Porady i inspiracje

Zalety i wady umowy zlecenia

Umowa zlecenie jest coraz częściej spotykaną forma kontraktu, jakim pracodawca wiąże ze sobą nowo zatrudnionych pracowników. Mimo to nie brakuje osób, dla których jest ona nie do końca jasna, a co za tym idzie – z obawą myślą o tym, że mogą dostać taką propozycję. Z obawą, gdyż nie wiedzą, z czym wiąże się podpisanie takiego kontraktu. Sprawdźmy, jakie wady i zalety ma umowa zlecenie czym różni się ona od zatrudnienia na etat.

Umowa zlecenie, a umowa o pracę

Oferty pracy publikowane m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl informują kandydatów, na jaką formę zatrudnienia mogą oni liczyć w momencie, gdy pomyślnie przebrną przez proces rekrutacji. Już na tym etapie pracodawcy określają, czy będzie to praca w pełnym wymiarze godzin, czy też inna forma zatrudnienia.

Czy warto odłożyć na bok ofertę z umową zleceniem? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenie mają wiele argumentów przemawiających na korzyść danej formy kontraktu. To, na którą z nich się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji.

Warto pamiętać, że w przypadku umowy zlecenia pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe. To istotna różnica w porównaniu do zatrudnienia na etat. W praktyce oznacza to, że pracownikowi bez opłaconej składki nie przysługuje świadczenie wypłacane w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zalety umowy zlecenia

Brak opłacanych składek chorobowych dla wielu osób nie jest problemem, by skorzystać z możliwości zatrudnienia na umowę zlecenie. Taki kontrakt daje bowiem większą elastyczność, jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków zawodowych. Nie musisz stawiać się w wyznaczonym czasie w firmie, by spędzać w niej znaczną część dnia. Powierzone zadania możesz wykonywać w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Przy umowie zleceniu nie ważne jest, ile czasu poświęcisz na wykonanie zadania. Tu liczą się efekty pracy. Jeśli więc większą efektywność działania zauważasz u siebie w godzinach wieczornych, możesz zająć się pracą właśnie w tej części dnia. Musisz jednak pamiętać o tym, by dotrzymywać umówionego terminu na oddanie efektów swoich działań przełożonemu. Ten z kolei może kontrolować Twoje postępy prosząc o raporty i sprawozdania z poszczególnych etapów pracy.

google_news