Książki są nie tylko skarbnicą wiedzy, ale i doskonałą formą relaksu. Czytając poznajemy ludzi i świat, poszerzamy zasób słownictwa, rozwijamy wyobraźnię. Czy możliwe jest czytanie, jeśli straciło się wzrok? Oczywiście że tak, do tego wspólnie.
Wśród osób niewidomych nie brakuje zagorzałych czytelników, a dostęp do książek umożliwiają im audiobooki, znajdujące się m.in. w zbiorach Filii Specjalistycznej nr 4 cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej. W ofercie czytelniczej znajduje się tam ponad 1600 tytułów książki mówionej nagranej przez najlepszych lektorów, aktorów filmowych i teatralnych, którzy dzięki zaangażowaniu emocjonalnemu, pozwalają lepiej wczuć się w sytuacje przeżywane przez bohaterów.
W środę 23 listopada br. odbył się IV Konkurs Książki Mówionej, którego organizatorami byli Polski Związek Niewidomych Koło w Cieszynie i Biblioteka Miejska. W konkursie wzięły udział osoby niewidome i słabowidzące. Zadaniem uczestników było zapoznanie się z treścią lektury obowiązkowej, którą była książka Danki Braun „Oczy Adrianny” oraz wybranej przez siebie książki z dwóch zatwierdzonych przez organizatorów – „Mocniejsza niż śmierć” Lidii Czyż i „Siedem spódnic Alicji” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki. Konkurs zawierał trzy etapy. W I etapie wzięło udział dziewięć osób, które zgłosiły się do rywalizacji, w II etapie wyłoniono półfinalistów, którzy następnie walczyli o tytuł zwycięzcy. Pomimo rywalizacji atmosfera była przyjazna, a startującym i publiczności nie brakowało dobrego humoru. Laureatkami konkursu zostały cztery panie, mimo, iż do rywalizacji zgłosiło się również trzech mężczyzn. Były to Renata Misiorz i Jadwiga Topolińska-Raszka, które zajęły ex aequo I miejsce, Małgorzata Kapias na miejscu II i Bogusława Kobza, która zajęła miejsce III. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas uroczystości z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.