Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zorganizował na swoim facebookowym profilu nietypową ankietę. Pyta mieszkańców, jak często kurant z wieży ratusza powinien wygrywać hejnał.
– Drodzy bielszczanie! Trwa wymiana serca zegara na wieży naszego ratusza. Proszę was o odpowiedź na pytanie i zagłosowanie za pomocą „reakcji”. Kurant z wieży ratusza powinien wygrywać hejnał: 1) co godzinę od 8.00 do 20.00; 2) cztery razy w ciągu dnia – o godz. 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00; 3) raz dziennie o godz. 12.00 w południe. Na wasze opinie czekam do 15 kwietnia – poniedziałku – do godziny 12.00. Od następnego dnia (16. kwietnia) hejnał z wieży ratusza popłynie tak, jak zdecydujecie. Zachęcam do głosowania. Wasze zdanie jest dla mnie najważniejsze! – napisał szef miasta.
Głosowanie na profilu prezydenta na Facebooku odbywa się za pomocą tzw. reakcji, czyli emotikon odzwierciedlających nastrój. W tym momencie większość obserwujących Jarosława Klimaszewskiego na Facebooku wybiera „serce”, czyli w głosowaniu oddaje głos za tym, by hejnał rozbrzmiewał tylko raz dziennie – w południe.
Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego, z okazji obchodów rocznicy 700-lecia Bielska jego działacze kultury rozpisali konkurs środowiskowy na hejnał miasta. Napłynęło 10 prac, z których jury wybrało melodię autorstwa Piotra Stachury.
Hejnał jest ściśle związany ze specyfiką regionu, oddaje cały urok Beskidów. Rytm maszyn włókienniczych i szum lasu łączy się w pieśń optymistyczną, pieśń zwycięską.
Pierwszy raz hejnał wykonany został z ratuszowej wieży 1 maja 1964 r. przez młodego muzyka, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej Józefa Polaka z Wilkowic.
Remont mechanizmów zegarowych wykonuje firma Rduch Bells & Clocks. Na wieży ratusza montuje bezobsługowy centralny mechanizm zegarowy, sterownik zegara z DCF oraz dzwony i kuranty, które mogą wygrywać godziny i kwadranse. Wszystko razem ma kosztować 17 466 zł. Centralny mechanizm pracuje bezobsługowo – nie wymaga smarowania ani nastawiania. Posiada on układ kontroli położenia wskazówek i może pracować w zakresie temperatur od -25 do +60 stopni Celsjusza; do tego jest odporny na oblodzenie wskazówek i działanie wiatru. Czas jest automatycznie korygowany przez sterownik z odbiornikiem pobierającym dane z naziemnego systemu radiowego DCF, dzięki czemu zegar sam zmiana czas letni na zimowy i odwrotnie.