Wydarzenia Żywiec Sucha Beskidzka

Prezent na Dzień Dziecka dla turystów. Otwierają Akademicką Perć

Fot. BgPN

Władze Babiogórskiego Parku Narodowego informują, że 1 czerwca otwierają Akademicką Perć, czyli słynny żółty szlak na Babią Górę.

– Jednocześnie BgPN zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na tym szlaku ze względu na możliwość wystąpienia osuwisk skalnych i zalegającą pokrywę śniegu w Piarżystym Żlebie. Na tym niewielkim fragmencie zaleca się założenie raków. Życzymy wszystkim wędrującym po Babiej Górze wspaniałych widoków i bezpiecznych powrotów – komunikują w parku.

Przypomnijmy, że 9 maja BgPN powiadomił, że z powodu osuwów skalnych i zalegającego w żlebach śniegu zamyka ten szlak do odwołania.

Ostatnimi czasy turyści mieli rzadko okazję, by korzystać z tego legendarnego szlaku, bowiem zamknięto go także 29 sierpnia z powodu remontu. Prace prowadzono na odcinku Górny Płaj – Babia Góra (Diablak).

Na Babią Górę można wejść ponadto szlakiem czerwonym od schroniska na Markowych Szczawinach oraz szlakiem czerwonym od przełęczy Lipnickiej (Polana Krowiarki), a także szlakiem zielonym od Przywarówki.

Akademicka Perć, wcześniej nazywana też Percią Akademików, Percią Tatrzańską czy Skalną Percią, to szlak wyznaczony na szczyt Babiej niemal sto lat temu przez Władysława Miodowicza. Należy do najciekawszych i najtrudniejszych w Beskidach. W pokonaniu stromej, północnej ściany pomagają turystom – jak w Tatrach – klamry i łańcuchy. Ze względu na zagrożenie lawinowe szlak w zimie jest nieczynny. Co więcej, jest też jednokierunkowy.

google_news