Wydarzenia Bielsko-Biała

Przejrzyj domowe archiwum – poszukują starych zdjęć z Hałcnowa

Historia poprzeplatana kulturą, wydarzenia, ludzkie losy, emocje… To wszystko, co zawarte jest na starych zdjęciach, utrwalone i być może ukryte w wielu domowych archiwach teraz ma szansę ujrzeć światło dzienne, za sprawą niezwykłego projektu, który łączy Dom Kultury w Hałcnowie z pięcioma lokalnymi organizacjami.

Spotkania z historią polskiej kultury w Hałcnowie to projekt, który powstał w ramach programu Niepodległa. Lokalni działacze społeczni poszukują starych zdjęć należących do osób prywatnych i instytucji, aby stworzyć z nich wielką, plenerową wystawę, archiwizację cyfrową, galerię online i folder. Chcą pokazać mieszkańcom, jak ciekawe były losy polskiej kultury i zachować od zapomnienia to, co powoli zaciera się w ludzkiej pamięci. Dlatego stworzyli projekt, który ma ocalić to, co jeszcze da się ocalić. W tej dzielnicy Bielska-Białej od niedawna działa Izba Historyczna, w której zgromadzono eksponaty codziennego użytku dawnych Hałcnowian. Teraz przyszedł czas na zarchiwizowanie wydarzeń związanych z kulturą.

Poszukiwane są zdjęcia dawnego Domu Polskiego, powojenne zdjęcia Domu Kultury oraz jego przebudowy w latach 80. i 90. minionego stulecia. Zdjęcia wydarzeń, spotkań, występów orkiestry strażackiej, występów teatru amatorskiego i chóru – słowem wszystkiego, co związane było z polską kulturą w tej niegdyś odrębnej wsi w latach od około 1912 do lat 90. minionego wieku.

Organizatorzy zapewniają, że wszystkie zdjęcia zostaną zeskanowane i oddane ich właścicielom. Zdjęcia można przynosić do Domu Kultury w Hałcnowie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00, oraz w środy do Domu Parafialnego od 16.00 do 18.00. Można je także przesłać na podane na plakacie adresy e-mail albo skontaktować się na ich przekazanie z wybranymi osobami. Fotografie można przekazywać do pierwszych dni października. Ważne, aby w miarę możliwości określić, co się na nich znajduje i kiedy w przybliżeniu zostały zrobione.

google_news