Porady i inspiracje

Regeneracja wtryskiwaczy – czy opłaca się je naprawiać?

Regeneracja wtryskiwaczy – czy opłaca się je naprawiać?

Problemy z wtryskiem paliwa należą do tych, których nie powinno się ignorować. Mogą być one wywołane wieloma różnymi przyczynami, wśród których wymienić należy m. in. uboga jakość paliwa, nieprawidłową eksploatację pojazdu, brak profilaktyki, rdzewienie lub zanieczyszczenia.
Gdy dojdzie już do konieczności poradzenia sobie z problemem, powstaje pytanie, czy koniecznie trzeba wymieniać wtryskiwacze? Jest to dosyć kosztowne, dlatego też wielu kierowców poszukuje innego rozwiązania. Takim alternatywnym rozwiązaniem, o znacznie niższych kosztach niż wymiana podzespołów, jest regeneracja wtryskiwaczy. Jak wygląda skuteczność takiej regeneracji?

Regeneracja i naprawa wtryskiwaczy – kiedy to możliwe?

Wtryskiwacze mogą zostać naprawione do parametrów zbliżonych do fabrycznych! O skuteczności takiej regeneracji będzie jednak decydować kilka czynników, m.in. stopień zużycia elementów, ewentualne ich uszkodzenia i stan techniczny oraz parametry tej części. Jak można się domyślić, większa szansa na skuteczną naprawę jest wtedy, gdy zniszczenia wtryskiwacza nie są jeszcze ogromne. Kiedy zatem jest najlepszy moment, by poddać wtryskiwacze regeneracji? Należy zwrócić uwagę na pierwsze objawy, które mogą oznaczać nieprawidłowe funkcjonowanie wtrysków, zanim zostaną one poważnie uszkodzone. Kierowcy powinni rozważyć regenerację przy zauważeniu:

  • Nietypowych wibracji, gdy na skrzyni biegów wrzucony jest „luz”
  • Falujących obrotów,
  • Nietypowych spadków mocy silnika podczas jazdy,
  • Czarnego dymu ulatującego z rury wydechowej,
  • Nierównej pracy silnika,
  • Świecącej kontrolki ‘check engine’,
  • Problemów z rozruchem silnika.

Przy powyżej wymienionych symptomach, warto natychmiast podjąć działania mające na celu ich wyeliminowanie. Najlepszym i korzystnym cenowo rozwiązaniem będzie regeneracja wtryskiwaczy. Nie warto ignorować objawów ich nieprawidłowego funkcjonowania: wadliwe wtryski mogą doprowadzić do zmian ciśnienia oraz niedrożności systemu wtryskowego paliwa. Objawem tego jest charakterystyczne stukanie. Kolejnymi następstwami będzie wypalenie tłoków w silniku oraz uszkodzenia w komorze spalania, co wiąże się już z poważnymi naprawami i mocnym obciążeniem finansowym. Dlatego przy zauważeniu powyżej wymienionych symptomów nie zwlekaj – działaj!

Jak przeprowadza się diagnostykę wtryskiwaczy?

Przy zauważeniu niepokojących symptomów nieprawidłowej pracy wtryskiwaczy, nie warto oddawać samochodu do pierwszego lepszego warsztatu – lepiej powierzyć go sprawdzonemu serwisowi, który ma doświadczenie w tego typu procesach diagnostycznych. W jaki sposób taki proces jest przeprowadzany?

  1. Pierwszy krok to demontaż wtryskiwaczy,
  2. Następnie czyszczone są jego elementy w myjce ultradźwiękowej oraz metodą wysokociśnieniową,
  3. Kolejny krok to analiza stanu technicznego poszczególnych części wtryskiwacza, sprawdzenie konstrukcji oraz ewentualnie występującej korozji lub uszkodzeń mechanicznych. Wykonywany jest test.

Regeneracja wtryskiwaczy – czas i szybkość odgrywają dużą rolę

Im wcześniej zostanie wykryta nieprawidłowa praca elementów układu paliwowego, tym większa jest szansa na skuteczną regenerację i naprawę, która będzie szybka i mało kosztowna. Im bardziej zniszczone wtryskiwacze, tym bardziej zwiększa się zakres naprawy wtrysków – i tym samym koszty. Wtryskiwacze poważnie uszkodzone lub nadmiernie wyeksploatowane mogą już nadawać się w wielu przypadkach tylko do wymiany. A nie jest to tania inwestycja! Co gorsze, jazda z niesprawnymi wtryskiwaczami może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Zalety regeneracji wtryskiwaczy – czy warto wykorzystać tę metodę?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak! Regeneracja wtrysków to atrakcyjny cenowo sposób na przywrócenie sprawności samochodu, a także na jego ochronę przed dalszymi skutkami awarii układu paliwowego oraz silnika. Jest to również rozwiązanie proekologiczne – części, które da się doprowadzić do stanu jak fabrycznego, zawsze lepiej jest naprawić!
Pamiętajmy, że w celu uniknięcia poważnych uszkodzeń układu paliwowego oraz silnika i powiązanych podzespołów, konieczna jest właściwa eksploatacja samochodu. Jeśli tylko to możliwe, należy unikać ciągłego stania w korkach, konieczna jest też regularna wymiana olejów oraz filtrów. Nie bez znaczenia jest również jakość stosowanego paliwa. Oszczędności tworzące się podczas tankowania najtańszego paliwa są niestety pozorne – skutkiem takiego działania są wyższe koszty eksploatacji auta w szerszej perspektywie. Zwróćmy zatem uwagę, czy tankowane paliwo spełnia wymagania dotyczące jego składu i właściwości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą MokCed Service zajmującą się naprawą i regeneracją wtryskiwaczy. Zapraszamy na www.regeneracja-wtryskiwaczy.com.pl .

google_news