Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Rafał Blechacz w cieszyńskim teatrze. To wydarzenie światowej rangi

Przed nami jedno z największych wydarzeń roku dla miłośników muzyki klasycznej. W Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie wystąpi Rafał Blechacz, który zadziwił świat, gdy w 2005 roku zdobył wszystkie laury Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Rafał Blechacz koncertuje w najważniejszych salach koncertowych całego globu, a jego koncerty w Polsce to jakże rzadkie i cenne perełki. Satysfakcja melomanów może być tym większa, że wielki pianista wystąpi ze znakomitym programem w cieszyńskim teatrze. Jego recital zaplanowano na 18 maja o 19.00.

Podczas recitalu usłyszymy dzieła Johanna Sebastiana Bacha (II Partita c-moll, BWV 826), Ludwiga Van Beethovena (Sonata fortepianowa c-moll op. 10 nr 1; 32 Wariacje c-moll na temat oryginalny. WoO 80), Cesara Francka (Preludium, fuga i wariacja h-moll op.18) oraz – rzecz jasna – Fryderyka Chopina (III Sonata fortepianowa h-moll op. 58).

Dodatkową gratką koncertu w Cieszynie będzie słowo wprowadzające Jana Popisa – muzykologa, krytyka muzycznego, producenta oraz wydawcy płyt CD z muzyką klasyczną, popularyzatora muzyki i radiowca, a także dyrektora artystycznego i pomysłodawcy formuły programowej Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.

Koncert Rafała Blechacza zainauguruje cykl wydarzeń pn. „Klasyka nad Olzą – od Mickiewicza po Chopina”, prezentujący wielkie dzieła wpisujące się w kanon literatury i muzyki klasycznej. Od wybitnych przedstawień teatralnych po finalistów międzynarodowych konkursów muzycznych.

18 maja, g. 19.00
Bilety w cenie 130, 80 i 40 zł
Do kupienia – TUTAJ

RAFAŁ BLECHACZ

urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, takich jak maestro Jerzy Semkow, z którym dla Deutsche Grammophon nagrał oba koncerty fortepianowe Chopina w słynnej amsterdamskiej sali Orkiestry Concertgebouw. Od 2006 roku jest drugim po Krystianie Zimermanie polskim muzykiem związanym ekskluzywnym kontraktem z prestiżową niemiecką firmą Deutsche Grammophon, która regularnie wydaje jego kolejne płyty, honorowane prestiżowymi nagrodami fonograficznymi (w tym „Fryderyk”).

Za dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena). W 2014 roku w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Gilmore Artist Award, niezwykle wysoko cenionej nagrody w świecie pianistycznym. Nagroda ta jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się pianiście i ma niebagatelny wymiar finansowy, przy czym obowiązkiem laureata jest wydanie większości z przyznanych 300 tys. dolarów na dalszy rozwój artystyczny (jedynie 50 tys. można spożytkować na dowolne inne cele).

W 2015 roku podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie Rafał Blechacz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pianista od 2016 roku współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest album nagrany dla Deutsche Grammophon w 2018 roku.

google_news