Porady i inspiracje

Jak zaoszczędzić sobie sprzątania po imprezie?

Imprezy są świetne! Planowanie menu, wysyłanie zaproszeń, wybieranie ozdób, dekorowanie stołu i sali (lub mieszkania), a potem… tak. Sprzątanie. Niezależnie od tego, czy organizujesz przyjęcie na 5, 10 czy 50 osób, sprzątania nie da się uniknąć. Na szczęście możesz wypróbować nasze sposoby na przyspieszenie tego żmudnego zajęcia!

Wybierz jednorazowe naczynia z papieru

Najwięcej czasu po imprezie zazwyczaj schodzi na zmywaniu naczyń. Jeśli ściska Cię w żołądku na widok stosów kubków, kubeczków, talerzy, spodków, sztućców czy misek, wybierz jednorazowe naczynia i serwetki papierowe. Te wykonane z materiałów BIO nie tylko cieszą oko i doskonale uzupełniają wystrój miejsca imprezy, ale również nadają się do recyklingu. Pewna znana sieć fast foodów chwali się nawet, że z ich zużytych papierowych opakowań wytwarzają papier toaletowy i ręczniki papierowe, które goście znajdą w łazienkach lokalu!

Możesz spokojnie wziąć z nich przykład i swoim gościom zaserwować jedzenie na papierowych talerzach, a napoje – w papierowych kubeczkach. Zostań w duchu eko i zamiast sztućców z tworzywa sztucznego postaw na stole sztućce jednorazowe – tj. drewniane widelczyki i łyżeczki. Po skończonej imprezie wystarczy zebrać resztki jedzenia, a papierowe naczynia wyrzucić do odpowiedniego worka na odpady.

Postaw na finger food

Małe, zgrabne dania na jeden kęs, czyli finger food:

  • doskonale prezentują się na stole,
  • pozwalają na skosztowanie większej liczby potraw,
  • zmniejszają bałagan po imprezie.

Jakie przekąski sprawdzą się na przyjęcie? Szaszłyki, koreczki, mini-szaszłyki, sałatki podane w małych pojemniczkach, słodkie i wytrawne muffinki itp. Możesz ozdobić je w pomysłowy sposób, np. za pomocą pikerów dopasowanych tematycznie do imprezy. Twoi goście na pewno będą zachwyceni!

A w jaki sposób finger food oszczędzi Ci sprzątania? Dobrze ilustruje to przykład sałatek. Zazwyczaj podaje się je w dużych miskach, z których imprezowicze nakładają sobie porcje na talerze. Po przyjęciu zostaje Ci: miska z resztką sałatki, którą musisz w coś przełożyć (rzadko kiedy sałatka zostaje zjedzona do samego końca) oraz talerze i sztućce po sałatce (a nawet kilka takich „kompletów” – nie da się przecież zjeść z jednego talerzyka sałatki jarzynowej i owocowej, prawda?).

Wyobraź teraz sobie, że podajesz każdy rodzaj sałatki w papierowych kubeczkach albo papilotkach (np. po 2-3 sztuki na jednego gościa). Po pierwsze, łatwiej Ci oszacować ilość sałatki potrzebnej na imprezę. Po drugie, nietknięte porcje przekładasz po przyjęciu do większego pojemnika, a papierowe naczynia wyrzucasz. Co więc zostaje Ci do zmywania po imprezie? W sumie tylko jeden pojemnik (który do tego możesz zabrać ze sobą do pracy/na uczelnię jako lunch!).

To samo dotyczy koreczków czy szaszłyków nabitych na drewniane wykałaczki. Niezjedzone przekładasz do większego naczynia – i tyle. Chipsy, orzeszki, bakalie czy inne drobne przekąski podaj w niewielkich papierowych pojemnikach na popcorn zamiast przesypywać je do dużych misek. Nie zapomnij też o papierowych serwetkach!

Poproś gości o pomoc w sprzątaniu!

Proszenie o pomoc w sprzątaniu nie wydaje Ci się zbyt „eleganckie”? W takim razie swoją prośbę skieruj do najbardziej zaufanych przyjaciół. A co jeśli organizujesz kinderbal albo przyjęcie dla dziecka? Zamień pomoc w sprzątaniu w… konkurs z nagrodami! Na koniec imprezy spakuj pozostałe przekąski w papierowe pojemniki na wynos i podaruj każdemu pomocnikowi przed pójściem do domu. Dzieciaki będą zachwycone (dorośli zresztą też). Nie zmarnujesz jedzenia, a po zabawie zostanie Ci tylko ogarnięcie mieszkania.

google_news