Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przegląd orynnowania przed zimą – nie daj się zaskoczyć nieprzyjemnym konsekwencjom

Zima to wymagający czas dla dachu i orynnowania budynku. Zalegający śnieg i zmienne temperatury powodują usterki, które z czasem mogą przerodzić się w poważne problemy. Odpowiedni montaż i systematyczne przeglądy mogą ustrzec nas przed kosztownymi naprawami w przyszłości.

Dlaczego nie warto rezygnować z przeglądu orynnowania przed zimą? Prześledź z nami najważniejsze powody i zabezpiecz swój dom przed nadchodzącymi, mroźnymi miesiącami.

Jak działa rynna?

Przed sezonem jesienno-zimowym sporo uwagi poświęcamy odpowiedniej konserwacji dachu, zapominając niestety o systemie orynnowania. Dlaczego to takie ważne? Dzięki sprawnie działającemu orynnowaniu, woda opadowa zostaje odprowadzona z powierzchni dachu. Profesjonalny montaż, który uwzględnia między innymi spadek rynny dachowej, pozwala na efektywne funkcjonowanie całego systemu i skuteczne odprowadzanie wody, nawet podczas obfitej ulewy.

Konserwacja rynien krok po kroku

Profesjonalny montaż rynien to klucz do zabezpieczenia elewacji domu. To jednak nie rozwiązuje Twoich problemów na zawsze. Przegląd orynnowania, szczególnie przed okresem jesienno-zimowym, to klucz do jego sprawnego funkcjonowania. Aby uniknąć błędów i nieprzyjemnych konsekwencji w postaci nacieków na ścianach Twojego domu, orynnowanie budynku warto powierzyć w ręce profesjonalistów. Doświadczenie i wiedza firmy ALPIN-SZOSTEK pozwolą przeprowadzić kompleksowy przegląd Twojego orynnowania, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Ocena stanu rynien. To klucz do podjęcia odpowiednich działań, zmierzających do uporania się z problemem. Przeprowadzana okiem fachowca pozwoli dobrać skuteczne środki zaradcze.
  2. Oczyszczenie rynien. Mechaniczne usuwanie nieczystości to ważny krok, mający na celu identyfikację problemu.
  3. Przepłukanie światła rynny. Prace przy użyciu myjki ciśnieniowej pozwalają ocenić drożność orynnowania i wyłapać usterki, które w sezonie zimowym mogłyby doprowadzić do pogłębienia problemu. W miejscach o utrudnionym przepływie woda zamarza i doprowadza do rozszczelnienia orynnowania.
  4. Właściwe prace konserwatorskie. Specjalista, określając błędy w funkcjonowaniu orynnowania, wdraża środki zaradcze, eliminując problem. Najczęściej jest to zwiększenie kąta opadania rynny i wymiana skorodowanych elementów.
Korzyści z przeglądu orynnowania – profilaktyka się opłaca

Decydują się na przegląd i czyszczenie rynien przed sezonem jesienno-zimowym zabezpieczasz swój dom przed nieestetycznymi zaciekami na elewacji budynku. To jednak nie wszystko. Nieprawidłowości w odprowadzaniu wody z powierzchni dachu mogą przekładać się na korodowanie połaci dachowej. Niewyłapane w porę usterki w krótkim czasie przerodzą się w poważniejsze problemy, które pochłoną sporą część Twoich oszczędności.

Korzyści z systematycznego przeglądu orynnowania:

  • Znalezienie nieszczelności rynien – dzięki szybkiej reakcji, usterki tego rodzaju można wyeliminować z zastosowaniem środka uszczelniającego. Jest to nieporównywalnie tańsze rozwiązania niż wymiana uszkodzonego elementu. Pamiętaj, że postępujące uszkodzenia orynnowania, doprowadzają do poważnych uszkodzeń elewacji budynku.
  • Czyszczenie rynien. Rynna, w której zalegają liście i innego rodzaju nieczystości, nie może sprawnie odprowadzać wody z powierzchni dachu. Brak drożności powoduje przelewanie wody przez jej krawędź, naruszając tym samym elewację budynku. Zalegające w rynnie zanieczyszczenia, które nie będą regularnie usuwane, w krótkim czasie mogą doprowadzić do powstania ognisk korozji.
  • Wymiana uszkodzonych elementów. Chociaż lepiej przeciwdziałać niż leczyć, to czasami jedyną słuszną decyzją jest wymiana uszkodzonego elementu rynny.
Pomóż rynnom prawidłowo spełniać swoją rolę

Głównym wrogiem sprawnego i efektywnie działającego systemu orynnowania jest nieszczelność i brak drożności.

Źródłem rozszczelnienia rynien są wahania temperatur w okresie zimowym. Woda, która nie może swobodnie przepłynąć przez światło rynny, zamarza, rozpychając tym samym rynnę i doprowadzając do jej uszkodzenia, a także korozji elementów. Działając profilaktycznie, zabezpieczasz się przed kosztowną wymianą całego orynnowania.

Powodów niedrożności rynien jest wiele, ale do najczęściej występujących zaliczyć trzeba zapychanie wnętrza rynny przez spływające z dachu liście, igły, czy piasek. Woda w efekcie podcieka, tworząc na elewacji nieestetyczne nacieki.

Konserwacja orynnowania wymaga wiedzy, dokładności i jest procesem pracochłonnym. Staranność realizacji poszczególnych etapów prac uchroni nas przed kosztownymi naprawami w przyszłości, a nasz dom i elewację zabezpieczy przed zawilgoceniem. Powierz swoje rynny w ręce ekspertów i skutecznie zabezpiecz swój dom. Firma ALPIN-SZOSTEK dzięki wiedzy i doświadczeniu gwarantuje kompleksowe usługi i profesjonalne doradztwo.

Skontaktuj się z nami!

[email protected]

+48 787 347 882

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments