Wydarzenia Bielsko-Biała

Przełom w diagnozowaniu chorób serca. Kardiologia nuklearna w Bielsku-Białej

Badanie precyzyjnie – w ujęciu procentowym – określa upośledzenie drożności serca i pomaga podjąć dobrą decyzję chirurgowi. Zdjęcia: BCO

W Bielsku-Białej od roku pacjenci kardiologiczni korzystają z nowoczesnego aparatu D-SPECT, który przynosi przełom w diagnostyce serca zarówno przy niewielkich dolegliwościach, jak i po zawale. To jedno z dwóch tej klasy urządzeń w województwie śląskim.

Z aparatu D-SPECT korzystają nie tylko pacjenci Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, ale również kierowani z ościennych ośrodków, głownie z Małopolski. – Zakład Medycyny Nuklearnej przy ul. Wyzwolenia służy pacjentom już od roku, wykorzystując nowoczesną pracownię D-SPECT, która została zakupiona kosztem ok. 4 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory jeszcze nie ma kolejek do badania. Drugi taki aparat w naszym województwie znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Katowicach, ale tam jest wręcz oblężony – zauważa dr Lech Wędrychowicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Półprzewodnikowy aparat D-SPECT pozwala na ocenę perfuzji (przepływu krwi) mięśnia serca. Ma wysoką czułość, wykorzystuje elementy sztucznej inteligencji i minimalizuje ekspozycję badanych na promieniowanie w trakcie diagnostyki. – To w zasadzie metoda znana od lat, ale problem polegał na niskiej rozdzielczości uzyskiwanych obrazów. Nasz aparat to przełom pod tym względem. Czułość metody wynosi aż 90 proc. – mówi Lech Wędrychowicz.

Badanie jest dwuetapowe. Pierwszego dnia bada się serce w warunkach testu obciążeniowego, a drugiego w spoczynku. Dzięki temu można wygenerować kompleksowy wynik w formie zarówno obrazowej, jak i cyfrowej. – Samo badanie trwa około 25 minut. Pacjentowi podaje się izotop, co daje „zamrożenie” obrazu serca w wysiłku na około 2,5 godziny, na co nie pozwalają inne metody. Nie dość, że aparat sam odczytuje obraz, to dzieli go na etapy i pamięta wszystkie fazy. Otrzymujemy więc sumaryczny obraz ewentualnego niedokrwienia mięśnia sercowego. Z dużą precyzją mamy wskazane miejsca, gdzie jest problem. To przełomowa technika w służbie kardiologii, przydatna nie tylko przy mniejszych dolegliwościach, ale i po zawałach – objaśnia kierownik zakładu. – Z punktu widzenia naszych chorych, główną uciążliwością w tym badaniu jest przeprowadzenie próby wysiłkowej, którą wykonujemy na „rowerze wysiłkowym”, a w szczególnych przypadkach również metodą farmakologiczną – uzupełnia.

Dr Lech Wędrychowicz podczas testowego badania aparatem D-SPECT.

Aktualnie – statystycznie – na 10 badanych pacjentów 2 jest zdrowych, 6 ma niewielkie zmiany o charakterze odwracalnym, a 2 – niestety – wymaga pilnego leczenia kardiologicznego. Dodatkową zaletą badania D-SPECT serca jest jego wysoka powtarzalność. – Oznacza to, że po kilku-kilkunastu miesiącach można powtórzyć badanie i – porównując je z poprzednim – określić postępy w leczeniu wcześniej stwierdzonej choroby, co jest bardzo pomocne dla lekarzy kardiologów, szczególnie w leczeniu pacjentów przewlekle chorych. Wynika to z wysokiej czułości metody i zastosowania sztucznej inteligencji w tworzeniu i – co równie ważne – porównywaniu historycznych obrazów. Dodając informację z badań UKG i EKG, uzyskujemy pełen obraz ukrwienia mięśnia sercowego metodami nieinwazyjnymi. Bardzo ważna jest dobra współpraca z kardiologami inwazyjnymi, gdyż pomagamy im lepiej kwalifikować pacjentów do zabiegu np. koronarografii – tłumaczy Lech Wędrychowicz.

Diagnostyka aparatem D-SPECT jest bezpłatna, bowiem jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby wykonać bezpłatnie badanie, NFZ wymaga posiadania dwóch skierowań od lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego, który ma zawartą umowę na Kompleksową Opiekę Serca (KOS) z NFZ. Dwa skierowania są konieczne, gdyż badanie jest prowadzone w ciągu dwóch dni, dlatego jedno skierowanie ma być na badanie spoczynkowe, a drugie na badanie z testem obciążeniowym. Kod skierowania to 7950 do Zakładu Medycyny Nuklearnej zgodnie z nomenklaturą NFZ.

Szczegółowa informacja dla lekarzy, chętnych do korzystania z badania D-SPECT serca, została opracowana przez dra Klaudiusza Komora – lekarza naczelnego BCO-SM i znajduje się na stronie internetowej (www.onkologia.bielsko.pl/nuklearna). Skierowanie dla uzyskania terminu badania można również zgłaszać pod numerem telefonu 33 498 41 74 – bezpośrednio w Zakładzie Medycyny Nuklearnej BCO-SM.

Czarne „plamy” pokazują z dużą dokładnością, gdzie krew nie dociera do mięśnia sercowego.

google_news