Wydarzenia Żywiec

Przywrócą ruch przez byłe stare przejście w Zwardoniu Mycie?

Fot. Jozef Cech

Od ponad czterech miesięcy, czyli od wprowadzenia kontroli na granicy polsko-słowackiej, zamknięto możliwość przejazdu samochodami przez byłe tzw. stare przejście drogowe Zwardoń Myto – Skalité.

Od tego czasu możliwe jest tam tylko przekraczanie granicy pieszo. Wjechanie ze Zwardonia do Skalitego nie nastręcza trudności, bo można jechać od byłego terminalu granicznego w Zwardoniu drogą krajową nr 1 do granicy ze Słowacją, a następnie istnieje możliwość zjechania na słowacką drogę krajową nr 12. Gorzej z wjazdem do Zwardonia. Jadąc ze Skalitego można jechać przez przejście Čierne – Jaworzynka i następnie przez Koniaków i Laliki dojechać do Zwardonia albo jechać do miejscowości Svrčinovec i tu wjechać na płatny odcinek jednojezdniowej autostrady D3 i tym sposobem wjechać do Zwardonia (najtańsza e-winieta na 10 dni kosztuje 12 euro). Jak przyznaje Jozef Cech, poseł słowackiego parlamentu i wójt (po słowacku starosta) gminy Skalité, taka sytuacja znacznie komplikuje życie mieszkańcom na pograniczu, a zwłaszcza mieszkańcom Skalitego. We wtorek, 6 lutego, w Urzędzie Gminy Węgierska Górka i Urzędzie Gminy Skalité odbyło się polsko-słowackie spotkanie. Dotyczyło ono budowy drogi ekspresowej S-1 po stronie polskiej i autostrady D-3 po stronie słowackiej. Na spotkaniu obecni byli między innymi ambasador Słowacji w Polsce Andrea Elscheková-Matisová oraz ambsador Polski na Słowacji Maciej Ruczaj.

Podczas konstruktywnej dyskusji rozmawialiśmy o przywróceniu ruchu drogowego przez byłe stare przejście Zwardoń Myto – Skalité – podkreśla Jozef Cech.

Czy temat zostanie podjęty przez wyższe władze i wznowiony zostanie ruch? Pokaże to czas. Na razie wiadomo jedynie, że kontrole na granicy polsko-słowackie utrzymane zostały przynajmniej do 2 marca.

Fot. Jozef Cech

Fot. Jozef Cech

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
24 dni temu

Warszawa ma nas gdzieś. Niech sobie zamkną most na ichniejszą Pragę, to poczują to, co my.

Olo
Olo
24 dni temu

I tak ostatnio turasy jeździły gdy tunel zamknęli przez miejscowości gdzie obowiązuje 7,5t.

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu

Jeśli w dwóch urzędach gmin odbywało się polsko-słowackie spotkanie – nic z tego nie będzie.