Wydarzenia Żywiec

Rada Powiatu Żywieckiego z uchwałą w obronie papieża, ale niejednogłośnie (AKTUALIZACJA)

Głosowanie Rady Powiatu Żywieckiego. Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

W trakcie dzisiejszej (24 kwietnia) sesji Rady Powiatu Żywieckiego radni przyjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

To już trzeci samorząd na Żywiecczyźnie, który przyjmuje taką uchwałę. Najpierw zrobiła to Rada Miejska w Żywcu – TUTAJ, a potem Rada Gminy Radziechowy-Wieprz – TUTAJ. Teraz na taki krok zdecydowali się radni powiatu żywieckiego. Co ciekawe punktu z takim projektem uchwały nie było w porządku obrad. Został on zaproponowany tuż na początku sesji. Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta (PiS) powiedział, że to wspólny wniosek klubu radnych PiS oraz ich koalicjanta klubu radnych Porozumienie Samorządowe. Radny Michał Czulak (KO) podziękował za taki projekt.

Nie jestem przeciwko, ale czemu mamy taki projekt pięć minut przed sesją? Jakie kompetencje ma Rada Powiatu, aby wydawać uchwałę? Jaki ma wpływ ta uchwała na powiat żywiecki? Czy na Żywiecczyźnie były próby obrażenia wizerunku Jana Pawła II? Nie jestem przeciwko wielkości papieża, ale chciałbym, by wytłumaczyć pozostałym radnym jaka jest merytoryczna podstawa, aby taką uchwałę podejmować? – zapytał radny Michał Czulak.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata (PiS) stwierdził, że wytłumaczenie jest prozaiczne.

Gdybyśmy wcześniej rozmawiali na klubie PiS na ten temat, to byłoby to w materiałach na sesję. Dwie godziny przed sesją rozmawialiśmy na ten temat i zdanie zdecydowanej większości było takie, aby to wprowadzić. Nie ma tu drugiego dna, aby to przemycić. Po prostu projekt tej uchwały nie zmieścił się w w ramach czasowych i stąd nie było to we wcześniejszych materiałach – powiedział starosta Andrzej Kalata, który jednak nie odniósł się do pytania radnego czy były próby obrażania wizerunku papieża i jakie są przesłanki merytoryczne.

Zdecydowaną większością radni opowiedzieli się, aby projekt uchwały znalazł się w porządku obrad. Tuż przed głosowaniem już samego projektu treść uchwały odczytał przewodniczący Wiesław Sypta.

Rada Powiatu w Żywcu występując w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec niesprawiedliwych oraz krzywdzących ataków na osobę św. Jana Pawła II. Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich. Jako apostoł wolności, miłości i pokoju okazywał szczególną wrażliwość i troskę o każdego człowieka. Będąc przykładem żywej wiary i patriotyzmu. To dzięki m. in. niemu możemy dziś żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. Wyrażamy szacunek dla dzieł Jana Pawła II oraz wdzięczność za jego wkład w dzieje Polski, Europy i świata. W uznaniu wszystkich zasług papieża Polaka św. Jana Pawła II, składamy wielkiemu rodakowi wyrazy wdzięczności za cały jego pontyfikat oraz występujemy w obronie jego dobrego imienia i wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób podważania autorytetu św. Jana Pawła II – zaznaczył przewodniczący Wiesław Sypta.

W głosowaniu za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 21 radnych, 4 wstrzymało się od głosu (Michał Czulak, Łukasz Ecimowicz i Bogumiła Lach z klubu KO oraz Jadwiga Jurasz z klubu PiS) a 1 osoba nie głosowała (przy tym głosowaniu na sali nie było radnej Marzeny Pietraszewskiej z klubu PiS) . Na sesji nieobecny był Jan Witkowski z klubu PiS.

Dziękuję za podjęcie uchwały. Uważam, że jako Żywiecczyzna jesteśmy to dłużni św. Janowi Pawłowi II – stwierdził po głosowaniu przewodniczący Wiesław Sypta.

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewka
Ewka
11 miesięcy temu

Tragedia gdzie był KK jak się robiło źle rządził dziwisz to on zniszczył JP II i pedofile a teraz wielki krzyk ,wg mnie to szkodzi młodzi to widzą i odchodzą a po drugie w Polskim kościele juz dawno nie ma Boga tylko Szatan z Torunia i ciemna wiejska jego sekta.

znajomy
znajomy
11 miesięcy temu

Brawo Jadzia Jurasz za zdrowy rozsądek.