Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób uzależnionych potrzebujących natychmiastowej pomocy specjalistycznej. Niestety państwowe ośrodki odwykowe są przepełnione, a czas oczekiwania do nich wynosi 2-3 lata. Dlatego coraz więcej osób wybiera prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Cennik w takich ośrodkach może się różnić w zależności od wielu czynników. W poniższym artykule postaramy się przedstawić, ile kosztuje prywatny odwyk w Polsce.
Prywatny ośrodek odwykowy – cennik
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2021 roku ponad 6,5 miliona osób powyżej 15. roku życia było uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem od alkoholu. To stanowi około 27% całej populacji w wieku powyżej 15 lat. Dla porównania w roku 2015 było ich o ponad milion mniej. Oczywiście jest to liczba zdiagnozowanych alkoholików. W rzeczywistości może być ich znacznie więcej.
Rosnąca liczba osób potrzebujących pomocy spowodowała, że szpitale i ośrodki leczenia uzależnień w ramach NFZ są przepełnione. Trafiają tam głównie osoby z sądowym nakazem leczenia. Długi okres oczekiwania, wyposażenie i możliwości terapeutyczne w takich miejscach nie zachęcają do podjęcia leczenia.
Z pomocą przychodzą prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Cennik usług w takich miejscach wynosi zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i zależy przede wszystkim od długości trwania leczenia.
Za kilkudniowy detoks trzeba zapłacić od 2 do 4 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że sam detoks polega jedynie na odtruciu organizmu. Jest tylko pierwszym krokiem do wyleczenia i nie stanowi pełnej terapii. Najlepsze efekty daje leczenie kilkutygodniowe połączone z terapią psychologiczną. W zależności od stopnia uzależnienia i stanu psychiki pacjenta zaleca się od 4 do 6 tygodni odwyku w zamkniętym ośrodku. Dłuższy pobyt oznacza oczywiście wyższe koszty.
Koszt pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień – od czego zależy?
Długość pobytu to tylko jeden z czynników mających wpływ na koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na ośrodek leczenia uzależnień. Cennik obejmuje rodzaj pokoju, jaki wybieramy na czas pobytu. Jeśli decydujemy się na pokój jednoosobowy, to za pobyt 6- tygodniowy zapłacimy średnio od 14 do 20 tysięcy złotych. Pokoje dwu-, czy trzyosobowe wychodzą nieco taniej.
Na cenę ma wpływ także lokalizacja ośrodka. Te, które są położone w górach lub nad morzem, są bardziej atrakcyjne, a tym samym droższe. Malownicza okolica niewątpliwie stanowi atut, zachęca do podjęcia leczenia i ma pozytywny wpływ na efekty terapii.
Na koszty odwyku wpływa także rodzaj uzależnienia oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Inaczej będzie wyglądał odwyk od substancji odurzających, a inaczej od hazardu. Najbardziej popularne nadal pozostają ośrodki leczenia alkoholizmu. Cennik takiego odwyku będzie też na pewno wyższy, bo wymaga wieloetapowego i długotrwałego leczenia.
Koszt leczenia w prywatnym ośrodku uzależnień – co obejmuje?
Cena pobytu w takich ośrodkach może wydawać się wysoka, ale jeśli przeanalizujemy, za co dokładnie płacimy, to okazuje się, że jest adekwatna do oferowanych usług. Oprócz samego noclegu w bardzo dobrych warunkach i często atrakcyjnej okolicy, mamy zapewnione:
- pełne wyżywienie (odpowiednio dobrane posiłki pod okiem dietetyka)
- dostęp do udogodnień takich jak siłownia, TV, sauna
- stały kontakt z terapeutą
- indywidualny plan terapii dostosowywany w trakcie leczenia
- konsultacje z najlepszymi specjalistami w zakresie medycyny i psychologii
- możliwość korzystania z różnych sprzętów AGD.
Najważniejsze co zyskujemy podczas takiego odwyku to przede wszystkim szansa na wolność od uzależnień i lepsze życie co trudno jest wycenić. W dłuższej perspektywie to także oszczędność pieniędzy pochłanianych przez nałóg oraz kosztów związanych z leczeniem ich następstw.
Dodatkowe koszty w prywatnym ośrodku odwykowym
Oprócz czesnego za pobyt w ośrodku pacjenci mogą również ponosić koszty leków, wizyt u lekarzy specjalistów, dodatkowej terapii indywidualnej oraz innych usług oferowanych przez ośrodek. Niektóre ośrodki oferują również dodatkowe usługi, takie jak zajęcia sportowe, zajęcia terapeutyczne lub zajęcia kulturalne, które mogą również podnieść ogólny koszt leczenia. Dodatkowo płatny może być również transport pacjenta do ośrodka i z powrotem albo zorganizowane wycieczki krajoznawcze.
Podsumowanie
Do ośrodków odwykowych trafiają ludzie z różnymi uzależnieniami: alkoholicy, narkomani, uzależnieni od leków, hazardu, internetu, a nawet pracy. Życie ludzi uzależnionych stopniowo traci na jakości. Często jest powodem trudności w kontaktach społecznych, rodzinnych oraz zawodowych. Wielu z nich nie dostrzega w porę problemu albo nie szuka pomocy z obawy przed odrzuceniem społecznym, utratą pracy, czy poniesieniem porażki.
Prywatne ośrodki oferują bardzo dobre warunki, specjalistyczną pomoc, terapię w małych, kameralnych grupach oraz anonimowość. Nie zwlekaj! Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i poproś o pomoc doświadczonych specjalistów.
Tekst poradnikowy powstał przy współpracy z Waldemarem Wantoch-Rekowskim ze specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień WANT.