Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Próbowali wjechać w naczepie ciężarówki

Fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Zwardoniu obywatela Somali oraz dwie obywatelki Erytrei. Cudzoziemcy przyjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

Do zdarzenia doszło 7 lutego na parkingu w rejonie byłego przejścia granicznego, a informację o cudzoziemcach strażnicy graniczni otrzymali od funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak informują służby prasowe Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, imigranci nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywali w naszym kraju nielegalnie. W związku z powyższym zostali zatrzymani i przewiezieni do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności wyjaśniające z udziałem tłumaczy. Mundurowi ustalili, że mężczyzna to obywatel Somalii, natomiast kobiety to obywatelki Erytrei.

Sąd zdecydował, iż obcokrajowcy zostaną umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Wobec Somalijczyka i jednej Erytrejki wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu. Natomiast wobec drugiej kobiety – w związku z tym, iż złożyła na terytorium Rumunii wniosek o ochronę międzynarodową – prowadzone są teraz inne czynności administracyjne, związane z postanowieniami unijnego rozporządzenia Dublin III.

google_news