Wydarzenia Żywiec

Rajcza: Kocioł w kulturze

Czesław Franusik. Fot. Z archiwum Czesława Franusika

Służby wojewody śląskiego stwierdziły, że ponad rok temu były wójt gminy Rajcza Kazi-mierz Fujak powołał Katarzynę Dziasek-Dallig na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu z naruszeniem prawa! Ale to niejedyne zamieszanie wokół tej placówki. Od listopada ma ona nową nazwę – Centrum Kultury i Sportu, a od 13 listopada nowego szefa – Czesława Franusika.

Jeszcze końcem września 2017 roku na emeryturę przeszedł wieloletni dyrektor GOKiS-u Jan Ślęzak. Wtedy ówczesny wójt Kazimierz Fujak powołał jako pełniącą obowiązki dyrektora Katarzynę Dziasek-Dallig. Po roku – 28 września – wydał zarządzenie o powołaniu jej na dyrektora. Właśnie to zarządzenie zostało końcem sierpnia tego roku wzięte pod lupę przez prawników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Rozpoczęto postępowanie sprawdzające i po blisko miesiącu prawnicy wojewody stwierdzili jego nieważność w całości. W uzasadnieniu wskazano, że zarządzenie wydano z istotnym naruszeniem prawa. Dlaczego? Prawnicy wojewody podkreślają, że dyrektor nie został wyłoniony w drodze konkursu i w takim przypadku wymagana była opinia związków zawodowych działających w instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. W przypadku byłego już GOKiS-u Rajcza, gdzie nie ma związków zawodowych, wydanie zarządzenia powinno zostać poprzedzone zasięgnięciem opinii stowarzyszeń, czego były wójt Kazimierz Fujak nie zrobił. Dodatkowo przed powołaniem dyrektora powinna zostać zawarta odrębna umowa wójta z przyszłą szefową byłego GOKiS-u, w której określono by warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania.Czy oznacza to ogromne kłopoty dla placówki, która od listopada nosi nazwę Centrum Kultury i Sportu? Czy przez ponad rok wszystkie decyzje byłej dy-rektor Katarzyny Dziasek-Dallig są nieważne? O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Urząd Gminy Rajcza.

– Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dotyczy sfery administracyjnej, a nie stosunku pracy z powołania. Stosunek pracy z byłą już dyrektor CKiS, wcześniej GOKiS, został rozwiązany na mocy porozumienia stron na wniosek dyrektor. Wobec tego od 13 listopada pełniącym obowiązki dyrektora CKiS jest Czesław Franusik – poinformowali nas gminni urzędnicy.

To mieszkaniec Rajczy, który prowadził lub prowadzi między innymi zespoły regionalne Zbójnicok z Rycerki Górnej czy Juhas z Ujsół.

Wspomniana nowa nazwa jednostki została uchwalona przez radnych na sesji Rady Gminy 26 września. Co ciekawe, projekt w tej sprawie wraz z nowym statutem wprowadzono do porządku obrad dopiero podczas sesji. Będąca wtedy jeszcze szefową tej placówki Katarzyna Dziasek-Dallig o planowanej zmianie nazwy dowiedziała się… w trakcie obrad.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Górol
Górol
5 miesięcy temu

A on się nadaje jak cholera :))))

W imię ojca i syna
W imię ojca i syna
5 miesięcy temu

To się nazywa obsadzanie swoimi 🙂

Justyśka
Justyśka
5 miesięcy temu

A kto został sekretarzem w ostatnich dniach? Sam zastępca wójta. A kierownikiem Usług komunalnych? Sam sekretarz gminy. 😂 Łańcuch pokarmowy🤣zachowany

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Justyśka

Sekretarz to trochę niżej od zastępcy wójta a i robota do konkretnego wykonania. Nie jest to awans. Są przesunięcia bo najwidoczniej wszyscy się nadają bez konkursu. Tak zdecydował wójt a radni się przyglądają. I przyjmują do porządku obrad na sesji uzupełnienie bez wymaganego przedstawienia projektu uchwały na 7 dni przed sesją, bez może zaopiniowania przez komisję… Sama organizacyjna radość w Rajczy.