Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ratunek dla osób z nowotworem. W Cieszynie pomagają odzyskać głos

Fot. z archiwum Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Nowotwór krtani, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, to bardzo ciężka choroba, która skutkuje często traumatycznym dla pacjenta i jego bliskich całkowitym usunięciem krtani. Laryngektomia ratuje życie, ale jest bardzo radykalnym zabiegiem. Odbiera głos, możliwość mówienia i normalnej, werbalnej, komunikacji. Pacjentom pozostaje wówczas mowa ciała, gesty, mimika, albo po prostu kartka i długopis… Dla wielu osób to ciężka sprawa. Z pomocą przychodzą wtedy zabiegi przywracające zdolność mówienia. Szpital Śląski w Cieszynie oferuje pacjentom możliwość wszczepienia protezy głosowej, która pomaga w powrocie do pełnej sprawności.

– Istnieje możliwość przywrócenia głosu poprzez naukę mowy przełykowej lub wszczepienie protezy głosowej. Obecnie wszczepienie protezy jest najpopularniejszą i najbardziej skuteczną na świecie metodą rehabilitacji głosu, bowiem zapewnia emisję naturalnego i płynnego głosu. W naszym szpitalu wykonujemy zabiegi wszczepienia takiej protezy, gdyż zależy nam na jak najlepszej pomocy pacjentom, zapewnieniu im pełnego komfortu i szybkiego powrotu do zdrowia – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Od 2020 roku Oddział Otolaryngologii Szpitala Śląskiego wszczepia protezy głosowe chorym po całkowitej laryngektomii. Są to najwyższej jakości produkty medyczne, spełniające surowe normy i standardy medyczne. – Satysfakcja i radość pacjenta, który po tak radykalnym zabiegu odzyskał możliwość porozumiewania się za pomocą własnej mowy, jest dla nas ogromną nagrodą i motywacją do dalszej pracy. Staramy się, aby wszystkie osoby, który przeszły zabieg w naszym szpitalu, miały zapewnioną jak najwyższą jakość opieki oraz wsparcie w rekonwalescencji – mówi lekarz Rafał Jękot, ordynator cieszyńskiego Oddziału Otolaryngologicznego.

Pacjent objęty jest kompleksową opieką zespołu, w skład którego wchodzą lekarz, pielęgniarka oraz logopeda. Wspierają oni chorego na każdym etapie nauki mowy oraz służą pomocą, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy. Każda osoba, oprócz wszczepionej protezy głosowej, zostaje także wyposażona w komplet niezbędnych akcesoriów, służących do pielęgnacji urządzenia, m.in. wymienniki ciepła, szczoteczki do czyszczenia i wiele innych rzeczy, które zwiększają komfort i ułatwiają funkcjonowanie z protezą.

Wszczepienie protezy głosowej polega na chirurgicznym wytworzeniu otworu pomiędzy tchawicą a przełykiem (tracheostomii). W otworze umieszczane jest małe, silikonowe urządzenie. Jest to jednokierunkowa zastawka, umożliwiająca przepływ wydychanego powietrza z tchawicy do przełyku. Aby mówić, po prostu wydycha się powietrze z płuc, równocześnie zamykając tracheostomię palcem – samo urządzenie nie wydaje żadnych dźwięków. Wydychane powietrze, wędrując następnie przez protezę głosową i gardło, powoduje wibrację znajdujących się w nim tkanek. Wytwarzany w ten sposób dźwięk jest nowym głosem pacjenta. Jednokierunkowa zastawka pozostaje zamknięta podczas połykania, aby pokarmy i napoje nie mogły przedostawać się do płuc. Protezę można założyć od razu podczas zabiegu laryngektomii lub nawet długo po nim, odzyskując głos.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
14 dni temu

Super ale czy na pewno, pani redaktor, wszczepienie protezy głosowej pomoże w powrocie do pełnej sprawności?