Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Oświęcim

Wczasy w Beligii – jak zaplanować wymarzony wyjazd

Belgia, jeden z trzech krajów Beneluksu położony w zachodniej Europie jest częstym celem podróży wielu turystów z całego świata, w tym z Polski. Przed wyjazdem do kraju słynącego z gofrów, frytek i piwa warto jednak zaplanować sobie pobyt, zwracając uwagę na ceny artykułów spożywczych, benzyny, lotów oraz noclegu, zwłaszcza gdy planujemy podróż na własną rękę. Poniższy artykuł z pewnością ułatwi to zadanie, wyczerpując informacje dotyczące wymienionych kwestii.

Wakacje w Belgii – ceny artykułów spożywczych

Dla przypomnienia i lepszej orientacji, walutą w Belgii, jak zresztą i w wielu innych państwach europejskich jest euro, które dzieli się na sto centów. Zacznijmy od pieczywa. Uśredniając, ceny bagietek zaczynają się od 1,20 euro, w podobnej cenie prezentują się bułki, natomiast chleb może kosztować nieco więcej, ponieważ zdarza się, że jego cena wynosi ponad dwa euro. Co się tyczy nabiału, cena kartonu mleka o pojemności jednego litra nie powinna przekraczać jednego euro, natomiast sera żółtego zwyczajnego za kilogram dwunastu euro. Z kolei za tuzin jaj nie zapłacimy więcej niż nieco ponad dwa i pół euro. Co się tyczy podstawowych warzyw, cena kilograma pomidorów wynosi około 2,30 euro, ziemniaków około jednego euro mniej, natomiast cebuli w takiej samej ilości poniżej 1,20 euro. Ceny owoców takich jak banany, jabłka i pomarańcze powinny wynosić około dwóch euro za kilogram. Na koniec warto wspomnieć także o napojach. Cena butelki wody 1,5 litrowej w Belgii wynosi około 0,80 euro, wina średniej jakości 6,50, natomiast standardowej, półlitrowej butelki piwa około 1,60 euro.

Wczasy w Belgii – ceny paliwa, transportu publicznego

Wybierając się na wakacje do Belgii samochodem zwrócić uwage musimy na ceny paliw. Cena benzyny Pb 95 wynosi około 1,75 euro za litr, Pb 98 1,94, natomiast oleju napędowego B7 i B10 2 euro. Duże zmiany pojawiają się przy typie XTL, którego ceny różnią się od regionu. Najmniej zapłacimy za niego w Brabancji Walońskiej, bo 3,20 euro, natomiast w reszcie kraju około 3,50 euro. Ceny gazu LPG również są zależne od części kraju, jednak nie powinny przekraczać 0,73 euro za litr. Co się tyczy transportu miejskiego, cena za jednorazowy, standardowy bilet komunikacji miejskiej wynosi mniej więcej 2,50 euro, a miesięczny czterdzieści pięć euro. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z taksówki, musimy liczyć się z kosztem około dwóch euro za kilometr.

Wakacje w Belgii – ceny jedzenia w restauracjach

Stołując się w typowych, zwykłych restauracjach w Belgii, za dwudaniowy posiłek z deserem dla dwóch osób zapłacimy około siedemdziesięciu euro. Na szczęście istnieje możliwość zaoszczędzenia na jedzeniu na mieście i w wielu lokalach istnieje opcja wyboru menu dnia, które możemy zakupić za mniej więcej piętnaście euro. Co się tyczy napoi, za wodę o pojemności 330 mililitrów zapłacimy w restauracji 2,20 euro, coca-colę, bądź pepsi w takiej samej ilości 2,40 euro, kawę typu cappuccino niecałe trzy. Ciekawą kwestią jest cena miejscowego piwa, które cenione jest ze względu na jakość w tym kraju. Piwo importowane 0,33 litra kosztuje cztery euro, natomiast to pochodzące z Belgii tyle samo tylko, że za 0,5 litra. Jeśli będziemy chcieli wybrać tańsze alternatywy, za obiadowy posiłek w restauracji fast food typu McDonalds zapłacimy dziewięć euro.

Ceny lotów w Belgii

Uśredniając, w okresie przed świętami Bożego Narodzenia za podróż w obie strony samolotem z Warszawy do Brukseli możemy zapłacić nawet około tysiąca złotych. Poza sezonem letnim i świątecznym za lot zapłacimy w zależności od dnia oraz wyboru linii lotniczych od stu pięćdziesięciu do ośmiuset złotych. Wraz z zbliżającym się okresem wakacji ceny wzrastają, sięgając dziewięciuset złotych w kwietniu. Od maja do września, ceny podróży samolotem wynoszą nawet tysiąc dwieście złotych.

Hotele w Belgii

Ceny Hoteli w Belgii różnią się przede wszystkim w zależności od standardu, jak i w pewnym stopniu również od miasta. W Brukseli za noc w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch osób możemy zapłacić od czterdziestu dziewięciu euro. We flamandzkiej Antwerpii za podobny nocleg będziemy musieli wydać około pięćdziesięciu dwóch euro, podobnie w Leuven, znajdującym się trzydzieści kilometrów na wschód od stolicy kraju. Nieco więcej, bo około sześćdziesięciu euro zapłacimy w największym mieście francuskojęzycznej części Belgii – Liège. Najdroższym miastem wydaje się być z kolei flandryjska Gandawa, gdzie nocleg możemy znaleźć od siedemdziesięciu euro. Co się tyczy hoteli posiadających cztery gwiazdki i więcej, najmniejszych różnic w cenie doświadczymy w Brukseli. Drogie noclegi o takim standardzie są w miastach Flandrii Zachodniej, takich jak Ostenda, czy Brugia, gdzie ich cena zaczyna się od ponad dziewięćdziesięciu euro.

 

google_news