Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Proste urządzenie pod skomplikowaną nazwą, czyli charakterystyka strugarko-grubościówki

Drewno to surowiec odnawialny o unikalnych właściwościach, powszechnie wykorzystywany przez człowieka. Do jego obróbki w warsztatach stolarskich służą  specjalistyczne urządzenia, takie jak piły taśmowe, stołowe i formatowe, a także frezarki i szlifierki. Zakłady stolarskie podczas pracy wykorzystują również strugarki-grubościówki. To proste i przydatne urządzenie, które wyróżnia się skomplikowaną nazwą.

Czym jest strugarko-grubościówka

Tego rodzaju sprzęt znaleźć można zarówno w małych, jak i dużych stolarniach. Maszyna wykorzystywana jest do wstępnej obróbki surowego drewna określanego mianem tarcicy. Odpowiedniej klasy sprzęt doskonale radzi sobie z miękkim i twardym surowcem. Strugarko-grubościówka (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/) jak sama nazwa wskazuje stosowana jest w celu nadania tarcicy określonej grubości i gładkości. Urządzenie charakteryzuje się dużą precyzją działania i łączy w sobie zalety takich urządzeń jak strugarka, grubiarka, wyrówniarka, a także pilarka i frezarka. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu jest bezpieczne i nie wymaga specjalnych umiejętności. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem oraz mocą silnika, wpływającą a wydajność pracy. Przy zakupie tego rodzaju maszyny warto zwrócić uwagę na markę producenta. Użytkownicy urządzeń pochodzących od renomowanych producentów mogą liczyć na serwis gwarancyjny, posprzedażowy i łatwy dostęp do części zamiennych.

Jak jest zbudowana strugarko-grubościówka

Strugarko-grubościówka to urządzenie zamknięte w solidnej żeliwnej obudowie, zapewniającej stabilność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Tego rodzaju maszyna stolarska wyposażona jest stół roboczy, komplet noży skrawających odpowiedzialnych za obróbkę drewna, osłonę głowicy, wyłącznik posuwu, wyłącznik awaryjny oraz wyjście do odciągu, do którego można podłączyć zewnętrzny odsysacz wiórów. W niektórych nowoczesnych maszynach producenci dodatkowo montują system zabezpieczający przed odrzutem. Obsługa maszyny nie nastręcza większych trudności. Użytkownik może w prosty sposób ustalić oczekiwaną grubość tarcicy. Do wyznaczania kąta pracy w zakresie od 90° do 45°  służy wahadłowy liniał z listwą. Korzystanie ze strugarko-grubościówki ma wiele zalet. Istotne znaczenie mają m.in. kwestie ekonomiczne.

Koszt zakupu tarcicy jest zdecydowanie niższy od kosztu zakupu obrobionych desek. Samodzielna obróbka drewna pozwala więc obniżyć koszty działalności, a dodatkowo uzyskać pożądane wymiary desek. Biorąc pod uwagę, że większość elementów tworzących drewniane konstrukcje łączonych jest pod kątem 90°, zakup tego rodzaju sprzętu bardzo szybko się zwraca.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

No ale aby było drewno do strugarko-grubościówki, najpierw trzeba kurs pilarza zrobić. Na zdjęciu nie jest chyba pokazana strugarko-grubościówka a należy się. W linku jest mowa o grubościówkach lub wyrówniarko-grubościówkach, nie ma strugarko-grubościówek. Przed zakupieniem strugarko-grubościówki, trzeba jeszcze kurs zrobić strugaczo-grubościowca, nie można pozostać na mowie, że sprzęt jest bezpieczny i nie wymaga umiejętności. Fatalnie ułożony artykuł sponsorowany.

Bujaka Jamajka
Bujaka Jamajka
1 rok temu
Reply to  Iza

CO? XD