Wydarzenia Cieszyn

Ratusz w Cieszynie znów zwieńczy iglica. Następny krok w tym kierunku wykonany

Fot. UM Cieszyn

Podpisano umowę z wykonawcą prac, po których na szczyt cieszyńskiego Ratusza powróci iglica. Ile to będzie kosztowało?

Jak informuje burmistrz Gabriela Staszkiewicz, umowa została podpisana z Zakładem Usługowym “LABUX” Józef Bulowski z Bielska-Białej. Prace powinny zostać zakończone do końca października br. Ich zakres  obejmie: demontaż pokrycia dachowego z blachy miedzianej, montaż konstrukcji ze stali kwasoodpornej, uzupełnienie iglicy belą z zaimpregnowanego drewna modrzewiowego, wykonanie pokrycia iglicy blachą miedzianą, wykonanie i montaż gałki o średnicy ok. 50 cm z blachy miedzianej z pozłoceniem, odtworzenie szpicy ze stali kwasoodpornej oraz zamontowanie na niej chorągwi z przeciwwagą i orła z koroną oraz wykonanie instalacji odgromowej.

Wszystkie elementy, czyli: gałka, chorągiew, orzeł, korona, będą odtwarzane wg wzorów z eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z zastrzeżeniem zamontowania dodatkowo do chorągwi przeciwwagi. Głównym celem przyjętych rozwiązań było odtworzenie iglicy ratusza do stanu historycznego z 1845 r.
Koszt robót, zgodnie z umową, ma wynieść 119.558,69 zł brutto.

– Wiem, że wielu mieszkańców czeka na powrót iglicy na wieżę ratuszową. Największym wyzwaniem było znalezienie firmy z odpowiednim doświadczeniem. Dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert. Wykonawca zaproponował inny niż zakładaliśmy sposób prowadzenia prac -będą prowadzone metodą alpinistyczną. Montaż elementów nastąpi po wykonaniu warsztatowym wszystkich elementów najwcześniej w sierpniu – powiedziała Gabriela Staszkiewicz.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
2 lat temu

Mieszkańcy czekają tylko i wyłącznie na twoją dymisję staszkiewitz! Zabieraj ta betonoze BAN0YTKO z PATOsamorządu!

chętny do nauki
chętny do nauki
2 lat temu
Reply to  Polak

W temacie “prawdziwy Polak”, inicjatywa zamontowania iglicy na ratuszu jest dobra.

?
?
2 lat temu

Na jakiej wysokości będą roboty, że musi być użyta technika alpinistyczna?