Wydarzenia Cieszyn

Przetargowa niewiadoma

Fot. Michał Cichy

– Nie ukrywam, że borykamy się z potwornymi problemami z wyłonieniem wykonawców inwestycji – mówił burmistrz Wisły Tomasz Bujok podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Jakie są powody tych kłopotów?

Była to sesja nadzwyczajna, zwołana przez włodarza w celu zmian w uchwale budżetowej, które umożliwią zwiększenie finansowania tychże inwestycji.
Kłopoty z wykonawcami prac, którzy nie chcą się podjąć robót, szczególnie budowlanych, za zaproponowaną cenę lub skok cen materiałów na przestrzeni rozstrzygania przetargu, powodujący większe koszty po stronie wykonawcy to oczywiście problem nienowy i dotyczący nie tylko Wisły. Tam jednak widoczny szczególnie. Dotknął między innymi jednej z większych tam inwestycji, czyli renowacji i rozbudowy Amfiteatru im. St. Hadyny. Nie chodzi tutaj jednak tylko o znaczące przedsięwzięcia. Podczas tej samej sesji do sprawy nawiązał radny Roman Cieślar, pytając o naprawę nawierzchni przy placu manewrowym w Wiśle Jaworniku, które stan się bardzo degraduje:

– Mamy potworny problem z wyłonieniem jakiegokolwiek wykonawcy na załatanie choć kilku dziur. Nikt nie chce bawić się w drobne rzeczy – mówił Bujok.

Tutaj również burmistrz wymieniał wiele innych miejsc w mieście, wymagających szybkich i na tę chwile utrudnionych interwencji. Czy jest szansa na zmianę sytuacji i czy władze Wisły mają realny pomysł na nią?

– Społeczno – ekonomiczne okoliczności, które towarzyszą nam od jakiegoś czasu są powodem wielu trudności, w tym także związanych z wyłanianiem wykonawców inwestycji. Inflacja, czy też ograniczona dostępność materiałów i w ogóle niepewność jutra powodują, że wykonawcy muszą uwzględniać w swoich ofertach to ryzyko. To sprawia, że ceny ofert często przewyższają wcześniejsze kosztorysy. U nas tak się wydarzyło w przypadku postępowania przetargowego na wyłonienie modernizacji zaplecza amfiteatru. Czasami problemem jest także to żeby w ogóle znaleźć jakiegoś wykonawcę. W tym roku doświadczyliśmy tego w przypadku remontów cząstkowych dróg, gdzie dwukrotnie przeprowadziliśmy przetarg, do którego nie zgłosił się żaden wykonawca. Mamy nadzieję, że sytuacja na rynku w miarę szybko się ustabilizuje i będzie można bez przeszkód realizować założone zadania – powiedział sekretarz Miasta Wisła Sylwester Foltyn.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments