Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Profesjonalizm policji. Pomaga i chroni. Ale rząd chce „na ostro”…

Bielscy policjanci podczas protestu pod kurią. Fot. Kuba Jarosz

Przez region, w tym szczególnie Bielsko-Białą, przetaczają się protesty na coraz większą skalę. Na ulice w tak trudnym czasie szczytu pandemii wychodzą tysiące ludzi. Policjanci z bielskiego garnizonu do tej pory wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale i doskonałym wyczuciem sytuacji. – Chronią i pomagają. Łagodzą spory w zarodku. Zapewniają bezpieczeństwo – słyszymy od manifestantów. Czy tak będzie nadal, skoro członkowie rządu zapowiadają „zdecydowaną reakcję policji na zachowania uczestników demonstracji”?

W Bielsku-Białej na ulicach protestują tysiące mieszkańców, w tym w dużej mierze młode kobiety, często niepełnoletnie. Manifestacje przybrały wulgarny charakter, co przejawia się w treści skandowanych haseł i transparentów. Incydentalnie dochodziło do niszczenia farbą elewacji, od czego większość pikietujących się odcina. Podczas protestu pod kurią doszło do przepychanek i „wymiany uprzejmości” z paroma członkami środowisk narodowych. Z kolei podczas protestu z 27 października pod bielską katedrą spotkali się jej „obrońcy” z tłumem mieszkańców walczących o prawa kobiet. Oddzielał ich kordon policjantów i doszło jedynie do „bitwy na głosy”.

W przeciwieństwie do wielu innych polskich miast, zarówno w Bielsku-Białej, ale także Czechowicach-Dziedzicach, Żywcu i Cieszynie, nie dochodziło do żadnych konfliktów demonstrantów z policjantami. Sami uczestnicy protestów chwalą policjantów za sposób zabezpieczania manifestacji. Mówią, że czują się bezpieczni i nie odczuwają żadnego zagrożenia z ich strony. Niektórzy wskazują, że policjanci przyczyniają się do łagodzenia nawet najbardziej krytycznych sytuacji. Trzeba pamiętać o tym, że wykrzykiwanie wulgaryzmów jest wykroczeniem. Sami policjanci informują przez megafon, że mamy czas epidemii, podczas którego zgromadzenia są nielegalne. Nie wyciągają jednak konsekwencji, bo jak to zrobić w przypadku kilkusetosobowego czy nawet kilkutysięcznego rozemocjonowanego tłumu. Ostra reakcja policjantów tylko zaogniłaby sytuację, co pokazują przykłady innych miast. Gdy puszczają nerwy, dochodzi do szarpaniny i wyzwisk, a sami demonstranci narażają się na stosowanie przez policjantów tzw. środków przymusu bezpośredniego. Przepychanki z policją często kończą się zarzutami o przestępstwo znieważenia czy naruszenia nietykalności policjantów.

Ten kadr programu telewizyjnego z SMS-em od widza zdobył wielką popularność wśród internautów z regionu. Obraz: TVN24

W Bielsku-Białej i regionie takich obrazków na szczęście nie obserwujemy. I to nie tylko podczas trwających protestów, ale od lat, choć policjanci zabezpieczali niezliczoną ilość manifestacji. Z reguły tylko je dyskretnie, z oddali, obserwowali. O tym, że przywiązują wagę do bezpiecznego przebiegu takich wydarzeń i starają się nie doprowadzać do konfrontacji skłóconych grup, świadczy choćby to, że w przeszłości manifestacje nadzorowali na miejscu sami szefowie bielskiego garnizonu. Uczestnicy obecnych protestów mówią też o dobrej atmosferze i empatii policjantów. Symbolem tego jest będący hitem sieci kadr z programu TVN24 z SMS-em od widza o treści: Szacunek dla policjantów z Czechowic-Dziedzic. Na zakończenie wiecu życzyli: „dobranoc, do zobaczenia jutro”.

Sami policjanci stwierdzają, że brak awantur to duża zasługa samych uczestników protestów, którzy z reguły nie przekraczają granic. Bo gdyby tak było, gdyby dochodziło do napaści fizycznych czy niszczenia mienia, to musieliby interweniować.

Manifestanci spodziewają się jednak dokręcania śruby. Trzeba pamiętać, że policjanci mają zwierzchników na rządowych szczeblach. A ci zapowiadają koniec pobłażania dla protestujących. – Mamy stan, w którym te demonstracje będą z całą pewnością kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy do nich wzywają, a także ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa. Poważnego przestępstwa. Władze mają nie tylko prawo, ale także i obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom – mówił podczas – być może historycznego – wystąpienia Jarosław Kaczyński, wicepremier odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa państwa. – Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy policji – oświadczył Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Z kolei prokurator krajowy Bogdan Święczkowski – jak informuje dziś Onet – rozesłał do prokuratur regionalnych pismo, z którego wynika, że z zarzutami karnymi muszą się liczyć organizatorzy manifestacji, ci, którzy do ich organizacji namawiają, a nawet ci, którzy je… pochwalają.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
47 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syman
Syman
2 miesięcy temu

Policja z rakiem.

Gren
Gren
2 miesięcy temu

Słabe pierdy.

Elo.
Elo.
2 miesięcy temu

Policja jak zwykle jak d****e, lizodupska.

Patriota
Patriota
2 miesięcy temu

Beskidzka nie wie co się w Pl dzieje? Podpowiadam: lewackie świnie niszczyły kościoły i atakowali obroncow i to nikogo nie odstraszylo. Beskidzka pobudka, jeszcze raz pobudka….

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Patriota

gdzie tak było?????to kłamstwo były przpadki gdy protestujący weszli do kościoła z transparentami.A obrońcy kościołz sami sie mianowali na co kurie ogłosiły że to bez ich zgody!!!!!!!!!!

Maniek
Maniek
2 miesięcy temu

Jeśli policja otrzyna rozkaz zatrzymania prowodyrów, to pierwszym ruchem powinno być ściągnięcie z trybuny sejmowej i zakucie w kajdanki mordercy Kaczyńskiego. Podżegacza i psychopaty.

Twój psychiatra
Twój psychiatra
2 miesięcy temu
Reply to  Maniek

Widzę, że stan się bardzo pogorszyl. Czekam na oddziale.

Wasz Faszysta
Wasz Faszysta
2 miesięcy temu

U.S. Senators Warn Poland’s President on Rising Antisemitism in His Country (Israel News)  Dwoje pracowników placówki dyplomatycznej Instytutu Polskiego w Tel Awiwie dołączyło do protestu po budynkiem Ambasady RP i pozowało do zdjęć z transparentem: „Żydzi też je… PiS”.(stracą pracę GW) Wenn Regierungen oder Gerichte wie jetzt in Polen auch in sehr schweren Fällen Abtreibungen verbieten, geht es nicht mehr um die Frauen und das Leben von Kindern – sondern um Ideologie. Festnahmen bei Protesten gegen geändertes Abtreibungsgesetz(Süddeutsche Zeitung) Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wydał oświadczenie dot. proaborcyjnych protestów w Polsce. Żydowska organizacja solidaryzuje się z protestującymi. „Wyborcza” była,… Czytaj więcej »

MYKE
MYKE
2 miesięcy temu

To jest zaplanowana bierność bierność policji, a nie profesjonalizm.

AzzA
AzzA
2 miesięcy temu

a na którym stadionie PiS urządzi Narodowe Więzienie?

Maria
Maria
2 miesięcy temu

Rząd ? – Okupant chce na ostro, policjo nie kolaboruj.

Maria
Maria
2 miesięcy temu

Spęd tragicznych inceli, wyniosłych mizoginów i frustratów poniżej wylewa litanie gorzkich żalów. Serce się kraje.A wszystkiemu winne te obrzydliwe baby, które ich nie chcą kochać.

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Maria

a ty nie jesteś czsami babą? ale ale rząd się ugiał i wroci do ustawy starej

Onufry
Onufry
2 miesięcy temu

Kreml już zaczął współczuć polskim feministkom z powodu “piekła kobiet” Rozpoczęła się pikieta pod ambasadą RP w Moskwie.
Wzrusza szczególnie hasło:
“Dekomunizacja to:
▪︎zakaz aborcji ▪︎bezrobocie ▪︎nędza”
Słowem: nie ma to jak w Rosji…
To dziewczę z zacytowanym przeze mnie banerem tłumaczy, że należy do Rewolucyjnej Partii Robotniczej.

PWO
PWO
2 miesięcy temu

Wszelkie granice będą przekraczane, gdy nikt ich nie broni. Czas słownej perswazji minął.

Prosto w oczy
Prosto w oczy
2 miesięcy temu

Podlizywanie się policji przez demonstrantów i ich klakierów wynika nie z zachwytu nad ich profesjonalizmem z obawy, aby czasem Straż Narodowa nie nie dobrała się do skóry rozrabiającym bandytom z antify, która jest awangardą każdych zamieszek. Po prostu lewackie wyjące na ulicach grupy boją się bierności policji w czasie konfrontacji z obrońcami kościołów i słusznie.

Maria
Maria
2 miesięcy temu
Reply to  Prosto w oczy

Póki co bojówki neofaszystowskie ; zwane “Strażą Narodową “dostały solidnie od tajniaków w Krakowie i Wrocławiu. Są aresztowania
Faszyści wyskakiwali z krzaków, bram i zaułków atakując przypadkowych demonstrantów.W użyciu były pałki, noże, gaz łzawiący
To nazywa się “obrona kościołów”
Róbcie chłopaczki tak dalej, a całkiem pogrzebiecie Kościół i stracicie resztki współczucia Polaków, w związku z waszym trudnym dzieciństwem i psychicznymi dolegliwości.

Agaton
Agaton
2 miesięcy temu

Kto nie skacze ten za PiS-em , śmiesznie wyglądają te podskakujące pajace

Gość
Gość
2 miesięcy temu

Lewactwo chciało aborcji zamiast tego rozwlokło zarazę i będzie eutanazja

Ali
Ali
2 miesięcy temu

komuchu usuń się sam

Onufry
Onufry
2 miesięcy temu

SKANDAL! Trzaskowski pozwala na wkraczanie demonstrantów do kościołów! “Wszystko, co jest debatą publiczną, jest dopuszczone”Dni biegną nam teraz wyjątkowo szybko, a w każdym z nich zmienia się oblicze naszej ziemi. Demonstracje, które w tej chwili skupiły się w stolicy, ujawniają swoje źródło w manifestacji demona – ich celem jest zniszczenie Kościoła Katolickiego i upadek rządu, anarchia – a później – lewicowa dyktatura. W wywiadzie dla Radia Zet, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wyraził swoje poparcie dla demonstrantów tzw. strajku kobiet.

Donald
Donald
2 miesięcy temu

Przestępcy rozsiewający śmierć chwalą policję…Takie jaja tylko w Beskidzkiej 24. Ja bym wolał aby policję chwalili porządni obywatele , którzy szanują prawo.

antyvatican
antyvatican
2 miesięcy temu

naziprawackie trolle skomlą w necie, bo boją się wychodzić ze swoich nor – teraz będą błagać o ochronę jak pawłowicz i godek 🚾 🚾 🚾 🚾 🚾

.
.
2 miesięcy temu
Reply to  antyvatican

Kilkadziesiąt osób idzie na was i już wołacie policję na pomoc, a kilka chwil wcześniej drzecie mordy lewackie żeby j*b.. Policję.

Agaton
Agaton
2 miesięcy temu
Reply to  antyvatican

w Poznaniu wyszli na miasto kibice Lecha i chołota wiała mało nóg nie połamała .

tylko pytam
tylko pytam
2 miesięcy temu
Reply to  antyvatican

Antifa w natarciu?

kibolek
kibolek
2 miesięcy temu
Reply to  antyvatican

Chłopczyczku jak Kaczyński zdejmie Policję to będą trupy – wołajcie koleżków z niemiec, nie trzeba będzie ich szukać

hehehe
hehehe
2 miesięcy temu

myślę ze pis nie ma się czym przejmować, 90% tego co łazi nawet nie ma jeszcze prawa do głosowania. Nudzi się dzieciakom a tak łatwo ich podpuścić….

Nie mordeca
Nie mordeca
2 miesięcy temu

Widzę, że beskidzka24 manipuluje i wspiera lewacką dzicz. żegnam, więcej tu nie będę zaglądał.

tttt
tttt
2 miesięcy temu
Reply to  Nie mordeca

to przecież nic nowego, kiedyś kod teraz inne dzidostwo

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  tttt

tttt i inni plujecie na kobiety? a kobiety to wasze matki siostry żony

Antifa łowcy hiva
Antifa łowcy hiva
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Nasze matki, żony, siostry i córki są normalne. To coś skaczące na spędzie bydła to lewaczki i wkręcone małolaty, które nie kumają w ogóle o co chodzi.

Maria
Maria
2 miesięcy temu
Reply to  marian

To pokrzywdzone sieroty przez los, marian. Niech sobie poplują, co im w marnym życiu pozostało.

Maniek
Maniek
2 miesięcy temu
Reply to  Nie mordeca

Morderco: No to W****** i nie komentuj.

Baca
Baca
2 miesięcy temu

Przebrała sie miarka za trzy lata zaź zagłosujymy na Jarka HEJ

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  Baca

za 3 lata pisu już nie będzie tak jak AWS

Gość
Gość
2 miesięcy temu

TVN, Gazeta Wymiotna, i Lewacka24pl wyrastają z tego same,go pnia

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Gość

poparcie dla pis juz tylko 26 % czyli stałego elektoratu pis- jutro juz moze byc poniżej 20% tym bardziej że wewnątrz pisu jest rozłam i co wy bidocy będziecie pisać?

.
.
2 miesięcy temu

Brak mandatów za nielegalne zgromadzenie, za brak maseczek, za blokowanie jezdni. Bardzo profesjonalne. Utrudniają razem z tym rynsztokiem normalnym ludziom dotarcie do pracy czy do sklepu.

Bicer
Bicer
2 miesięcy temu
Reply to  .

Ruch wolnych macic czeka tylko na jakiegoś męczennika by wyć na całą Europę

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  Bicer

za co wy tak nienawidzicie kobiet- matek sióstr żon!!!!!!!!!!

Bicer
Bicer
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Cytuję tylko wasze ohydne i uwlaczajace kobietom kartonowe hasełka ,komentuje zachowanie zmanipulowanych młodocianych które na temat aborcji wiedzą tyle co nic idą w pochodach bo tak jest fajnie wyrwać się z chaty i wylansować się w jakimś społecznościowym portalu. Życie i zdrowie każdej kobiety jest zagwarantowane w konstytucji ,Jak ciemności nie umieją czytać i rozumieć czego tyczy wyrok.

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  Bicer

a ty wiesz? ty rozumiesz? gdybyś wiedział co innego byś gadał.Zresztą popatrz na zdjęcia płodu z mózgiem na wierzchu, bez oczu i noska, bez rąk bez nerek.Chcialbyś widzieć jak to dziecko umiera po urodzeniu? ak cierpi i ono i rodzice? chcialbyś tego? a może chcialbyś żeby kobiety nosiły w sobie zmarle dzieci? chcialbyś tego? pomyśl.NIKT ZDROWEGO DZIECKA NIE CHCE USUNAC

Bicer
Bicer
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Panie drogi TK badał jeden artykuł ustawy, jedno słowo jest tam kluczowe pod które każdy lekarz mógł podciągnąć wszystko ,tym słowem jest,, Prawdopodobieństwo,,nie wbijajcie głupot że nie można robić badań prenatalnych i przerywać ciąży

Marian? Czy Marianna?
Marian? Czy Marianna?
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Kompromitujesz swoją wojnę bo nie znasz postulatów. ABORCJA NA ŻYCZENIE…. to jeden z waszych punktów.

Maria
Maria
2 miesięcy temu

Marian? Czy Marianna? I co ci lustro odpowiedziało, sierotko?