiliśmy w końcu wyjechać.

Rodzina Bebków zostawiła w Ukrainie znajomych, przyjaciół. Mają jednak codzienny kontakt ze sobą. Informują się o sytuacji.

– Ciężko to wszystko wytrzymać – wzdycha Ilia. – Ale trzeba wierzyć, że to zło się kiedyś skończy.

Dobrzy ludzie


Na początku było ciężko. Ilia nie znał słowa w języku polskim. W Bielsku-Białej trafił jednak na Grażynę Staniszewską z ośrodka pomocy dla cudzoziemców – myBB.

– I oni, pani Grażyna, podali mi rękę – wspomina. – Mogłem skorzystać na początek z bezpłatnego kursu językowego, później kolejnego stopnia, a w końcu już sam, z prywatnych lekcji. Język to podstawa. Wiedziałem, że bez tego nie mam co myśleć o pracy w swoim zawodzie.

Ilia nie żałuje tych trzech lat. Twierdzi, że decydując się na emigrację trzeba mieć świadomość, że zanim zacznie się zarabiać, czerpać przyjemność z pracy zawodowej, trzeba najpierw dużo dać od siebie. Mieć w sobie pokorę i zrozumienie.

– No i trochę szczęścia – dodaje. – Tak, jak spotkałem panią Grażynę i jej ekipę, tak trafiłem na bielskiego lekarza, doktora Wiesława Willmanna. Właśnie tutaj, w tej przychodni, w której teraz mam zaszczyt pracować.

Ilia opowiada, że trzy lata temu, kiedy jeszcze mało co potrafił powiedzieć po polsku przyszedł do przychodni po recepty dla osoby ze swojej rodziny. I spotkał się ze zrozumieniem.

– I tak się zaczęła nasza znajomość – mówi dzisiaj. – Pomogło mi to przejść całą skomplikowaną procedurę nostryfikacji mojego zawodu. To długi proces, są egzaminy, trzeba wypełniać formularze, czekać, no i uczyć się języka.
Na końcu, kropkę nad i postawili ludzie z Izby Lekarskiej. To Izba wydaje ostateczną zgodę na pracę cudzoziemca w zawodzie lekarskim.

– I oni też byli mi przychylni, więc sam widzisz – mówi – że trafiałem tu do tej pory tylko na dobrych ludzi. Napisz o tym, bo to taki mój skromny wyraz wdzięczności za wszystko, co ci ludzie zrobili, abym mógł się tu czuć, jak u siebie w domu. I pomagać innym. Ukraińcom i Polakom.


Do tej pory Beskidzka Izba Lekarska wydała zgodę na pracę w zawodzie lekarskim trzem obywatelom Ukrainy. Do rozpatrzenia pozostaje kilka wniosków. Największym problemem dla cudzoziemców starających się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce jest bariera językowa.

– Prócz zawodowych oczywiście kwalifikacji, znajomość języka polskiego, to podstawa – mówi Klaudiusz Komor, wiceprezes Izby Lekarskiej. – Pacjent musi się swobodnie porozumiewać z lekarzem. Trudno sobie wyobrazić inną sytuację.

google_news
37 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Серый
Серый
9 miesięcy temu

Ну и ряху ты себе наел, Илья.
С.П. Винница

Illia
Illia
4 miesięcy temu
Reply to  Серый

Хто ж серий? Москаль чи що? Прийшли мені свою , я подивлюсь…може дізнаюсь хто написав , таку х-ю.

Polak
Polak
2 lat temu

Uuuu lekarzy wam brakuje?!? Zaraz będzie wam brakować szambiarzy nawet. Oczywiście odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest DYKTATURA KOBIET. Proszę zakończyć DYSKRYMINACJĘ MĘZCZYZN TO NIE BEDZIECIE MUSIELI ŻEBRAĆ O FACHOWCÓW ZZA GRANICY

Polak
Polak
2 lat temu

Przypominam – BEZ NOSTRYFIKACJI TEN CZŁOWIEK NIE JEST W POLSCE LEKARZEM! Proszę o jasna i wyraźna odpowiedź kto odpowiada za ewentualny błąd lekarski ukraińskiego szamana. Proszę o podanie podstawy prawnej

dr_stela
dr_stela
2 lat temu

Bardzo dobry lekarz. Znam osobiście.

konkretnie
konkretnie
2 lat temu
Reply to  dr_stela

Taka opinia jest wartościowa a nie rasisty o nicku “Polak”, co to plecie na okrągło.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  konkretnie

Jakiś problem tolerasto? Polski lekarz bez nostryfikacji za granicą nie może leczyć! WIEC TEN PAN NIE BEDZIE LECZYŁ W POLSCE! CZEGO NIE ROZUMIESZ? DURA LEX SED LEX!

Slayer
Slayer
2 lat temu

A co to niby za wyczyn naszych ilu jest takich. sam w Norwegii zapierniczałem z prawnikiem przy wycince lasu. Pokazuje to jaki mamy dobrobyt i poszanownie w kraju.

wyczyn?
wyczyn?
2 lat temu
Reply to  Slayer

Jednak “wyczyn”, chodzi o to aby studia nie marnowały się dla pracy przy wyrębie lasu. Dawniej w PRL przyglądano się temu a wzory są dziś brane z PRL, może?

wyczyn?
wyczyn?
2 lat temu
Reply to  wyczyn?

I to studia lekarskie, gdzie brak lekarzy, prawników niekoniecznie.

Slayer
Slayer
2 lat temu
Reply to  wyczyn?

Studia i ilu mamy takich w kraju co na mamusi garnuszku siedzą bo maj@ studia i nikt nie stworzył dla nich etatu. A przy wycince zarobisz tyle że zwykły prawnik na etacince państwowej może tylko snic. Z resztą co tu porównywać…

Spitfajet
Spitfajet
2 lat temu

Sorry ale on powinien leczyć braci Ukraińców na froncie. Kogo taki lekarz wyleczy skoro uciekł z miejsca gdzie jest najbardziej potrzebny, gdzie przysięga lekarska?

cała prawda
cała prawda
2 lat temu
Reply to  Spitfajet

Czytałeś?, od 3 lat w Polsce, nie uciekł.

Polak
Polak
2 lat temu

Czas przypomnieć NAIWNYM POLOCZKOM – tolerastom, jak to wygląda w praktyce. UKRAINSKIE “DYPLOMY””LEKARZY” NIE PODLEGAJA W POLSCE NOSTRYFIKACJI OBECNIE! Idziesz do takiego “lekarza” na własną odpowiedzialność! Ciekaw jestem kto będzie w takiej sytuacji płacił za błąd lekarza. Smacznego naiwniaczki

Laura
Laura
2 lat temu

Dajcie spokój z tym hejtem, każdemu trzeba dać szansę.Lekarzy brakuje, jeśli ma uprawnienia to niech leczy każdego pacjenta.Powodzenia

bida
bida
2 lat temu
Reply to  Laura

W tym rzecz, że dla niektórych nie może leczyć gdyż Ukrainiec. To nie hejt, to rasizm.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  bida

To jest REALIZM! Skąd wiesz że po ukraińskiej “nauce” ten człowiek ma własciwe kwalifikacje żeby leczyć?!? Człowieku, to jest jeszcze bardziej skorumpowany kraj niż rosja! Skąd ja mam wiedzieć czy ten człowiek dyplomu nie dostał za kury i gęsi albo se go po prostu nie wydrukował?!? Chyba sobie jaja robisz! Tam połowa narodu nie wie co to są szczepienia! Jak rozumiem wszyscy mają certyfikaty covidowe albo zaświadczenia że są zaszczepieni?!? NIE? NO TO MAMY RASIZM WOBEC POLAKÓW! Niezwłocznie kieruje sprawę do Sądu na podstawie ustawy antydyskryminacyjnej.

fantazja
fantazja
2 lat temu
Reply to  Polak

Wytrzeźwiej.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  fantazja

Może jakieś spotkaniom w realu celem wymiany poglądów?

fantazja
fantazja
2 lat temu
Reply to  Polak

“jakieś spotkaniom w realu” to znany mi Twój ostatni argument, ale w tym rzecz, że nie rozumiesz, że to jest argument ulicy, pomyliłeś miejsca.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  fantazja

Jak widzę drżą ci łydki 😀 tak czułem że poza pyskowaniem w internecie do niczego się szczylu nie nadajesz. Leszczyku

Bb
Bb
2 lat temu
Reply to  Polak

Nie podpisuj się “Polak”, bo przynosisz wstyd Polakom wypisując takie idiotyzmy. Niezwłocznie kieruj się do psychatry i na kurs czytania ze zrozumieniem. Po to istnieje system nostryfikacji aby mieć pewność, że dopuszcza się do zawodu człowieka rzetelnie wykształconego.

fantazja
fantazja
2 lat temu
Reply to  Bb

Ni było sensu tłumaczyć, ale znam zdolności Ukraińców z pierwszej ręki od syna, który pracował 4 lata w USA w Apple w centrali w Cupertino i twierdził, że są to zdolni ludzie. A dostać się tam do pracy to gęste sito i nie przyjmują za kury i gęsi.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  fantazja

Fantasto ale artykuł jest o “lekarzu” a nie o informatykach… No chyba że Apple sie med-bizz’em zajmuje specjalnie dla ciebie. Ośle, tolerasto, matole. Ale mam bekę, w applu mu powiedzieli hahaha hahaha hahaha

odbicie
odbicie
2 lat temu
Reply to  Polak

Głupolu, nie powiedzieli lecz pracował Ukrainiec z synem ramię w ramię, w ten sposób poznaje się wartość fachową człowieka. Jaki jeszcze lepszy dowód? Co za różnica czy informatyk czy lekarz, co jeszcze wykręcisz? Kończę z Tobą głupią rozmowę, zwracałem się wcześniej do Bb bo wiedziałem, że skończy się właśnie głupią rozmową z Tobą. Poszukaj sobie dyskutanta na swoim poziomie.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  Bb

Lekarze z ukrainy nie podlegają nostryfikacji – mogą otrzymać zgodę w trybie uproszczonym! I CO? ŁYSO CI? U ciebie (celowo z małej litery) na psychiatrę jest już za późno – proponuję sepuku. Idiotyzmy to widzisz w lustrze ciu lu bez pojęcia! O czym ty piszesz błaźnie – taki z niego lekarz jak że świni baletnica!

Iwa
Iwa
2 lat temu
Reply to  Polak

Co za bzdury!

super
super
2 lat temu

Gratulacje za niemarnowanie kwalifikacji, pomoc też rodakom.

Polak
Polak
2 lat temu

Nie skorzystam z usług tego pana i nie życzę sobie tworzenia w Bielsku żadnego ukraińskiego getta. Wojna się kończy i wszyscy dostajecie deport, proszę się nie przyzwyczajać!

prężenie muskułów nie tych co trzeba
prężenie muskułów nie tych co trzeba
2 lat temu
Reply to  Polak

Akurat masz tyle do decydowania co nic o deportacji, zatrudnieniu Ukraińców różnych, chodzić do lekarza możesz sobie gdzie chcesz.

Polak
Polak
2 lat temu

Mam do powiedzenią wystarczająco dużo we wszystkich kwestiach dotyczących Polski i zapewniam cię że po zakończeniu działań wojennych w Polsce nie zostanie ani jeden UPAiniec. Oświadczam również że nie skorzystam z usług/nie kupię towaru od nikogo kto zatrudnia UPAinców. Amen

fantazja
fantazja
2 lat temu
Reply to  Polak

Powiedziałem “do decydowania”, gadać sobie możesz po próżnicy.

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  fantazja

Na gadaniu się nie skończy “specjalisto” z appla 😀 ani JEDNEGO!

Slayer
Slayer
2 lat temu
Reply to  Polak

Tak czy tam i czytam ty to najwyżej se możesz zwalić i tyle:)) idź ratuj ten kraj przed upadkiem inflacyjnym a nie przed ukraincami

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  Slayer

Gdzie jesteś? Kiedy się widzimy? Zaprezentuje ci na żywo jak “zwalam”

Klara
Klara
2 lat temu
Reply to  Polak

Rasista

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  Klara

Tolerasta!