Wydarzenia Bielsko-Biała

Ratownicy świętują. Uroczysta gala na 70-lecie GOPR | ZDJĘCIA

W tym roku mija 70 lat odkąd na beskidzkich szlakach pomoc niosą GOPR-owcy. To najstarsze stowarzyszenie ratowników ochotników zaraz po tatrzańskich. Z tej okazji przez cały weekend odbywają się atrakcje związane z obchodami zacnego jubileuszu. W piątek ratownicy gościli w galerii Sfera oraz na Akademii Techniczno-Humanistycznej, w sobotę zaplanowano Mszę Świętą oraz uroczystą galę. W niedzielę natomiast odbędzie się bieg górski.

Nawet najstarsi ratownicy górscy nie pamiętają, ile istnień udało się uratować przez okrągłe 70 lat funkcjonowania Beskidzkiej Grupy GOPR. Co ciekawe jednak, działalność ratownicza na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego rozpoczęła się już w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, w ramach funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) i Beskidenverein. Grupa Beskidzka GOPR działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Małego, a także zachodniej części Beskidu Makowskiego. Grupa od 1952 pozostaje w ciągłej gotowości by szybko i bez wahania nieść pomoc turystom i entuzjastom gór w potrzebie. W Beskidach, choć nie są zbyt wysokie, wypadki się zdarzają. Dlatego doskonale wyszkoleni ratownicy są niezbędni.

Jubileusz 70-lecia uświetniony został szeregiem atrakcji. W piątek najpierw otwarto wystawę fotograficzną i prowadzono szkolenia w Galerii Sfera, później zaś prezentowano sprzęt ratowniczy w auli Akademii Techniczno-Humanistycznej. W sobotę z kolei odbyła się uroczysta Msza Św., po której zebrani udali się do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej gdzie po 12 wystartowała uroczysta gala jubileuszowa. Wśród zaproszonych gości spotkać można było wielu przedstawicieli władz centralnych i samorządowych. Obecni byli również delegaci wszystkich siedmiu grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Bieszczadzkiej, Krynickiej, Podhalańskiej, Jurajskiej, Karkonoskiej i Sudeckiej. Galę poprowadził m.in. Paweł Konieczny – Prezes Zarządu Głównego GOPR. Honorowy patronat nad 70-leciem Beskidzkiego GOPR objął prezydent RP Andrzej Duda, który skierował do świętujących list pochwalny.

Wydarzenie było okazją do wyróżnienia wielu znakomitych ratowników. Rozdano m.in. medale za 10 i 15 letnią służbę oraz za szczególne zasługi. Laureatem tej kategorii był choćby pan Alojzy Szupina – ostatni żyjący założyciel beskidzkiej grupy ratowników. Korzystając z okazji podpisano także kolejną, trzyletnią umowę z firmą Salewa, która od wielu lat dostarcza naszym ratownikom specjalistyczne ubrania. Swoje przemówienia wygłosili m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, poseł Przemysław Drabek czy starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata. Po uroczystej gali zaplanowano mały bankiet z poczęstunkiem oraz występ muzyczno-komediowy Czesława Jakubca w autorskim programie.

ZDJĘCIA: Adam Kanik

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
1 rok temu

No i pięknie, szacunek dla Was.