Porady i inspiracje

Programista – jak zostać

Programista – ścieżka edukacji

Programista, inaczej developer albo inżynier oprogramowania zajmuje się tworzeniem programów komputerowych w oparciu o dany język programowania. Developer zazwyczaj zna kilka języków, np. Java, Python czy C++ lecz specjalizuje się w konkretnym. Sprawdź, jakie wykształcenie musisz mieć, żeby zostać programistą.

Programista – zawód poszukiwany

Programiści nie muszą narzekać na brak możliwości zatrudnienia. W serwisie Pracuj.pl prawie trzy tysiące ofert pracy dotyczą właśnie developerów. Ze względów finansowych, zawód programisty widziany jest jako praca marzeń.

Jak zostać programistą?

Programistą można zostać na kilka sposobów:

– Studia informatyczne – edukacja akademicka z odpowiednią specjalizacją może być pierwszym krokiem na drodze do zawodu programisty. Po studiach inżynierskich trwających 3,5 roku można kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich albo studiach podyplomowych. Absolwenci informatyki narzekają jednak na małą ilość zajęć praktycznych, które odpowiednio przygotowałyby do zawodu. Znajomość treści teoretycznych to za mało w pracy, gdzie liczą się konkretne umiejętności, jednak kierunkowy dyplom na pewno nikomu nie zaszkodzi.

– Kursy programowania – kursy to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto już wie w jakim konkretnie kierunku chciałby się kształcić. Ważne jest to, aby wybrać jak najbardziej aktualny kurs, a wcześniej rozejrzeć się za ofertami pracy, żeby sprawdzić – czego aktualnie poszukują rekruterzy u kandydatów. Trzeba się liczyć z tym, że kursy są dość sporym wydatkiem. Za kilkumiesięczny kurs możesz zapłacić nawet 10 tysięcy złotych.

– Nauka przez Internet – taki sposób zdobywania wiedzy jest najmniej ryzykowny. Uczysz się kiedy chcesz i poświęcasz na to tyle czasu, ile jesteś w stanie, a poza tym nie tracisz pieniędzy. Jeśli okaże się, że nie tak wyobrażałeś sobie pracę programisty i jest to jednak nie dla Ciebie, to po prostu zrezygnujesz. W sieci jest naprawdę mnóstwo ofert dotyczących darmowych kursów programowania. Umiejętności możesz nabywać również poprzez YouTube.

– Bootcamp z programowania – w przypadku tego szkolenia uczysz się w online, jednak nie samodzielnie, a pod okiem doświadczonego specjalisty.

Jeśli chcesz zostać programistą, na początek najlepiej spróbować. Może się okazać, że praca programisty wygląda zupełnie inaczej niż Twoje wyobrażenia o niej. Istnieje szansa, że świat programowania od razu Cię wciągnie albo wręcz przeciwnie – dojdziesz do wniosku, że to nie dla Ciebie.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments