Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Polskie kopalnie rozpoczęły sprzedaż węgla za 300 złotych za tonę! To nie żart. Wszystko przez zmianę przepisów

Fot. pgegiek.pl

PGE GiEK, spółka z Grupy PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze w gospodarstwach domowych. Każde gospodarstwo może zakupić do 6 ton węgla brunatnego na bieżący sezon grzewczy.

Od 2020 roku w kraju obowiązywał zakaz palenia węglem brunatnym w gospodarstwach domowych. Za handlem tego typu paliwem groziły kary od 50 do 500 tys. zł, a nawet więzienie. Teraz zakaz został zawieszony do 30 kwietnia przyszłego roku.

Kusić będzie cena. Za tonę węgla trzeba zapłacić od 191,51 zł do prawie 500 zł.

Węgiel brunatny jest jednak mniej kaloryczny, a co za tym idzie potrzeba go zdecydowanie więcej do ogrzania domu. Zmienić musi się też styl spalania węgla. W kotle musi być utrzymywana wysoka temperatura spalania. W innym wypadku wydzielana jest spora ilość kwasu siarkowego.

Jedno gospodarstwo domowe może zakupić w sumie od 2 do 6 ton węgla brunatnego na bieżący sezon grzewczy. Każde gospodarstwo domowe może dokonać kilku zamówień – do osiągnięcia limitu 6 ton.

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i wyznaczeniu przez sprzedawcę daty odbioru. Numery infolinii:

Kopalnia Bełchatów: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00- 16.00 w dni robocze

Kopalnia Turów: tel. (75) 773 57 83 w godzinach: 7.00- 14.00 w dni robocze

W zamówieniu należy podać:

  • imię i nazwisko nabywcy węgla,
  • adres zamieszkania nabywcy węgla oraz adres gospodarstwa domowego, w którym zostanie wykorzystany zakupiony węgiel (jeśli jest inny niż adres zamieszkania nabywcy) ,
  • numer telefonu kontaktowego,
  • zadeklarowaną ilość węgla do zakupu oraz sortyment (Limit 2–6 ton na sezon grzewczy). Istnieje możliwość zakupu różnych ilości w sezonie grzewczym z zachowaniem łącznego limitu do 6 ton na sezon grzewczy na jedno gospodarstwo domowe. Dopuszcza się odchylenie w ilości +/- 10% załadowanego węgla).
  • numer rejestracyjny pojazdu, którym zostanie odebrany zakupiony węgiel oraz w przypadku odbioru węgla przez przewoźnika – pełnomocnika należy podać imię i nazwisko pełnomocnika.
  • Dokumenty wymagane do realizacji sprzedaży:
  • okazanie przy sprzedaży przez kupującego lub upoważnioną przez niego osobę deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB),w której zadeklarowano właściwe źródło ciepła (paliwo węglowe), zgodnej z adresem budynku, dla którego zostanie zakupiony węgiel.
  • oświadczenie finalnego nabywcy węglowego
  • pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi przez kupującego w przypadku zlecenia zakupu i przewozu węgla przewoźnikowi
  • dowód osobisty kupującego lub pełnomocnika.

Informacje dodatkowe: płatność na miejscu preferowana za pomocą karty płatniczej. Złożone zamówienia realizowane będą w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7-21.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miejscowy
Miejscowy
1 rok temu

W Czechach taki sam węgiel sprzedawali po 1000-1200 zł za tonę i wszyscy piali z zachwytu jak tam jest tanio, a u nas drogo….

OrWell
OrWell
1 rok temu

Po rozum do głowy, w samą porę.

henryk
henryk
1 rok temu
Reply to  OrWell

w czym chcecie tym węglem palić? w piecu CO? to musisz mieć na sezon 40 ton!!!!!!!!!!!!!!

€€€€€€
€€€€€€
1 rok temu

Temu tak pepikom i szwabom zależało na zamknięciu Turowa.

Dhyvajid
Dhyvajid
1 rok temu

Palić /jak to określił wódz/ można wszystkim tylko nie oponami.
Ale tutaj też jest wyjątek.
Opony zimowe będą dopuszczone do palenia ???

!!
!!
1 rok temu
Reply to  Dhyvajid

W końcu trzeba czymś ogrzać twoje mieszkanko,chociaż twojego sortu POstępowcy to uwazają ,że ciepło to się bierze z kaloryfera a prąd z gniazdka i bredzą coś o klimacie