Porady i inspiracje

Programiści zarabiają coraz lepiej – czy trudno zostać jednym z nich?

W rankingach dotyczących rynku pracy programiści zajmą miejsce na podium w kategorii zawodów, które czeka świetlana przyszłość. Podczas gdy wielu specjalistów z innych branż drży o swoją pozycję, to popyt na wykwalifikowanym programistów rośnie z roku na rok. Nic w tym dziwnego, w końcu cyfrowa rzeczywistość staje się coraz bardziej realna, a potrzebni są fachowcy, który potrafią porozumieć się z maszyną w jej języku. Podpowiadamy, jak wygląda praca programisty i jak nim zostać.

Jak wygląda praca programisty?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, programiści nie przesiadują całymi dniami przy komputerze – czasami chodzą się przewietrzyć, również po to, aby odnaleźć siły do dalszego debugowania, czyli szukania błędów w kodzie, który już został napisany. Praca programisty wymaga poza tym umiejętności komunikacji, autoprezentacji swoich pomysłów i aktywnego słuchania. Obowiązkiem programistów jest bowiem stworzenie aplikacji, witryny lub oprogramowania, czyli urzeczywistnienie wizji klienta. Właśnie dlatego szkoła programowania Codecool uczy kursantów nie tylko posługiwania się niezbędnymi narzędziami, ale i przeprowadza trening kompetencji miękkich (https://codecool.com/pl/). Programiści wykorzystują znajomość języków programowania oraz niezbędnych narzędzi do tego, by pisać czytelny, dobry kod, który zapewni aplikacji wydajny i sprawnie działający mechanizm. Programiści odpowiadają również za wygląd witryny i jej funkcjonalność. Warto również podkreślić, że branża programistyczna obejmuje różnorodne specjalizacje, oferując tym samym szerokie możliwości rozwoju.

Jak zostać programistą?

Karierę programisty można rozpocząć w różny sposób np. ucząc się samodzielnie lub w szkole wyższej. Jeśli jednak zależy Ci na intensywnej nauce, ukierunkowanej na praktyczne aspekty, zdecydowanie najlepszym wyborem będą profesjonalne kursy programowania (https://codecool.com/pl/kursy/). Podczas 10-miesięcznej nauki w trybie dziennym lub weekendowym opanujesz kilka języków programowania oraz poznasz niezbędne narzędzia, dzięki którym będziesz mógł rozpocząć pracę w charakterze młodszego programisty. Zajęcia w szkole Codecool podzielone są na cztery moduły, podczas których doskonalisz swoje umiejętności, poznajesz nowe zagadnienia i stajesz się osobą gotową do pracy nad projektem komercyjnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zostać programistą, odwiedź blog szkoły Codecool: https://codecool.com/pl/blog/. Znajdziesz tam wiele ciekawostek, dowiesz się również, czym są kursy z gwarancją pracy i dlaczego programiści muszą znać język angielski.

google_news