Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Prozdrowotne spotkania „Pro Salute” Szpitala Śląskiego wracają w nowej odsłonie

Propagowanie zdrowego stylu życia, udzielanie wskazówek pomagających zadbać o dobre samopoczucie i kondycję psychofizyczną oraz motywowanie do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń to główne cele spotkań „Pro Salute” organizowanych już od niemal dekady przez Szpital Śląski w Cieszynie. Wraz z nadejściem jesieni, bezpłatne wykłady prozdrowotne powracają w nowej, odmienionej formule.

Na uczestników czekają comiesięczne spotkania poświęcone profilaktyce chorób cywilizacyjnych, m.in cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, chorób nowotworowych czy chorób wieku podeszłego, prowadzone przez doświadczonych specjalistów, a także warsztaty, wspólne ćwiczenia i bezpłatne konsultacje z ekspertami. Wykład inauguracyjny „Dlaczego chorujemy i jak samemu zadbać o swoje zdrowie”, rozpoczynający nowy sezon „Pro Salute”, odbędzie się tradycyjnie we wtorek – 24 września 2019 r. o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Serdecznie zapraszamy!

Ideą nowego cyklu bezpłatnych wykładów „Pro Salute” dla mieszkańców Cieszyna i okolic jest jak najszersze spojrzenie na człowieka i jego potencjalne, przyszłe problemy zdrowotne w sposób całościowy. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób zachować oraz doskonalić zdrowie swoje i swoich bliskich we wszystkich aspektach życia oraz jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym, przejmując odpowiedzialność za własną kondycję psychofizyczną. To jednak nie wszystko – uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z prawnikiem, psychologiem, będą także otrzymywać praktyczne wskazówki w obszarach związanych ze zdrowiem oraz będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji – takie jak wspólne zajęcia rekreacyjne. – Mam nadzieję, że spotkania „Pro Salute” w nowej, odświeżonej formule w jeszcze większym stopniu spełnią oczekiwania mieszkańców naszego regionu i okolic. Cieszymy się, że możemy organizować takie prozdrowotne spotkania, które pozwolą na dogłębne poznanie tajników zdrowego stylu życia. Wykłady prowadzone będą przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz zewnętrznych ekspertów z różnych dziedzin medycyny – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Wykłady „Pro Salute” w nowej odsłonie rozpoczynają się z nadejściem kalendarzowej jesieni. Spotkania będą odbywały się przez okres 10 miesięcy – do przerwy wakacyjnej i podzielone zostały na cykle: jesienny, zimowy oraz wiosenny. – Podczas spotkań chcemy spoglądać na człowieka w sposób całościowy i pokazać, że choroby nie dotykają tylko jednego aspektu życia. Będziemy opowiadać o różnych dziedzinach medycyny i przekonywać jak istotne jest świadome wspieranie własnego zdrowia, by zachować dobre samopoczucie i opóźnić procesy starzenia – wskazuje dr. n. med. Agata Plech, specjalista chorób oczu i chirurg okulistyczny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie, organizator „Pro Salute”.

Jesień to nowoczesne podejście do zdrowia

Sezon jesienny poświęcony będzie profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Już we wtorek 24 września 2019 roku o godz. 16:00 odbędzie się wykład inauguracyjny, pt. „Dlaczego chorujemy i jak samemu zadbać o swoje zdrowie” poprowadzony przez dr n.med. Agatę Plech. Wcześniej jednak nowy cykl wykładów zapowie Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Czesław Płygawko, który przedstawi plany na najbliższe 10 miesięcy. Po wykładach uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z pracownikiem MOPS – Renatą Zwierzyńską, która odpowie na pytania dotyczące świadczeń przysługujących osobom opiekującym się obłożnie chorymi oraz wskaże gdzie zwrócić się po pomoc. Z kolei adwokat Igor Bocheński wyjaśni z jakimi problemami prawnymi spotykają się osoby opiekujące się obłożnie chorymi oraz wytłumaczy aspekty związane z ubezwłasnowolnieniem pacjenta.

W październiku specjalista dietetyk poprowadzi prelekcję „Recepta na zdrowie – jedz zdrowo i ruszaj się co dnia”. Ponadto, uczestnicy dowiedzą się o zaletach spacerów, odpowiadając wspólnie z prowadzącym na pytanie: „Dlaczego warto pokochać nordic walking?”. Po wykładach odbędą się próbne zajęcia dla seniorów, na które osoby zainteresowane będą mogły przynieść kije do nordic walking. Temat listopadowego wykładu prowadzonego przez diabetologa, brzmi „Epidemia cukrzycy efektem stylu życia. Czy wiesz, że cukier jest wszędzie?”. Po wykładzie, jeśli pogoda będzie sprzyjała, uczestnicy będą mogli udać się na spacer nordic walking lub w razie deszczu – poćwiczyć w sali.

Zimą zadbamy o zdrowie psychiczne

Podczas zimowej, grudniowej aury „Pro Salute” skupi się na tym, czy problemy psychiczne dzieci i młodzieży to tylko dopalacze. Z koli w styczniu psycholog będzie odpowiadać na pytanie – jak pomóc dziecku z problemami psychologicznymi i nie dopuścić, by się pogubiło? Uczestnicy otrzymają także krótki poradnik na najbardziej depresyjny dzień w roku – Blue Monday. Ponadto, psycholog udzieli praktycznych wskazówek dla rodziców mających problemy psychologiczne z dziećmi, gdzie i jak mogą szukać pomocy. W lutym psychiatra dziecięcy poprowadzi wykład dotyczący przyczyn depresji u dzieci i młodzieży – jak ją rozpoznać i co można zrobić, by jej przeciwdziałać. Z kolei marzec to prelekcja połączona z warsztatem medytacji mindfullness, gdzie będzie można dowiedzieć się jak radzić sobie z przewlekłym stresem.

Wiosna poświęcona chorobom narządów zmysłów

Wiosna 2020 roku podczas „Pro Salute” zostanie powitana bardzo aktywnie – po wykładach uczestnicy będą mogli uczestniczyć we wspólnych spacerach i ćwiczeniach. W kwietniu lekarz specjalista – laryngolog poprowadzi wykład pt. „Co doprowadza do niedosłyszenia i głuchoty i jak do tego nie dopuścić?” Z kolei w maju lekarz okulista opowie o tym w jaki sposób można zapobiegać chorobom oczu – żyjąc zdrowiej. Po wykładzie odbędzie się bezpłatne badanie mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u zainteresowanych uczestników. Ostatni wykład przed wakacyjną przerwą odpowie na nurtujące pytania: jak zmienić swoje odżywianie by służyło Tobie i Twoim zmysłom (nie tylko smaku i węchu) oraz jak opanować uzależnienie od cukru? A już we wrześniu wykłady „Pro Salute” powrócą po dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie.

Dlaczego propagowanie zdrowego stylu życia jest tak ważne?

Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza na bezpłatne spotkania „Pro Salute” wszystkich zainteresowanych. Cieszyńska placówka w ten sposób pokazuje, że promocja zdrowia i propagowanie zdrowego stylu życia jest niezwykle ważne w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zagrożenia chorobami. Tematyka spotkań dotyczy różnych zagadnień prozdrowotnych i oferuje wiele praktycznych porad. Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza do przekazywania sugestii i propozycji tematów wykładów propagujących zdrowy styl życia na adres: [email protected] . Wszystkie szczegóły dotyczące organizowanych spotkań „Pro Salute” dostępne będą na bieżąco na stronie: www.szpitalslaski.pl oraz na plakatach.

 

google_news