Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

„Razem w MZK”. Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Spółka z o.o. jako przyjazne miejsce pracy.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o. wdrożył w życie politykę pracowniczą „Razem w MZK”, która usprawnia komunikację wewnątrz organizacji oraz działa propracowniczo. Aplikacja mobilna, warsztaty integracyjne, prywatne ubezpieczenie zdrowotne i wiele innych działań mają na celu poprawę warunków pracy osób zatrudnionych w Spółce.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o. zatrudnia niemal 500 pracowników. Dobra komunikacja wewnętrzna to nie jedyny aspekt wymagający zaangażowania w tak dużej firmie. Osoby zatrudnione powinny mieć poczucie stabilności zatrudnienia i możliwość rozwoju osobistego. Z codziennej pracy mogą czerpać przyjemność
i satysfakcję. Zakład dba o wszystkie wymienione aspekty i nieustannie wdraża działania mające na celu poprawę warunków pracy.

Firma stara się w miarę możliwości odpowiadać na potrzeby pracowników. W związku z tym, z dniem 1 października 2023 roku uruchomione zostało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, poszerzające tym samym wachlarz świadczeń pracowniczych. Ubezpieczenie jest dostępne dla wszystkich pracowników oraz ich rodzin i osób bliskich. Koszt takiego ubezpieczenia to tylko 1 zł miesięcznie ponoszony przez pracownika. Ubezpieczenie umożliwia dostęp do nielimitowanych i darmowych konsultacji medycznych w 25 specjalizacjach oraz 64 typów badań ambulatoryjnych. Rozwiązanie to uatrakcyjni bogaty już pakiet benefitów pracowniczych. Inwestycja w szybką ścieżkę diagnostyki ma ograniczyć ryzyko długotrwałych absencji spowodowanych chorobą.

Znaczna część pracowników to kierowcy autobusów, którzy spędzają na zajezdni wiele czasu czekając na swoją zmianę, czy będąc na przerwie. Na terenie Spółki wydzielono dodatkową strefę, umożliwiającą wypicie kawy, porozmawianie ze współpracownikami oraz integrację. Od niedawna, pracownicy mogą korzystać również z nowo zainstalowanych, całorocznych dystrybutorów z wodą gazowaną i niegazowaną, z których korzystanie jest wygodniejsze od dotychczasowych rozwiązań.

Rozwój kompetencji zawodowych to również warsztaty i szkolenia dla pracowników, które Spółka systematycznie organizuje. Szkolenie „Różni podróżni – obsługa bez barier” zrealizowane w czerwcu 2023 roku, miało na celu poszerzenie wiedzy pracowników w kwestii obsługi pasażerów ze szczególnymi potrzebami. Omówiono między innymi standardy informowana i komunikowania się oraz zasady udzielania pomocy w podróży.

Organizacja kilkutygodniowej praktyki studenckiej z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim to kolejna inicjatywa programu „Razem w MZK”. Realizacja praktyki związana jest z ubiegłorocznym porozumieniem o współpracy z uczelnią. Studenci kierunku Eksploatacja Pojazdów odbyli praktykę w sierpniu 2023 roku.

Aktualnie, Spółka jest w trakcie realizowania porozumienia z Zespołem Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej. MZK wraz ze swoim partnerem biznesowym Solaris Bus & Coach zorganizuje między innymi wycieczkę uczniów do siedziby firmy produkującej autobusy, wraz ze zwiedzaniem fabryki. Tak wielopoziomowa współpraca pozwoli młodzieży poszerzyć horyzonty i zdobyć nowe możliwości na rynku pracy.

Działania zwiększające komfort pracy to również bieżące remonty trwające w kilku pomieszczeniach w biurowcu przy ul. Długiej 50, które Zarząd Spółki postanowił odnowić dla lepszej ergonomii pracy. Duża inwestycja związana z przeniesieniem głównej kasy biletowej
z ul. Sukienniczej, na ul. Krasińskiego to także poprawa jakości pracy osób pracujących w tym nowoczesnym obiekcie.

Polityka pracownicza „Razem w MZK” wdraża również rozwiązania mające na celu polepszenie komunikacji wewnątrz firmy. Jak szybko i sprawnie udostępnić istotne informacje czy ogłoszenia? Stworzona została aplikacja mobilna, której celem jest umożliwienie pracownikom szybkiego dostępu do firmowych aktualności, zarządzeń, komunikatów Organizatora Publicznego Transportu Zbiorowego, materiałów szkoleniowych oraz wielu innych wiadomości dotyczących bezpieczeństwa pracy. Aplikacja jest aktualnie w fazie testowania.

Celem programu „Razem w MZK” jest również umocnienie pozytywnego wizerunku
i opinii dobrego pracodawcy, jakim jest bielski przewoźnik komunikacji miejskiej. Aktualnie firma rekrutuje przyszłych kierowców i finansuje ich prawo jazdy kategorii D oraz zapewnia niezbędne uprawnienia do prowadzenia autobusów. Darmowy kurs to ogromna szansa dla wielu potencjalnych pracowników, którzy nie mieliby środków na to, by podjąć się zawodu kierowcy. Przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem, aktualnie na przyszłych kierowców szkoli się 10 kandydatów.

Pozytywne zmiany w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Bielsku-Białej mają na celu motywowanie do działania, integrowanie i współpracę pomiędzy pracownikami Spółki. To oczywiście nie koniec. Inicjatywa „Razem w MZK” przewiduje kolejne działania propracownicze w bieżącym oraz kolejnym roku. Aktywności te mają ogromny wpływ na satysfakcję z pracy oraz jej jakość, a na tym zależy Spółce najbardziej.

Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Bielsku Białej zachęca do aplikowania na aktualne oferty pracy: https://mzk.bielsko.pl/oferty-pracy/

CV można złożyć osobiście w siedzibie firmy przy ul. Długiej 50 w Bielsku-Białej, lub wysłać na adres e-mail: [email protected] w tytule wpisując nazwę stanowiska.

Kontakt telefoniczny: 33 814 35 11 w. 223 lub 507 102 978, w dni robocze w godz. 7.00-15.00.

 

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Owcojędza
Owcojędza
6 miesięcy temu

Tylko dlaczego atmosfera w pracy jest coraz gorsza, dlaczego podwyżek nie można nawet nazwać zadowalającymi już od dawna, dlaczego kierowców jest coraz mniej? Coraz gorzej się tu pracuje.

Mechanik
Mechanik
6 miesięcy temu
Reply to  Owcojędza

Może dlatego, że tacy malkontenci jak ty. Fajnie się pracuje. A jak ci mało 450 zeta jakie dostałeś, to idz do prywaciarza, który da ci minimalna a resztę pod stołem.

Owcojędza
Owcojędza
6 miesięcy temu
Reply to  Mechanik

Pamiętam czasy gdy rachunki stanowiły nieco ponad 10% pensji netto, dziś stanowią ponad 20%. Może znasz wyszukane słownictwo, ale z matematyką niestety tak dobrze już nie jest. Z resztą gdyby było tak dobrze, to nie byłoby ofert pracy, tylu reklam i artykułów sponsorowanych, a kadra nie byłaby “starzejącą się”. Skąd ta rotacja wśród kadr? A może zrobić referendum w pracy i zadać proste pytanie. Czy jesteś zadowolony z wysokości zarobków? TAK/NIE. Kiedyś byłem, już nie jestem i mi wolno.

Mich i ał
Mich i ał
6 miesięcy temu

Czasem przeglądam oferty pracy i od nowego roku chce zmienić pracę także czemu nie 😀 moj kolega jest tam kierowcą od niedawn a