Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przygotowanie nart lub snowboardu na sezon narciarski 2019/2020

Jazda na nartach i desce snowboardowej to najpopularniejsze sporty zimowe wśród Polaków. Aktywności te bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dają też okazję do przyjęcia niezbędnej dawki ruchu w miesiącach zimowych i są niesamowitą frajdą. Kiedy lato odchodzi w niepamięć amatorzy zimowych szaleństw na stokach krążą myślami wokół nadchodzącego sezonu zimowego. Zaplanowanie czasu i miejsca wyjazdu na narty oraz zadbanie o dobrą kondycję to jednak wciąż za mało. Najważniejszą rzeczą jest przygotowanie naszego sprzętu narciarskiego i snowboardowego do nadchodzącego sezonu.

 Podobne techniki

Z racji tego, że serwisowanie nart i desek snowboardowych to dziedziny pokrewne, wymagają bardzo podobnych narzędzi i kosmetyków do regeneracji. Przy odrobinie wprawy i wcześniejszego przygotowania się możemy taki serwis wykonać samodzielnie, w zaciszu domowym. Inna opcją jest oddanie naszego sprzętu do profesjonalnego serwisu, gdzie osoby przeszkolone zajmują się tym profesjonalnie.

 Smar snowboardowy, smar narciarski. Woskowanie

Przed rozpoczęciem serwisowania nart lub deski snowboardowej konieczne jest ściągnięcie wiązań. Pierwszym etapem regeneracji naszego sprzętu jest usunięcie zeszłorocznego smaru (jeśli na powierzchni nart lub deski widoczne są jego ślady). Najpierw ściągamy go cyklinoszpachlą a następnie używamy dedykowanego zmywacza smarów (odradza się używanie benzyny ekstrakcyjnej gdyż działa niekorzystnie na ślizg – strefę poślizgu w naszym sprzęcie). Kolejnym etapem jest dokładne wyszczotkowanie ślizgu szczotką nylonową a następnie mosiężną. Otwiera to strukturę ślizgu i przygotowuje go na przyjęcie smaru. Na rynku dostępne są dedykowane smary snowboardowe i smary narciarskie, które dobieramy w zależności od czynników zewnętrznych w jakich później używać będziemy naszego sprzętu. Najważniejszym czynnikiem jest temperatura (chodzi tu o temperaturę powietrza oraz temperaturę śniegu – różnice między nimi mogą być duże). Kolejny czynnik to struktura śniegu. Wielkość ziaren śniegu zależy od temperatury oraz jego świeżości. Twarde kryształki podłoża śniegowego (stary, zbrylony śnieg) mogą rysować zastosowany smar. Świeży puch nie ściera wosku, więc zastosowane smarowidło nie musi być tak twarde. Na dobór odpowiedniego smaru wpływa także wilgotność śniegu. Wpływa ona na przyczepność naszych desek i tym samym na właściwości ślizgowe. Smar nakładamy na gorąco przy pomocy specjalnego żelazka. Następnie dokładnie rozprowadzamy wosk narciarski lub wosk snowboardowy po powierzchni ślizgu. Ten etap nie powinien trwać za długo by uniknąć nadmiernego rozgrzania czy nawet spalenia powierzchni deski. Na rynku dostępne są także woski nakładane na zimno. Woskowanie na zimno to czynność dużo prostsza i szybsza. Należy na ślizg deski nałożyć uniwersalny smar w formie sprayu lub pasty i rozprowadzić za pomocą korka naturalnego. Jednakże skuteczność i wytrzymałość smarowania na zimno jest dużo mniejsza. Zaleca się by metodę taką stosować jedynie doraźnie.

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Ostrzenie krawędzi

Nieodzownym elementem przygotowania sprzętu narciarskiego lub snowboardowego do jazdy jest ostrzenie krawędzi. Tę czynność najlepiej jest wykonać w profesjonalnym serwisie. Pracownik serwisu naostrzy i dokładnie wypoleruje krawędzie od strony ślizgu, co wpłynie na lepszą skrętność i manewrowanie nartami czy deską podczas zjazdu.

 Wiązania

Przed każdym nowym sezonem zimowym ważne jest sprawdzenie i ocena stanu technicznego wiązań. W serwisie narciarskim można ustawić indywidualną siłę wypięcia, dostosowaną do użytkownika (każda zmiana naszej wagi, wzrostu oraz długości buta powoduje konieczność zmiany ustawienia siły wypięcia wiązania), tak by wiązania mogły reagować wtedy, kiedy jest to potrzebne. Serwisant oceni także stan techniczny wiązań. Może okazać się, że wiązania w naszych nartach są na tyle zużyte, że cały sprzęt trzeba będzie wymienić na nowszy. Watro posłuchać rady osoby przeszkolonej i znającej się na sprzęcie narciarskim. Jazda na zbyt wiekowym i wysłużonym sprzęcie grozi poważną kontuzją.

Prawidłowo serwisowane narty czy deska snowboardowa to właściwie konieczność jeśli chcemy cieszyć się płynną i swobodną jazdą oraz uniknąć kontuzji. Warto o swój sprzęt zadbać nawet teraz, gdy dni są jeszcze długie a sezon zimowy wydaje się być odległy. Wtedy nic nie zaskoczy nas na stoku i z jazdy czerpać będziemy czystą przyjemność.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> snowshop.pl/smary-i-woski lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

1 i 2) Warszawa

ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

 

3) Gdynia

ul. Chwaszczyńska 68

 

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

KBszpital